Jak uszyć firanki z woalu, wachlarze i panelowe?

Jak uszyć firanki z woalu, wachlarze i panelowe?

Firanki to piękna dekoracja, która doskonale się sprawdzi w kuchni, salonie, gabinecie i sypialni. Samodzielne uszycie eleganckiej zasłony nie musi być trudne, jeśli wiadomo, jak krok po kroku postępować z każdą tkaniną. Najpierw trzeba wybrać optymalny materiał, a następnie należy przygotować projekt i wszystkie niezbędne akcesoria. A jak uszyć firany? Postępując zgodnie z poradnikiem, każdy będzie mógł w krótkim czasie stworzyć stylowe firany do modnego wnętrza.

Jak uszyć firany – podstawowe zasady

Przed rozpoczęciem szycia, trzeba znaleźć materiał, który będzie miał odpowiedni stopień przejrzystości. Jeśli firana ma zasłaniać widok za oknem, to można wybrać woal, żakard lub atłas. Natomiast tkaniny, które dobrze przepuszczają światło to na przykład tiul i organza. Wspomniane materiały mogą się różnie zachowywać podczas szycia, ponieważ mają odmienną strukturę. Następnie należy się zastanowić, jak firana ma być przymocowana do karnisza i trzeba też zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. A jak uszyć firany? W tym celu warto:

  • zmierzyć długość karnisza
  • zmierzyć odległość od karnisza od podłogi
  • odjąć od finalnej długości 1 cm

Materiał musi zostać dokładnie obszyty, by stworzyć równe zakładki. Niektóre tkaniny można nabyć z wykończonym dołem.

Jak uszyć firany z woalu?

Woal to dość gęsta i śliska tkanina. Dlatego szycie firan z woalu wymaga posiadania pewnej wprawy. Dla ułatwienia można zaprasować materiał, a wtedy będzie się lepiej układał i szybciej zostanie obszyty. Trudniejszym zadaniem będzie wykonanie systemu mocowania, szczególnie w przypadku zasłon z przelotkami. A jak uszyć firany z woalu? Do tego celu trzeba użyć profesjonalnej maszyny do szycia, nożyczek krawieckich i dobrej jakości nici syntetycznych. Szew musi być równy i powinien znajdować się w odpowiednim odstępie od brzegu. Jeśli całość ma wyglądać efektownie, to warto zmarszczyć materiał przy pomocy sznurków.

jak uszyć firany z woalu

Jak uszyć firany wachlarze?

Firany wachlarze pięknie się prezentują i można nimi ozdobić okno w kuchni. Jednak w takim wypadku uszycie firan może zająć odrobinę więcej czasu. A jak uszyć firany wachlarze? Pomocne będą wykroje, od których należy odrysować pożądany kształt. Następnie na maszynie do szycia trzeba wykończyć boki firany i wykonać estetyczne oblamowanie wyciętego łuku. Do przygotowania wachlarza warto wykorzystać specjalną taśmę marszczącą do firan. 

Jak uszyć panele z firan?

Obecnie bez problemu można znaleźć ciekawe pomysły na uszycie firan. Atrakcyjną alternatywą będzie na przykład model wykonany z paneli. Ten rodzaj zasłon pasuje do nowoczesnych wnętrz i świetnie się sprawdzi w przestronnym salonie. A jak uszyć panele z firan? Taka konstrukcja przesuwa się na szynie i jest montowana na rzep. Na początku trzeba wybrać szerokość i ilość paneli. Materiał zaszywa się na zakładkę na każdej jego krawędzi. Rzepy należy wszyć w górnej części firany. Następnie trzeba stworzyć kieszeń u dołu panelu, by umieść w niej element obciążający, dzięki któremu całość będzie się pięknie układać.

jak uszyć firany panelowe

Jak uszyć firany – praktyczne porady

Gdy już wiadomo, jak uszyć firany panelowe, z woalu lub wachlarzowe, to czas zabrać się do pracy. Podstawą będzie przygotowanie dobrze oświetlonego i uporządkowanego stanowiska. Na każdym etapie trzeba dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały ze sobą symetrycznie połączone. Uszycie firanek wymaga dużej precyzji i skupienia. Projektując zasłony na przelotkach, należy stworzyć parzystą ilość otworów w około 15 cm odstępach. Firana na taśmie marszczącej jest prostsza do wykonania. Jednak warto pamiętać, by materiał marszczyć w odpowiednich proporcjach, aby równo się układał.

jak uszyć firany wachlarze

Samodzielne szycie firan może dać wiele satysfakcji. Jest to dobry sposób na konstruktywne spędzenie czasu i zaoszczędzenie pieniędzy. Robiąc to pierwszy raz, warto wybrać prosty projekt, który nie będzie wymagał dużego nakładu pracy. Stylowe zasłony z woalu to modny dodatek, dzięki któremu wnętrze stanie się wyjątkowo przytulne. Dlatego warto wiedzieć, jak uszyć firany, by stworzyć niebanalną dekorację do domu, mieszkania lub biura. 

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom