Jak usunąć sól z butów?

Jak usunąć sól z butów?

Nadchodzi zima, a wraz z nią powraca nieodłączny problem zacieków z soli na butach. Choć w wielu miastach zakazany, ten sposób radzenia sobie ze śliską powierzchnią jest wciąż stosowaną praktyką. Wystarczy jeden spacer po posypanych solą chodnikach, a obuwie staje się szorstkie i pojawia się na nim biały nalot. Podpowiadamy, jak skutecznie zapobiec jego powstawaniu oraz jak sobie poradzić z tymi już istniejącymi śladami.

Jak pozbyć się soli z butów?

Jeżeli Twoje buty wykonane zostały ze skóry albo zamszu, to możesz pozbyć się uporczywych zacieków przy pomocy octu lub mleka. Istnieją także inne mniej lub bardziej skuteczne sposoby, za pomocą których pozbędziesz się niechcianych wykwitów z soli na butach. Jednym z lepszych może okazać się mieszanka wody z płynem do mycia naczyń. Jest to jeden z pomysłów stawianych zwykle na piedestale. 

Jak usunąć sól z butów domowymi sposobami?

Co zrobić, jeżeli nie masz jednak płynu, octu oraz mleka? Wtedy zacieków możesz się pozbyć za pomocą babcinych, skutecznych sposobów. Należą do nich między innymi sok z cytryny oraz… chleb. Kawałek chleba z pewnością znajdzie się w każdym domu, a jego zastosowanie będzie wyjątkowo niewymagające. Dzięki specjalnym właściwościom pieczywo to wchłania całą sól i pozwala na proste usunięcie jej z obuwia, a Ty możesz się z powrotem cieszyć jego nienagannym wyglądem.

Czym zmyć sól z butów?

Jak usunąć sól z butów zamszowych?

Czyszczenie zamszu może być nie lada wyzwaniem. Jeśli zrobisz to źle, możesz zrujnować swoje ukochane buty. Jeżeli jednak wszystkie czynności wykonasz z należytą starannością, zapewniamy, że zamszowe obuwie będzie Ci służyć przez lata pozostając przy tym w nieskazitelnym stanie.

  1. W pierwszej kolejności włóż do butów wystarczającą ilość pogniecionego papieru  (np. gazety), aby podczas pracy zachowały swój naturalny i nienaganny kształt.
  2. Za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki lub szczoteczki do zamszu oczyść obuwie z nagromadzonego na nim brudu oraz kurzu.
  3. Upewnij się, że szczotkujesz tylko w kierunku włókien i unikaj przesuwania szczotki tam i z powrotem po powierzchni oraz nadmiernego pocierania.
  4. Następnie namocz w mleku płatki kosmetyczne, a po ich odciśnięciu z nadmiaru płynu przetrzyj nimi wszystkie zabrudzone miejsca.
  5. W przypadku octu zaś przygotuj roztwór z wodą w stosunku 1:1 i za pomocą wilgotnej szmatki powtarzaj wcześniej już wymienione czynności.
  6. Tak przygotowane wierzchnie okrycie stóp pozostaw do wysuszenia w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby nigdy nie stawiać obuwia w pobliżu gorącego grzejnika, bo ten popularny sposób grozi jego deformacją.
  7. Na koniec zapastuj i zaimpregnuj je za pomocą dedykowanego produktu.
Jak się pozbyć soli z butów?

Jak usunąć sól z butów skórzanych?

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby Twoje skórzane buty wyglądały nieskazitelne i były wolne od plam z soli:

  • W tym celu wyczyść buty lekko zwilżoną w wodzie szmatką.
  • Sporządź miksturę octu i wody w stosunku 1:1.
  • Następnie pokryte solą miejsca pocieraj aż do momentu ich wyczyszczenia.
  • Wypłucz obuwie za pomocą osobnej szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie.
  • Buty pozostaw na noc w temperaturze pokojowej w celu ich wysuszenia.
  • Rankiem wysuszone obuwie koniecznie wypoleruj na sucho.
  • Jeśli zapach octu nie jest dla Ciebie najprzyjemniejszy możesz użyć zamiast niego również roztworu wody i mleka.
  • Aby je zabezpieczyć, użyj na koniec odpowiedniego impregnatu.
  • Tak przygotowane botki czy kozaki możesz nosić bez strachu po osolonych chodnikach.
Jak usunąć plamy po soli na butach?

Odpowiednie zabezpieczenie obuwia przed solą i zewnętrznymi czynnikami

Jeżeli chcesz zapobiec uszkodzeniu swoich ulubionych botków, traperów czy emu to w zawsze w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. W tym celu konieczny będzie właściwy impregnat oraz ich regularne, systematyczne oczyszczanie. Na rynku istnieje cały ogrom produktów, dzięki którym zabezpieczysz obuwie przed destrukcyjną siłą soli.

Ważne, aby pamiętać, że każdy ich rodzaj pasuje do innego typu materiału. Stosowane niezgodnie z zaleceniami może zniszczyć ich strukturę, a tym samym stracą one swój wyjątkowy urok. Buty skórzane lub wykonane z materiałów skóropodobnych, możesz również nacierać kremem nawilżającym lub oliwką. Jeżeli zaś wykonane zostały z zamszu, staraj się ich nie nosić w wyjątkowo mokre dni. Są one mniej odporne na działanie wody, a przez to o wiele łatwiej jest o ich przemoczenie.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom