Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Pozbawione naturalnej bieli firanki można przywrócić do pierwotnego wyglądu. Odświeżone i lśniące firany będą piękną dekoracją okna i przestaną straszyć poszarzałą tkaniną, czy żółtawą poświatą. Czasami samo wypranie firanek w pralce nie wystarczy i trzeba sięgnąć po inne metody. Podpowiadamy, jak wybielić firanki domowym sposobem, aby przywrócić im śnieżnobiały kolor.

Jak wybielić firanki, które straciły pierwotny kolor?

Naturalna biel firanki ulega zatraceniu przez oddziaływanie wielu czynników. Wpływ na poszarzenie tkaniny mają między innymi światło słoneczne, kurz, dym papierosowy i spaliny dostające się do wnętrza mieszkania. Już samo prawidłowe przechowywanie firanki może zapobiegać jej niszczeniu. Zaleca się, by tkanina trzymana była w suchym miejscu bez dostępu do światła słonecznego. Wiele gospodyń domowych zawija ją dodatkowo w niebieski papier, który chroni naturalną biel materiału. Co jednak w sytuacji, gdy firana straciła swój kolor? Sposobem na to jak wybielić firanki może być zastosowanie dostępnych w domu środków.

czym wybielić firany

Zobacz jak wybielić firanki domowym sposobem

Wykorzystanie dostępnych pod ręką metod wybielania firan ma dwie podstawowe zalety. Czyszczenie jest dzięki nim bardzo proste, a dodatkowo nie pochłania dużych pokładów gotówki. W jaki sposób i czym najskuteczniej wybielić firany w domu? Przydadzą się do tego:

  • wybielający detergent taki jak domestos, 
  • ocet,
  • sól kuchenna,
  • proszek do pieczenia.

Część osób decyduje się także na wypranie pożółkłej firanki w pralce z dodatkiem soku z cytryny. Świeżo wyciśnięty owoc zawiera substancje oddziałujące na kolor tkaniny, które wywabiają z niej niechciane odcienie szarości. Dodatkowo przyczyniają się do poprawy zapachu materiału, bo niwelują między innymi zapach dymu papierosowego.

czym najskuteczniej wybielić firany

Wybielanie firanek domestosem

Na pożółkłe lub poszarzałe tkaniny poleca się wybielanie firanek domestosem, bądź podobnym detergentem. W pierwszej kolejności zasłonki należy zamoczyć w wodzie, do której dodana została niewielka ilość domestosu. Po czasie materiał trzeba umieścić w pralce, jednak bez dodawania proszku do prania. Podczas czyszczenia wytworzy się bowiem piana z detergentu, która cały czas wybielać będzie pożółkłą firankę. Po wyjęciu z pralki materiał powinien wyglądać świeżo i lśnić bielą.

Wybielanie firan octem i solą

Sprawdzonym sposobem jest także wybielanie firanek octem i solą kuchenną. W ten sposób zaleca się czyścić zwłaszcza firanki ze sztucznych włókien, na których łatwo osadza się kurz, jednak sam materiał nie ulega wielu zagnieceniom. Wybielanie trzeba zacząć od przygotowania mieszanki wody, octu i soli kuchennej. Do miski o pojemności 10 l należy wlać wodę, dodać 4 łyżki soli i wlać pół szklanki octu, a następnie całość zamieszać i zamoczyć firanę. Po kilku godzinach materiał należy wyjąć z miski, wypłukać i wywiesić na karniszu do wyschnięcia.

jak wybielić firanki w pralce

Wybielanie proszkiem do pieczenia

Ciekawą metodą jest także wybielanie firanek proszkiem do pieczenia, który dobrze radzi sobie z poszarzałymi tkaninami. Podobnie jak w przypadku wybielania domestosem, także w tym wypadku właściwe pranie w pralce trzeba poprzedzić namoczeniem firanki w roztworze z wody. Całe opakowanie proszku należy wsypać i rozpuścić w ok. 5 l wody, a następnie zamoczyć materiał przez dłuższy czas. Po wszystkim firankę trzeba wyprać i wysuszyć. Alternatywą dla proszku do pieczenia będzie aspiryna. Wówczas do wody trzeba dodać około 5 rozkruszonych tabletek, zamoczyć firanę i wyprać w pralce.

Jak wybielić stare białe firany w zależności od materiału?

Skuteczność poszczególnych metod wybielania zależy od wielu czynników. Oprócz mocy oddziaływania składników aktywnych zawartych m.in. w domestosie, czy soku z cytryny, znaczenie będzie miał także rodzaj materiału, z jakiego wykonano firankę. Aby wiedzieć jak wybielić firanki w pralce trzeba zatem zwrócić uwagę na typ tkaniny – popularne są zwłaszcza tiul i woal. Podpowiadamy, jak pozbyć się odcieni szarości i żółci z tych materiałów.

jak wybielić firanki z woalu

Jak wybielić firany z tiulu?

Wybielanie firan z tiulu może być dość problematyczne. Wszystko za sprawą właściwości, jakie posiada ten materiał. Cechuje go duża delikatność i lekkość. Firany z tiulu są w pełni transparentne, wymagają regularnego prasowania i zwykle do ich produkcji używa się cienkiej bawełny lub jedwabiu. Czym i jak wybielić firany z tego materiału? Najlepiej zrobić to podczas ręcznego prania lub w pralce ustawionej na program do delikatnych tkanin. Czyszczenie domestosem lepiej zastąpić w tym wypadku roztworem wody i octu.

Jak wybielić firanki z woalu?

Równie kłopotliwe może być wybielanie firan z woalu. Jednak i tym razem można sięgnąć po domowe sposoby na walkę z poszarzałym materiałem. Woal cechuje się delikatnością i mleczną strukturą. Powieszony na karniszu tworzy efekt “lejącej” tkaniny, która zwykle ma kolor biały. Aby odświeżyć odcień firanki, najlepiej wyprać ją ręcznie z dodatkiem octu i soli kuchennej. Zasłonkę można także umieścić w pralce, ustawiając temperaturę na ok. 40 st. C.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom