Jak powiesić firany i na czym wieszać firanki?

Jak powiesić firany i na czym wieszać firanki?

Firanki stały się niejako nieodłącznym elementem każdego wnętrza. Bez względu na to, czy mowa o salonie, kuchni czy zwykłej sypialni, kiedy na oknach wisi kawałek materiału oddzielający domowników od wścibskich spojrzeń czy chociażby upalnych promieni słonecznych, ci czują się bardziej komfortowo. Powstaje jednak pytanie, jak poprawnie powiesić firany? Od czego zacząć? I jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przypadku własnych czterech kątów? 

Dlaczego warto wiedzieć, jak wieszać firany?

Tak jak już wspomniano na wstępie, powieszone firany mają szereg pozytywnych cech, przez które to właśnie trudno wyobrazić sobie wnętrze bez nich. Przede wszystkim zapewniają pewną dozę prywatności, której od czasu do czasu każdy zapewne potrzebuje. Co jednak ważniejsze, ich głównym celem jest stanowienie ozdoby całego pomieszczenia. Poprawnie zawieszone firanki przykuwają oko swoim eleganckim wyglądem i doskonale uzupełniają wystrój pokoju. Czasami mogą nawet nadać mu całkowicie odmiennego charakteru!

Na czym powiesić firany?

Sposobów na wieszanie firan nie brakuje. Jednak zanim przystąpi się do całego procesu, warto wiedzieć, na czym właściwie można zawiesić taką ozdobę. Najczęściej spotykane są firany bądź zasłony zawieszone na:

  • karniszu,
  • szynie przysufitowej.

W tej kwestii warto pamiętać o dwóch dość istotnych elementach, które przy wcześniejszym niedopatrzeniu, mogłyby utrudnić lub nawet całkowicie uniemożliwić cały proces. Po pierwsze przed kupnem czy wyborem nowej firanki trzeba pamiętać, by była ona nieco dłuższa od samego karnisza. Zwłaszcza jeśli domownikowi zależy na finezyjnym, pomarszczonym efekcie zawieszonego materiału.

jak wieszać firany

Po drugie zaś, jeśli w domu zamiast karniszów, zamontowano bardziej nowoczesne rozwiązanie- to jest wspomniane już szyny sufitowe- należy pamiętać, iż na nich nie sposób powiesić każdego rodzaju firanki. Można to zrobić wyłącznie w przypadku tych, które mają wszytą taśmę marszczącą.

Najpopularniejsze metody na wieszanie firanek

Skoro wiadomo już, o jakich elementach warto pamiętać podczas kupna firanki, można przejść do kolejnego etapu. Kiedy przychodzi do finalnej części zadania, wiele osób okazuje się mieć z nim problem. Zadają one sobie pytania: jak wieszać firany lub na jakie sposoby najlepiej to zrobić?

Metod wyróżnia się kilka. Oto przykładowe z nich:

  • wieszanie firan na taśmie,
  • wieszanie firan na żabkach lub haczykach,
  • wieszanie firan na przelotkach bądź szelkach.

Która z tych metod jest jednak najłatwiejsza, a która daje najlepszy efekt? Warto przekonać się samemu.

Wieszanie firan na przelotkach

Umieszczone w górnej części firanki drewniane bądź metalowe kółka, zwane przelotkami, znacznie ułatwiają cały proces. W przeciwieństwie do staroświeckich klamer nie trzeba samodzielnie odmierzać odległości ich zakładania, ponieważ producenci wykonali już tę część pracy. Jak więc zawiesić firany na przelotkach? To dziecinnie proste. Wystarczy jedynie zahaczyć wszystkie kółka na karniszu, a następnie rozciągnąć firanę na całej jego długości. Nie zajmuje to więcej niż dosłownie parę minut!

na czym powiesić firany

Wieszanie firan na taśmie

Obecnie coraz częściej spotykanym, ale i wygodnym rozwiązaniem są tzw. taśmy systemowe. Są to wszyte w zasłonę partie materiału, które pozwalają nie tylko na sprawne zawieszenie firany nad oknem, ale również dekoracyjne, pofałdowane jej ułożenie. Efekt jest naprawdę godny podziwu, a nie wymaga wiele wysiłku. Decydując się jednak na wieszanie firan na taśmie, nie można zapomnieć o tym, że szerokość samej zasłony powinna być co najmniej dwukrotnie większa niż wszytej taśmy marszczącej.

Wieszanie firanek na żabki

Jest to stara metoda i zdecydowanie jedna z bardziej męczących. Wymaga bowiem od osoby zawieszającej dłuższego stania z rękoma uniesionymi w górę, co nadwyręża mięśnie i powoduje ogólne zmęczenie. Zwłaszcza że aby osiągnąć zadowalający efekt, czynność tą trzeba czasami kilkukrotnie powtarzać. 

jak powiesić firanki na żabki

Mimo to wciąż nie brakuje zwolenników, którzy świadomie wybierają wieszanie firanek na haczyki. Sam proces nie jest o tyle trudny, co męczący. Aby efekt końcowy sprawiał przyjemne wrażenie, niektórzy decydują się na ozdobne żabki z klamrami, które wykonano na kształt, chociażby kryształów. Haczyki takie pozwalają również na różne style zawieszenia firan. Mogą one być pomarszczone, jak i całkowicie proste. Cenią to zwłaszcza osoby niewymagające i ceniące sobie bezproblemowe rozwiązania.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom