Jak wyprać tapicerkę meblową w domu? Kiedy trzeba skorzystać z usług fachowców?

Jak wyprać tapicerkę meblową w domu? Kiedy trzeba skorzystać z usług fachowców?

Meble tapicerowane można czyścić samodzielnie. Niekiedy jednak wiąże się to z pewnymi trudnościami. Czasami zaś niezbędne okazuje się profesjonalne pranie tapicerki meblowej. Spróbujmy przyjrzeć się sprawie bliżej. Sprawdźmy, jak wyprać tapicerkę meblową na własną rękę, a kiedy lepiej zostawić to fachowcom.

Czyszczenie tapicerki meblowej domowymi sposobami

W gruncie rzeczy domowe sposoby na czyste meble zazwyczaj wystarczają. Większość plam i zabrudzeń to stosunkowo łatwy orzech do zgryzienia, o ile nie odłoży się go na później. Najlepiej od razu zabrać się do rzeczy, póki zanieczyszczenie jest świeże. W tym celu warto zajrzeć do szafy…

Chemie do czyszczenia mebli tapicerowanych

W szafie można znaleźć specjalne środki do czyszczenia tapicerki materiałowej. Jest ich naprawdę sporo na rynku, aczkolwiek zawsze trzeba sprawdzić rodzaj tkaniny, z jakim ma się do czynienia. Na opakowaniu środka zwykle jest dość jasno opisane, do których materiałów się nadaje. A co, jeśli w szafie nie ma preparatu czyszczącego? Cóż, wówczas można go zrobić samemu. Do tego potrzebna będzie woda i… płyn do mycia naczyń. Niektórzy preferują zastąpić płyn proszkiem do prania.

Do trudniejszych plam można wykorzystać sodę oczyszczoną. Ewentualnie sok z cytryny, który należy wymieszać z wodą. Taki roztwór sprawdzi się, kiedy na sofę któryś z gości wyleje kawę. W każdym razie ruchy podczas mycia mebli powinny być długie i koliste, ale bez przesady – nie należy za bardzo zmoczyć tapicerki. Wtedy mogą powstać nowe plamy, które często okazują się jeszcze gorsze niż te po kawie.

Trochę inną sprawą są plamy po tłuszczu. W takim przypadku czyszczenie tapicerki meblowej wcale nie jest trudniejsze, ale należy odpowiednio podejść do problemu. Soda oczyszczona niekoniecznie będzie tu rozwiązaniem, co innego mąka ziemniaczana. Tak, zgadza się – zwykła mąka ziemniaczana lub talk przychodzi z pomocą, gdy trzeba usunąć tłuste plamy z mebli. Rzecz w tym, że to dość specyficzny rodzaj proszku. Ma dobre właściwości chłonne, dlatego czasami stosuje się go na przetłuszczone włosy. Dokładnie ta sama zasada ma miejsce podczas czyszczenia mebli. Mąkę albo talk należy nasypać na plamę i zostawić na jakiś czas. Zwykle 30 minut wystarczy, aby olej do smażenia lub masło zostały wchłonięte. Teraz wystarczy już tylko odkurzyć proszek lub pozbyć się go za pomocą zmiotki.

Jak wyprać tapicerkę meblową z weluru?

Sofa pokryta welurem zawsze musi wyglądać świetnie. Nawet najmniejsze zabrudzenia mogą zepsuć efekt elegancji, jaki wiąże się z tym materiałem. Pranie tapicerki meblowej tego typu wymaga trochę uwagi. Potrzebna jest także chemia, która niekoniecznie znajdzie się w każdym domu. Chodzi bowiem o amoniak. Profesjonalne środki czyszczące do weluru powinny go zawierać. Amoniak w płynie można również kupić w dobrym sklepie gospodarczym, ale i w budowlanym można go znaleźć. Gdy już się to zrobi, należy dolać wody i wetrzeć w plamę zgodnie z kierunkiem włosia. Potem włosie trzeba przeczesać szczotką, aby je wyrównać i wysuszyć suszarką do włosów.

Profesjonalne pranie tapicerki meblowej

Wiemy już, jak wyprać tapicerkę meblową w domu. Są jednak sytuacje, gdy to nie jest możliwe. Stare plamy na meblach mogą być wyczyszczone wyłącznie w profesjonalnej pralni. To samo dotyczy naprawdę poważnych zabrudzeń. Olej napędowy na tapczanie, chociażby, albo zaschnięty krew na krześle po skaleczeniu palca – tego domowymi sposobami wyczyścić się nie da. Wówczas zostaje tylko jedno rozwiązanie: telefon do fachowców. Jak przygotować meble do czyszczenia i gdzie znaleźć dobrą pralnię? Odpowiedź znajdziesz tutaj: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/pranie-tapicerki-lublin/.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom