
- przez Asia Kałętkiewicz
Zdrowy sen to podstawa, a więc nic nie powinno go zakłócać. Wręcz przeciwnie – należy zrobić wszystko, aby umożliwić sobie zasłużony wypoczynek. Podczas snu regeneruje się cały organizm, między innymi układ nerwowy i krwionośny oraz gospodarka hormonalna. Sen działa dobroczynnie na kondycję ciała, dodaje nowej porcji energii.
Spis treści
Ważna rola pościeli
Poprawa jakości spania nie wymaga wielu wyrzeczeń. Wystarczy ciche, przytulne pomieszczenie bez dostępu do telewizora i innych rozpraszaczy. Wybór łóżka zależy od osobistych preferencji, należy jednak pamiętać o porządnym materacu. Pościel odgrywa tu niebagatelną rolę, ponieważ ma najbliższy kontakt z ciałem. W związku z tym to właśnie na pościeli należy skupić uwagę i dobrze przemyśleć jej wybór. O ile kształt materaca i poduszki powinien podlegać określonym standardom, o tyle wybór pościeli pozostawia w tej kwestii dużą dowolność. Oczywiście najlepiej zdecydować się na taką, która jest praktyczna, estetyczna i zdrowa. Pranie pościeli to coś, co należy wziąć pod uwagę podczas jej zakupu.

Jak prać pościel?
„Pościelowy rynek” z roku na rok poszerza swój asortyment. Oferowana pościel jest coraz atrakcyjniejsza wizualnie, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie. Dlatego właśnie wybór tej odpowiedniej uzależniony jest wyłącznie od osobistych preferencji. Można zdecydować się na klasyczną bawełnę, len, jedwab, flanelę, mikrofibrę, korę, flanelę, satynę, a nawet wełnę. Design łatwo można dobrać do wystroju sypialni albo do własnych potrzeb. Ważne, a może nawet najważniejsze jest utrzymanie jej w czystości. W tym celu warto dowiedzieć się, jak prawidłowo prać pościel. Należy pamiętać, że pranie pościeli z kory delikatnie różni się od prania pościeli z bawełny.

W jakiej temperaturze prać pościel?
Jest to kwestia budząca wiele wątpliwości. Z jednej strony pościel kojarzy się z czymś delikatnym, wręcz intymnym. Z drugiej z czymś, wymagającym zachowania wyjątkowej higieny. Nie ulega wątpliwości, że jakość prześcieradła, poszewki na kołdrę i poduszkę ma ogromne znaczenie. Miękkość, przyjazność w dotyku – to cechy, które chce się zatrzymać jak najdłużej. Jednak podczas snu ciało się poci, czasami też w drodze do łóżka nie zawsze jest czas na szybki prysznic. Jak można to ze sobą pogodzić i w jakiej temperaturze najlepiej prać pościel?
Pranie pościeli – w ilu stopniach?
O sposobie prania pościeli, dobrze jest pomyśleć podczas jej zakupu. Zawsze należy kierować się zaleceniami producenta i czytać informacje na metkach. Każdy materiał wymaga innego traktowania i innej temperatury prania. Na szczęście, w większości przypadków pościel można spokojnie wyprać w pralce. Tego, w ilu stopniach wyprać daną pościel można dowiedzieć się z metki. Przeważnie pościel można bezpiecznie wyprać w temperaturze od 40 do 60 stopni, zależnie od tkaniny. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy należy podjąć „bardziej drastyczne środki”. W przypadku podejrzenia wszawicy, owsików, siedliska roztoczy itp. należy prać pościel w 90 stopniach.

Temperatura prania pościeli zależnie od materiału
W zależności od materiału, z jakiej jest zrobiona pościel, prezentujemy orientacyjne temperatury prania, które sprawdzą się w zdecydowanej większości przypadków:
- bawełna – 40/60 stopni
- flanela – 40 stopni
- satyna – 40/60 stopni
- len – 60 stopni
- kora – 40/60 stopni
Podane powyższe wartości są orientacyjne. Należy w pierwszej kolejności kierować się wskazówkami podanymi producenta na metce.
Jak często prać pościel?
Pościel, w normalnych warunkach użytkowania powinno się prać raz na 1-2 tygodnie. Jednak jest to zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od osobistych wymagań. Nadmierna potliwość, jedzenie w łóżku, spanie ze zwierzakami — to wszystko powoduje, że pościel wymaga częstszego prania.
Ponadto czynniki, które również bezpośrednio lub pośrednio wpływają na częstotliwość prania to pora roku, klimatyzacja i temperatura w pokoju. To samo dotyczy przyzwyczajeń związanych np. z tym, w czym się śpi – ciepła lub lekka piżama, koszula nocna, T-shirt. Ważne jest też to, jakich kosmetyków używa się przed snem, a także czy śpi się przy otwartym, czy zamkniętym oknie.

Jak wyprać pościel, aby zachowała swój wygląd?
Przede wszystkim, niezależnie od temperatury prania dobrze jest przewrócić pościel na lewą stronę. Warto też pamiętać o zapięciu guzików i zamków, co sprawi, że materiał się nie zmechaci. Następnie, zależnie od rodzaju pościeli można dopasować do niej odpowiedni program prania. Oczywiście zależy on także od dostępnych funkcji pralki. Może to być np. „bawełna”, „bawełna intensywnie”, „delikatne”, „satynowe”, „wełna” lub program „antyalergiczny”. Na tym ostatnim programie świetnie sprawdzi się pranie pościeli dla dzieci.
Jak prać pościel, aby zachowała kolor?
Rynek branży środków piorących posiada szeroką ofertę proszków, płynów i kapsułek do prania i płukania. Proszek do prania od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Jednak ma on swoje zalety i wady. Wciąż istnieje przekonanie, że jest skuteczniejszy niż inne środki. Jednak proszek ma tendencję do zbijania się w grudki, które trudno usunąć po praniu. Kapsułki, z kolei nie zawsze rozpuszczają się przy niskich temperaturach. Płyny do prania sprawdzają się w każdej temperaturze, ale czasami trzeba dodać większą ilość, aby pościel się „doprała”. Oprócz środków piorących można do prania użyć różnych dopełniaczy w postaci kulek, saszetek itp. Mają one na celu zachowanie koloru pościeli, ale także łagodzą wpływ detergentów i pomagają zachować strukturę tkaniny.

Jak prać pościel, gdy nie ma już metki od producenta?
W jakiej temperaturze prać pościel, gdy nie ma się pewności co do materiału, a informacje na metce są trudne do odczytania? Najbezpieczniej wyprać pościel w niskich temperaturach, np. w programie „odświeżenia”. Często prześcieradło i poszwy wystarczy tylko odświeżyć, aby ponownie otulić się świeżością. Jeśli jednak sytuacja wymaga podjęcia bardziej radykalnych działań, np. podczas choroby, należy wyprać pościel w 90 stopniach. Tylko w taki sposób można pozbyć się zarazków i bakterii, a czynność tę dobrze jest powtórzyć kilkakrotnie w ciągu tygodnia. To, w jakiej temperaturze prać pościel jest kwestią indywidualną i zależną od konkretnych okoliczności.

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Dom

Firany do parapetu czy za parapet? Jaką długość wybrać?