Jak wszyć taśmę do firanki? Poradnik krok po kroku

Jak wszyć taśmę do firanki? Poradnik krok po kroku

Pięknie prezentujące się firany w oknach sprawiają, że mieszkanie staje się przytulne i wyjątkowe. Z jednej strony trzeba więc zadbać o to, aby pasowały one swoim stylem do tego, co znajduje się w pomieszczeniu. W momencie, kiedy już mamy wybraną firanę, równie ważnym krokiem jest jej zawieszenie. Warto poświęcić kilka chwil więcej na to, aby zrobić to dobrze- dzięki temu firana zawsze będzie się dobrze układać. Jednym z lepszych sposobów jest wszycie do firany specjalnej taśmy marszczącej. Jak wszyć taśmę do firanki krok po kroku?

Jaką wybrać taśmę do przyszycia do firanki?

Taśma w praktyce pełni funkcję stabilizującą materiał. Do wyboru mamy przynajmniej kilka wariantów jej szerokości od 2,5 cm nawet do 10 cm. Najwęższe taśmy stosujemy do firanek krótkich i lekkich, a im szersza będzie taśma, tym lepiej będzie sobie radziła z dużą ilością ciężkiego materiału. W piękny sposób będzie układała firanę nawet pomimo jej wielkości. Najszersze taśmy standardowo są wykorzystywane do szycia firanek na szelkach.

jak przyszyć taśmę do firany

Kolejną zmienną jest sztywność taśmy do firan. Bardziej sztywne i grube taśmy bawełniane są stosowane do cięższych tkanin, a taśmy nylonowe do lżejszych. Wobec tego, jaka taśma do firan z woalu? Te wyjątkowo delikatne firany najlepiej będą się układały na taśmach cienkich i przezroczystych.

Co warto sprawdzić przed wszyciem taśmy do firanki?

Ostatnią kwestią jest sposób wykonywanego marszczenia. Do najpopularniejszych marszczeń możemy zaliczyć taśmę plisowaną, taśmę zakładkową (gdzie fałdki są wykonywane z niewielkimi przerwami) oraz marszczenia na tzw. “smoka”, gdzie wzór marszczeń jest naprzemienny. Stąd też wiele pań zastanawia się, jak wszyć taśmę smok do firan, gdyż pozornie wydaje się to trudne, ale daje bardzo oryginalny i elegancki efekt na tkaninie. Ciekawy efekt dekoracyjny pozwala również uzyskać taśma do firan motylek

jaka taśma do firan z woalu

Jak wszyć taśmę do firanki? Instrukcja

  1. Zabezpieczamy sznurki taśmy- to bardzo ważne, aby podkleić sznureczki taśmą klejącą lub też na ich końcach wykonać supełki. Dzięki temu podczas wszywania nie będą one się nam gubić i przemieszczać. W innym przypadku cały czas będziemy musieli kontrolować ich ułożenie. 
  2. Przykładamy taśmę do brzegu firany- w zależności od wybranej taśmy może być konieczność zostawienia delikatnego marginesu od góry. Zostawiamy kilka centymetrów zapasu na starcie, aby ułatwić sobie później marszczenie, co zawsze możemy ewentualnie później przyciąć. Którą stroną przyszyć taśmę do firanki? To bardzo ważne, aby sznureczki znajdowały się od zewnętrznej strony tak, aby potem można było nimi swobodnie manewrować. Zastanawiając się, jak przyszyć taśmę do firany w sposób trwały, oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie maszyny do szycia. Nie mając wprawy, warto wcześniej chwilę poćwiczyć szycie na maszynie po narysowanej pisakiem linii. 
  3. Na tym etapie taśma do firan powinna zostać przyszyta. Aby ułatwić sobie wszycie taśmy do firanki, możemy najpierw spiąć całość za pomocą szpilek krawieckich. Jeśli chciałybyśmy mieć pewność tego, że szew maszynowy wyjdzie idealny- możemy też przyszyć taśmę do firanki luźnym szwem ręcznym w formie fastrygi, co jest mimo wszystko dość czasochłonne. Maszynę ustawiamy na szew prosty i przyszywamy taśmę do brzegu firanki. Co więcej, w drugim kroku możemy zdecydować się na drugie przeszycie, równoległe do pierwszego, które sprawdza się w sytuacji, kiedy taśma do firanek jest bardzo szeroka. 
  4. Tak przygotowaną firanę trzeba jeszcze ułożyć. Wiedząc już, jak przyszyć taśmę do firany należy teraz naciągnąć sznureczki i sprawdzić wykonane marszczenie. Firany na taśmie powinny same ładnie się ułożyć według wybranego przez nas rodzaju marszczenia. Tak wykonana całość może zostać zawieszona i odpowiednio ułożona w oknie. 
jak wszyć taśmę do firanki krok po kroku

Wszycie taśmy do firanki – o czym pamiętać?

Jak widać, sprawdzając, jak przyszyć taśmę do firany, szybko możemy uzyskać gotową instrukcję i na własną rękę przekonać się, że nie jest to trudne zadanie. Jedynymi trudnościami, jakie możemy napotkać to operowanie dużą ilością ciężkiego materiału firany lub też samo wykonywanie szwu na maszynie.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom