Jak prać firanki w pralce? Jaki program i ile stopni?

Jak prać firanki w pralce? Jaki program i ile stopni?

Choć firanek nie pierzemy raczej zbyt często, pranie to należy wykonywać rozważnie. Nie wystarczy bowiem włożyć ich do pralki i ustawić najczęściej używanego przez nas programu. Może to wręcz skończyć się ich uszkodzeniem. Jak prać firanki w pralce, aby nie traciły one nic ze swoich właściwości, a jednocześnie pralkę opuszczały czyste, świeże i pachnące? Przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący prania firanek w odpowiednich do tego warunkach.

Jak wyprać firanki? – przygotowanie do prania

Jeszcze zanim włożymy firanki do bębna pralki automatycznej, należy pamiętać o kilku ważnych czynnościach. Aby pranie firanek było bezpieczne i dla pralki i dla samych firanek, należy bowiem odpowiednio je do tego przygotować. W tym celu usuwamy z firan wszelkie dodatkowe elementy, w jakie mogą być zaopatrzone. Usztywnienia i dekoracje podczas prania mogą doprowadzić nawet do zniszczenia tkaniny, z których wykonana jest firana.

jak prać firany w pralce

Nie powinniśmy także zapominać o wcześniejszym namoczeniu firanki. Przed rozpoczęciem samego prania, warto na przynajmniej 60-90 minut umieścić firankę w wodzie o temperaturze wynoszącej około 40 stopni Celsjusza. Aby pranie firanek w pralce było skuteczniejsze, do wody tej warto dodać też odrobinę przyjaznego firankom detergentu. W przypadku całkowicie białych firan może to być także detergent zawierający delikatny wybielacz. Jeśli mamy do czynienia z bardzo silnymi zabrudzeniami, wodę stosowaną do namaczania należy kilkukrotnie wymienić.

Jak prać firanki w pralce w bezpieczny sposób?

Aby pranie firan było skuteczne i bezpieczne, kluczowe będzie ustawienie odpowiedniego programu prania, a także temperatury. Oczywiście, należy także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są firany. Podczas gdy tkaniny lniane i bawełniane wielokrotnie można prać w pralce automatycznej – w przypadku chociażby tiulu pranie firanek w pralce automatycznej jest odradzane. Pozostaje więc tylko pranie ręczne.  

Pranie firanek w pralce – jaki program?

Podczas prania w pralce automatycznej najlepiej będzie skorzystać z programów takich, jak pranie ręczne, czy też pranie firanek. Urządzenie znacząco spowolni wówczas prędkość obrotów bębna i dobierze odpowiednią temperaturę, która wynosi maksymalnie 30 do 40 stopni. Pranie firanek przy wykorzystaniu takiego programu będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale w przypadku niektórych tkanin pozwoli uniknąć konieczności ich prasowania. 

pranie firanek w pralce jaki program

W przypadku pralek niektórych firm skorzystać możesz także z bardziej zaawansowanych opcji. Dla przykładu niektóre modele pralek Samsung oferują opcję EcoBubble, która umożliwia obniżenie temperatury prania do nawet 20 stopni. Przed rozpoczęciem prania firan zapoznaj się z ewentualnymi dodatkowymi opcjami oferowanymi przez Twoją pralkę.

Wiele osób zastanawia się, jak prać firanki w pralce w sposób, który zminimalizuje powstawanie wgnieceń. Wystarczy jedynie włożyć je do bębna pralki złożone w kostkę. Nie należy wrzucać ich do bębna pralki w niechlujny sposób. Pamiętajmy bowiem, że to właśnie taka niechlujność w dużej mierze przyczynia się do powstawania wgnieceń. Dobrym pomysłem będzie także ograniczenie prędkości wirowania.

Jak prać firany w pralce? – kilka podpowiedzi

Na koniec przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które uczynią pranie firanek w pralce jeszcze bezpieczniejszym i wygodniejszym. 

  • tkaniny pluszowe, czy też aksamitne, lepiej oddać do profesjonalnej pralni chemicznej. Istnieje bowiem ryzyko, że pranie w klasycznej pralce automatycznej uszkodzi ich strukturę.
  • w pralce automatycznej nie zaleca się także prać firan ciężkich – pod wpływem wody nabiorą one jeszcze więcej masy, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia bębna.
  • tkaniny lniane i bawełniane dobrze znoszą wysokie temperatury – pomimo tego firany z nich wykonane lepiej prać w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni. 
  • firany z dodatkami, których nie da się usunąć nie niszcząc ich, możesz prać w siateczkach, minimalizując ryzyko skręcenia materiału
jak wyprać firanki w pralce

Pranie firanek w pralkach automatycznych to wygodna i bezpieczna opcja – jeśli wykonujesz ją rozważnie. Pamiętaj więc, by trzymać się przedstawionych Ci powyżej rad. Jedynie wówczas możesz być pewna, że podczas prania Twoje firany nie uległy uszkodzeniu. 

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom