Jak urządzić sypialnię w pastelowych odcieniach?

Jak urządzić sypialnię w pastelowych odcieniach?

Pastelowe sypialnie wracają do łask, pokazując, że te wesołe odcienie są czymś więcej niż tylko dobrym dopełnieniem pokoju dziecięcego. Pastelowe kolory można łatwo wkomponować w wiele rodzajów aranżacji. Dobrze łączą się z drewnianymi tonami i białymi meblami. Tworzą również niezwykle kojącą konfigurację, co jest kluczowe podczas projektowania takiego pomieszczenia, jak sypialnia. Inspiracje do urządzenia przestrzeni do spania znajdziesz nie tylko w profesjonalnych katalogach. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych porad w naszym artykule.

Nie bój się eksperymentować

Dla wielu osób paleta pastelowych odcieni jest zbyt jasna, delikatna i monotonna, dlatego często pierwszym wyborem w aranżacji poszczególnych pomieszczeń są mocniejsze barwy, które wyraźnie akcentują przestrzeń. Ale właśnie ze względu na swoją delikatność, pastele mogą wnieść do wnętrza poczucie komfortu i odprężający spokój. Sprawdzą się w każdej sypialni, zarówno o wyrafinowanym nowoczesnym wystroju, jak i bardziej tradycyjnym klimacie.

Wybór odcienia pasteli zależy tak naprawdę wyłącznie od Twoich upodobań. Najczęściej w wystrojach wnętrz spotykamy jednak jasne, neutralne barwy. Jeśli jednak dla Ciebie myśl o monotonnym kolorze na całej powierzchni to za dużo, poszukaj przestrzeni, w której możesz dodać ciekawy akcent. W sypialni doskonałym miejscem będzie ściana za wezgłowiem łóżka. W tym obszarze możesz użyć np. pastelowej zieleni, by namalować duży ozdobny prostokąt, który świetnie będzie prezentować się na klasycznej bieli lub innym, jaśniejszym odcieniu pasteli.

Myśl kreatywnie i nie ograniczaj się wyłącznie do jednej barwy – doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie dwóch różnych kolorów (np. błękitu i różu). Pastele mają to do siebie, że świetnie się ze sobą komponują, nie tylko w takich przestrzeniach, jak sypialnia. Inspiracje możesz czerpać z natury, internetu lub wystroju wnętrz znajomych.

Poznaj siłę barw

Ważną cechą pasteli jest również to, że wszystkie wyraziste kolory w tych odcieniach tracą swój nieco przytłaczający charakter, co pozwala wykorzystać je właśnie w sypialni. Żółty to kolor optymizmu, dodający energii i ciepła. Jednak w pomieszczeniu do odpoczynku jego klasyczna wersja może być trochę zbyt pobudzająca. Dlatego warto wybierać pastelowe odcienie żółtego – to sposób na wprowadzenie optymizmu do wnętrza i jego optyczne powiększenie bez ryzyka stworzenia zbyt ciężkiego, wyrazistego wystroju.

Podobnie z kolorem niebieskim – ciemny granat nie będzie dobrym wyborem do sypialni, ale jeśli morze jest Twoją muzą, a jego fale i ich barwa działają uspokajająco na Twój umysł, pastelowy błękit lub turkus będzie idealnym rozwiązaniem. Stworzy znakomite tło dla białych prześcieradeł, mebli oraz poduszek. W ten sposób powstanie sypialnia, która uspokaja i odpręża.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom