Jak prać firanki z woalu, makarony i panelowe?

Jak prać firanki z woalu, makarony i panelowe?

Każdy zdaje sobie sprawę z licznych zalet i funkcjonalności, które są znamieniem firan. Nie tylko chronią one przed promieniami słońca, ale także pomagają w zachowaniu prywatności. Są też dużą ozdobą pomieszczenia, w którym zostają zawieszone. Aby jednak mogły efektywnie spełniać swoje funkcje, należy dbać o ich czystość i świeżość. Jak prać firanki, aby nie zniszczyć materiału i uzyskać jak najlepszy efekt?

Jak prać firanki z woalu?

Woal to cienki, prześwitujący materiał, produkowany z bawełny i włókien sztucznych. W dotyku jest bardzo miły, a firany wykonane z tego materiału charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Jak prać firanki z woalu, żeby uzyskać jak najlepszy efekt i nie dopuścić do ich nadmiernego pogniecenia?

Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy pranie firanek woalowych, warto najpierw namoczyć je w chłodnej wodzie z dodatkiem detergentu. Pamiętajmy jednak, że najpierw należy rozpuścić płyn w wodzie, a dopiero potem włożyć do niej firanę. Dzięki takiemu zabiegowi materiał zostanie odpowiednio przygotowany do dalszego prania. 

jak prać firanki z woalu

W przypadku woalu, pranie firanek w pralce jest raczej odradzane. Lepszą opcją będzie zrobienie tego za pomocą własnych rąk, w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania firan lub zwykłego proszku do prania. Jeżeli koniecznie chcemy wyprać firanki w pralce, należy włączyć odpowiedni program – pranie ręczne lub tkaniny delikatne. Temperatura nie powinna być także zbyt wysoka.

Jak prać firanki makarony?

Firanki makarony to bardzo popularny rodzaj zasłon, który sprawdza się w każdym domu. Składają się z długich pasków, które wykonane są zazwyczaj z syntetycznej tkaniny. Czasami ozdobione są również koralikami. Jak wyprać firanki makarony, aby nie doprowadzić do ich splątania i zniszczenia?

Proces prania takich firanek należy rozpocząć od ich bezpiecznego zdjęcia z karnisza. Na tym etapie firanki makarony mogą się splątać, dlatego ważne, aby zrobić to w odpowiedni sposób. Najlepiej związać ze sobą sznurki w kilku punktach, posługując się gumkami recepturkami. Aby pranie firanek było efektowne i bezpieczne, można także związać sznurki w grube warkocze. 

jak prać firanki makarony

Pranie firanek makaronów w pralce jest w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Należy jednak włożyć uprzednio przygotowane makarony do specjalnego woreczka, który zapobiegnie plątaniu się sznurków. Osoby, które zastanawiają się, jak prać firanki makarony, powinny także pamiętać, aby nastawić pralkę na delikatny program, a także nie wybierać zbyt wysokiej temperatury. Oczywiście możliwe jest także pranie ręczne – w tym przypadku również konieczne będzie związanie sznurków w warkocze, lub za pomocą gumek recepturek.

Jak prać firanki panelowe?

W ostatnich latach firanki panelowe stały się bardzo popularnym rozwiązaniem, wybieranym przez coraz to kolejne osoby. Ten rodzaj firan zazwyczaj wykonywany jest z tkaniny żakardowej. Dzięki temu materiał się nie gniecie i nie zmienia swojego kształtu, przez co jest bardzo łatwy i przyjemny w utrzymaniu. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak prać firany panelowe, aby ich nie zniszczyć i nie odkształcić. 

Przede wszystkim pamiętajmy, że firany panelowe mogą zachować czystość nawet do pół roku. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych warunków – jeżeli palimy, lub jesteśmy alergikami, powinniśmy częściej stosować pranie firanek. Jeżeli chcemy, żeby nasze firany odzyskały swoją świeżość, wystarczy wytrzepać je z kurzu, np. wieszając je na dworze.

jak prać firany panele

Taki zabieg wystarczy, aby zasłonki znów ładnie się prezentowały. Czasami jednak potrzebne jest gruntowne sprzątanie i wtedy konieczna jest wiedza, jak prać firany panele, aby ich nie zniszczyć i efektownie doczyścić. Taki rodzaj firan należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Można zrobić to ręcznie, wkładając je do miski i delikatnie ugniatając. Następnie konieczne jest złożenie ich w kostkę i pozostawienie do wyschnięcia. Pranie firanek panelowych w pralce jest możliwe, jeżeli są wykonane z przeznaczonego do tego materiału. Najlepiej sprawdzić, jaką metodę czyszczenia zaleca producent, dlatego warto dokładnie przeczytać informacje zawarte na metce.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom