Jak czyścić skórzane obuwie?

Jak czyścić skórzane obuwie?

Buty ze skóry naturalnej to galanteria wyjątkowo elegancka i trwała. Podstawą zachowania ich w doskonałej kondycji jest prawidłowa pielęgnacja. Jak czyścić skórzane obuwie, by zachowało swoje właściwości i dobry wygląd przez długi czas?

Zanim zaczniesz oceń rodzaj skóry

W przypadku konserwacji obuwia skórzanego w warunkach domowych konieczne jest upewnienie się, z jakiego rodzaju skóry wykonane zostały buty. To od tego czynnika uzależniony będzie bowiem wybór metody czyszczenia oraz środków pielęgnacyjnych.

Zasadniczo można wyróżnić obuwie ze skóry licowej (czyli gładkiej) oraz szorstkiej – tu można wspomnieć chociażby o zamszu czy nubuku. Nie da się ukryć, że znacznie łatwiej dba się o pierwszy rodzaj butów, które ze względu na gładką powierzchnię nie chłoną zabrudzeń aż tak intensywnie, a do szybkiego oczyszczenia wystarczy zazwyczaj zwykła ściereczka. Więcej troski z pewnością wymaga obuwie ze skóry szorstkiej, jednak także w tym wypadku, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni.

Domowe metody na oczyszczenie butów ze skóry

Domowe czyszczenie obuwia nie musi być trudne! Przed zabiegiem wyjmij sznurówki – możesz je delikatnie przeprać ręcznie lub, jeśli są bardzo zużyte, wymienić później na nowe.

Przeprowadź czyszczenie wstępne – gładką skórę przetrzyj suchą ścierką z flaneli lub mikrofibry. Możesz też użyć szczotki z bardzo miękkim włosiem, którą omieciesz zakurzenie i drobiny piasku. Podobnie postępuj z szorstkimi powierzchniami zamszowymi – tutaj pozbycie się sypkich zabrudzeń jest bardzo ważne, bo pozwala jednocześnie lekko podnieść włosie i je tym samym odświeżyć.

Zarówno przy obuwiu z gładkiej skóry, jak i szorstkiej lepiej unikać mocnego zamoczenia powierzchni. Intensywne zabrudzenia możesz usunąć z butów za pomocą lekko zwilżonej ściereczki, a następnie przetrzeć oczyszczone miejsce suchą. Do „przeprania” powierzchni szorstkiej sięgnij już po bardziej profesjonalne rozwiązania, takie jak specjalne środki, na przykład w piance, przeznaczone do bezpiecznego usuwania brudu. Większość takich preparatów pozwala też odświeżyć kolor obuwia.

Gruntowne czyszczenie butów wymaga również odświeżenia ich wnętrza. W tym celu zadbaj o wietrzenie obuwia (ale bez wystawiania go na promieniowanie słoneczne!) oraz stosowanie jednorazowych wkładek chłonnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem, a do tego wyjątkowo wygodnym, będzie używanie gotowych aerozoli antybakteryjnych.

Postaw na profesjonalizm

W wielu domowych szafkach na obuwie znajdują się skórzane buty o wyjątkowej wartości, nie tylko tej sentymentalnej. Drogie modele, produkowane przez cenionych projektantów, rzadko spotykane czy wręcz jednostkowe. Nawet przy dużej dbałości o ich pielęgnację, z czasem mogą stracić kolor, ulegać silniejszym zabrudzeniom czy drobnym zarysowaniom. Jak oczyścić je w takiej sytuacji? Możesz zdecydować się na dwa wyjścia.

W pierwszym, kiedy widzisz, że zabrudzenia nie są aż tak głębokie, zastosuj gotowe produkty do czyszczenia obuwia, które zamówisz w sieci lub kupisz w sklepach obuwniczych. Przed użyciem warto zapoznać się z działaniem takich preparatów, dokładnie czytając skład, właściwości i zastosowanie. Upewnij się, że preparat nie uszkodzi powierzchni obuwia. Aby upewnić się, że zakupiony środek jest bezpieczny – wykonaj test. Do tego celu wykorzystaj odrobinę produktu i nałóż go w najmniej widocznym miejscu. Jeśli po kilku godzinach nie zauważysz uszkodzeń, możesz zastosować preparat standardowo.

Drugim wyjściem jest zwrócenie się o pomoc do fachowca w celu czyszczenia skórzanego obuwia. W Polsce działają już firmy oferujące usługi związane ze specjalistycznym odświeżaniem i naprawianiem butów. Cena za obsługę takiego rodzaju jest przy tym znacząco niższa niż koszt zakupu nowego obuwia.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom