Jak wyczyścić pralkę ze szlamu i brudu?

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu i brudu?

O często używaną pralkę należy dbać na różne sposoby. Dzięki temu można znacząco przedłużyć żywotność posiadanego sprzętu. Bardzo często skupiamy się na filtrze oraz na tym, aby poszczególne elementy pralki nie ulegały rdzewieniu. Tymczasem, tym, co bardzo mocno może wpływać na czystość pranej przez nas odzieży jest szlam, który powstaje i gromadzi się w bębnie. Brud w pralce daje o sobie znać także przez nieprzyjemny zapach. Jak sobie poradzić ze szlamem i jak utrzymać pralkę idealnie czystą? 

Od czego zacząć czyszczenie brudnej pralki?

Szlam jest dość łatwo zauważyć i zidentyfikować, głównie dlatego, że najwięcej można go znaleźć w okolicy uszczelki, która znajduje się przy drzwiczkach bębna. Bęben powstaje na skutek gromadzenia się różnego rodzaju detergentów i środków piorących w tym miejscu, czemu sprzyja także pranie w dość niskich temperaturach 30-40 stopni. Jak czyścić pralkę ze szlamu? Przede wszystkim trzeba zawsze mieć pod ręką odpowiednie do tego środki, aby móc zrobić to szybko i sprawnie.

jak wyczyścić pralkę automatyczną ze szlamu

Jak wyczyścić bęben pralki ze szlamu?

Brudna pralka – jak wyczyścić ją wykorzystując do tego celu domowe sposoby?

  • Chcąc wyczyścić brud z wykorzystaniem tego, co akurat mamy pod ręką, możemy użyć sody oczyszczonej. Proszek najlepiej będzie rozprowadzić na powierzchni kołnierza pralki równomiernie, w szczególności tam, gdzie znajdziemy największą ilość szlamu.
  • Jeśli całość nie jest zbyt wilgotna, a soda nie namaka- może ją dodatkowo delikatnie spryskać wodą tak, aby na powierzchni kołnierza powstała gęsta papka. Zastanawiając się, jak czyścić pralkę ze szlamu w takiej sytuacji, najlepiej odczekać kilka- kilkanaście minut po to, aby soda mogła zadziałać.
  • Następnie dobrze jest przeszorować zabrudzenia niewielką szczoteczką, może to być stara szczoteczka do mycia zębów. Całość szlamu zbieramy i osuszamy kołnierz, np. szmatką z mikrofibry lub tez papierowym ręcznikiem.

Jak usunąć brud z kołnierza pralki?

Analizując, czym wyczyścić pralkę ze szlamu najbardziej oczywistą odpowiedzią jest zdecydowanie się na specjalny, dedykowany do tego celu środek. Alternatywą może być nawet domestos, przy czym pamiętajmy o ochronie rąk poprzez założenie specjalnych rękawic. Preparaty do czyszczenia pralek mogą zawierać w swoim składzie delikatne kwasy czyszczące, ocet lub też wybielacze, a także środki bakteriobójcze. Sposób czyszczenia jest tutaj dokładnie taki sam jak w przypadku zastosowania domowych środków.

Brudna guma w pralce zazwyczaj dość dobrze się czyści, a jedynym utrudnieniem może być fakt, że kołnierz jest pofałdowany i może być nam trudniej dostać się do niektórych zakamarków. Jak usunąć brud z kołnierza pralki, wypłukane resztki szlamu oraz pozostałości zastosowanych środków czyszczących? Najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednio po czyszczeniu włączyć pralkę na krótki tryb prania „na pusto”. Wówczas cały bęben będzie miał szansę się przepłukać.

czym wyczyścić pralkę ze szlamu

Czym wyczyścić szlam w pojemniku na proszek?

Podczas regularnego czyszczenia pralki pamiętajmy także o tym, że nie tylko wewnątrz bębna może się zbierać szlam. Na takiej samej zasadzie może on osadzać się także w innych miejscach, chociażby w pojemniku na proszek.

Można sobie z  nim poradzić w taki sam sposób, jak w przypadku szlamu, który znajdziemy na kołnierzu pralki. Nie ma też znaczenia, jakiego rodzaju pralkę posiadamy, to, jak wyczyścić pralkę automatyczną ze szlamu pozostaje niezmienne przy pralkach ładowanych z boku, jak i przy tych ładowanych z góry.

Skąd bierze się szlam w pralce?

Powstawaniu szlamu w pralce sprzyja wilgotne środowisko wewnątrz bębna i wewnątrz pojemnika na proszek. Procesowi temu sprzyja słabe suszenie tych miejsc bezpośrednio po zakończonym praniu. Gromadząca się wilgoć zaczyna osiadać w formie pleśni. Dlatego też dobrą profilaktyką jest zostawienie drzwiczek bębna uchylonych bezpośrednio po skończonym praniu tak, aby wszystko wewnątrz mogło obeschnąć, a wilgoć odparować.

jak wyczyścić pralkę z brudu

Szara maź w pralce – jak jej unikać?

Dbanie o to, aby bęben i pojemnik na proszek całkowicie wysychały po każdym praniu to jedno. Drugą ważną rzeczą jest regularne czyszczenie pralki. Brudna guma w pralce będzie się stosunkowo łatwo czyścić w momencie, kiedy ilość szlamu będzie niewielka i nie wniknie on zbyt mocno w strukturę kołnierza. Zdecydowanie najciężej jest sobie poradzić ze szlamem, który zbiera się od dłuższego czasu i którego jest naprawdę bardzo dużo.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom