Jak odgrzybić i wyczyścić pralkę z pleśni?

Jak odgrzybić i wyczyścić pralkę z pleśni?

To naturalne, że w wyniku intensywnego użytkowania pralki w jej wnętrzu zaczyna zbierać się pleśń. Musimy jednak wiedzieć, że pleśń w pralce może mieć bardzo negatywne konsekwencje, w tym także źle wpłynąć  na nasze zdrowie. Istnieją, na szczęście, pewne proste sposoby jej usunięcia – interwencja specjalisty nie jest tu niezbędna. Przedstawiamy kilka skutecznych metod na to, jak oczyścić pralkę z pleśni.

Jak odgrzybić pralkę? Kilka domowych sposobów.

Pleśń w pralce usunąć możemy na kilka sposobów. Nie wymaga to ani dużej inwestycji, ani tym bardziej konieczności rozbierania urządzenia, dlatego warto robić to regularnie, za każdym razem, gdy zobaczymy, że w pralce zaczyna zbierać się pleśń.

Jak wyczyścić pralkę z pleśni octem?

Pierwszym sposobem na to, jak odgrzybić pralkę, który dziś omówimy, jest wykorzystanie ściereczki nawilżanej octem. Jest to naprawdę bardzo proste i z pewnością poradzi sobie tu nawet osoba, która nigdy wcześniej nie czyściła pralki z pleśni. Oto krótki przewodnik krok po kroku opisujący, jak należy wykonywać tę czynność.

 1. Ściereczkę namaczamy w occie
 2. delikatnie przecieramy zagrzybione miejsca
 3. pół litra octu wlewamy do podajnika na płyn
 4. wyjmujemy pranie, jeśli jakiekolwiek znajduje się w pralce, a następnie ustawiamy maksymalną temperaturę i uruchamiamy pralkę. 
 5. po zakończeniu prania wlewamy do pralki wybielacz i jeszcze raz uruchamiamy pranie
 6. po zakończeniu tego cyklu jeszcze raz uruchamiamy pranie, tym razem nie dolewając niczego.
 7. po zakończeniu trzeciego cyklu prania dokładnie czyścimy wnętrze pralki
 8. regularnie, co trzy miesiące powtarzamy ten proces i usuwamy pleśń w pralce
jak odgrzybić pralkę

Najzwyczajniejszy ocet to jednak z najlepszych substancji neutralizujących pleśń. Pamiętajmy jednak, że czynność ta będzie najskuteczniejsza wtedy, gdy powtarzać ją będziemy regularnie.

Jak usunąć pleśń z pralki za pomocą sody? 

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy stosować octu, z powodzeniem możemy zastąpić go sodą. Sposób ten jest o wiele prostszy nawet od opisywanego powyżej. Oto nasz krótki przewodnik.

 • Potrzebne nam będzie przynajmniej jedno opakowanie sody oczyszczonej
 • do pojemnika na proszek wsypujemy około szklankę sody
 • nastawiamy temperaturę 90 stopni i puszczamy tak zwane puste pranie.
 • po jego zakończeniu warto jeszcze raz nastawić puste pranie, tym razem bez jakichkolwiek dodatków.

Usuwając pleśń w pralce sodą, pozbędziemy się nie tylko tego dokuczliwego grzyba, ale także kamienia i bakterii. Jest to bardzo skuteczny sposób, niemniej, aby osiągnąć maksymalną skuteczność zabiegu, należy powtarzać go co około dwa miesiące.

jak wyczyścić pralkę z pleśni

Alternatywne sposoby na to, jak wyczyścić pralkę z grzyba

Jeśli dwa powyższe sposoby z jakiegoś powodu nie są nam na rękę, a na gumie w pralce znajduje się pleśń, grzyba można także za pomocą Domestosu. Pamiętajmy jedynie o założeniu gumowych rękawiczek ochronnych, w przeciwnym wypadku ryzykujemy bowiem podrażnieniem skóry. Niewielką ilość domestosu nakładamy na gąbkę lub szmatkę, a następnie nanosimy na zagrzybione miejsca.

Resztki domestosu usuwamy natomiast wilgotną szmatką. Spokojnie – żaden z powyżej wymienionych sposobów na to, jak wyczyścić pleśń w pralce nie zaszkodzi urządzeniu.

Specjalistyczny preparat do odgrzybiania pralki – czy to ma sens?

W ostateczności, jeśli żaden z powyżej wymienionych sposobów nie przyniósł takich efektów, jakich byśmy oczekiwali, można sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Sprawdzą się one także w sytuacji, gdy ilość pleśni w pralce jest naprawdę bardzo duża. Znajdziemy je bez problemu w każdym dobrym sklepie z chemią gospodarczą i/lub ze sprzętem AGD.

jak wyczyścić pralkę z grzyba

Z pewnością warto zdecydować się także na zabieg ozonowania pralki. W tym celu można albo wezwać do domu specjalistę, albo zakupić własny ozonator. Urządzenie to kosztuje około kilkuset złotych, natomiast trzeba pamiętać, że woda ozonowa stanowi naprawdę świetny sposób na odgrzybianie pralki automatycznej, ale nie tylko. Doskonale nadaje się także do spożycia – ozonowanie usuwa bowiem zdecydowaną większość groźnych dla zdrowia wirusów oraz bakterii.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom