Jak zerwać tapetę, żeby nałożyć nową?

Jak zerwać tapetę, żeby nałożyć nową?

Tapetę w pomieszczeniach zmienia się z wielu powodów. Najczęstszymi są pojawiające się, niemożliwe do usunięcia zabrudzenia, uszkodzenia co powoduje, że ściany wyglądają nieestetycznie lub po prostu wprowadzenie odświeżenia wyglądu wnętrza. Rozpoczęcie prac trzeba zacząć od zerwania starej tapety. Do rozpoczęcia prac potrzebne będą odpowiednie narzędzia i przygotowanie pomieszczenia. Ten artykuł podpowie, jak zerwać tapetę ze ściany, żeby bezproblemowo nałożyć nową.

Jak przygotować się do zrywania tapet? O czym pamiętać?

Zrywanie tapet często jest szybkim procesem, który nie wymaga zastosowania narzędzi, preparatów. Nie zależnie od rodzaju i stanu tapety przeznaczonej do zerwania przed przystąpieniem do prac trzeba zastanowić się jak ściągnąć tapetę, żeby cały etap nie sprawiał problemów oraz nie zostawił po sobie dużo sprzątania. 

jak ściągać tapetę

Na początek trzeba zerknąć na ściany, czy nie wiszą na nich żadne elementy. Jeśli znajdują się na nich wiszące elementy, np. półki, karnisze, obrazki, kinkiety, należy wszystko ściągnąć. Ramki włączników także mogą utrudniać szybkie zrywanie tapet, dlatego warto będzie je wcześniej zdemontować.

Zabezpieczenie kabli i gniazdek elektrycznych

Zrywanie obecnej tapety ze ścian często wiąże się z zastosowaniem wody. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie elementów, które nie mogą mieć żadnego kontaktu z wodą. Takimi elementami będą gniazdka oraz kable. Dla większego bezpieczeństwa można wyłączyć prąd w remontowanym pomieszczeniu. 

Zabezpieczenie mebli i podłogi

Podczas ściągania tapet pojawia się bardzo dużo kurzu. Jest to rodzaj kurzu będący trudnym do pozbycia się np. z mebli. Chcąc tego uniknąć, dobrym rozwiązaniem będzie przykrycie mebli folią lub wyniesienie ich z remontowanego pomieszczenia. 

Kolejną rzeczą wartą do pamiętania jest zabezpieczenie folią podłogi lub gazetami. Szczególnie w przypadku posiadania drewnianej podłogi, która nie powinna mieć długiej styczności z wilgocią. Folię najlepiej będzie mocować za pomocą taśmy malarskiej.

Usuwanie tapety na sucho

Tapetę można zrywać dwoma metodami:

 • na mokro,
 • na sucho.
jak ściągać tapetę na sucho

Metoda na sucho nie należy do prostych sposobów, ponieważ jest to pracochłonne. Jednak w niektórych przypadkach może okazać się jedyną możliwą opcją, gdzie zastosowanie wody jest wykluczone. Na początek najlepiej jest spróbować ściągnąć tapetę metodą na sucho, a dopiero później, jeżeli tapeta nie będzie chciała schodzić, metodą na morko.

Metoda zrywania tapet na sucho to sposób zrywania, który może sprawdzić się przy zrywaniu takich tapet jak winylowa, flizelinowa lub ze szklanego włókna. 

Jak zerwać tapetę metodą na sucho?

W przypadku zastosowanie tej metody należy pod nie dużym kątem, powoli odrywać tapetę obserwując, jak zachowuje się zrywana tapeta. Odrywanie najlepiej jest zacząć od dowolnego rogu, podważając tapetę szpachelką malarską, następnie zrywać materiał ze ściany.

Podczas pracy ze szpachelką malarską należy być bardzo uważnym, żeby nie uszkodzić nią ściany. Brak zachowania ostrożności doprowadzi do zrobienia wcięć na ścianie i niepotrzebnych dziur. W przypadku powstania uszkodzeń na ścianie niezbędne będzie położenie w tych miejscach gładzi szpachlowej przy pomocy szpachelki lub skrobaka.

jak zdjąć tapetę ze ściany

Jeśli podczas odrywania tapeta odchodzi gładko, całymi kawałkami — można kontynuować zrywanie na sucho. Jeśli zauważy się, że przy zrywaniu tapeta zaczyna się rwać — wtedy należy zastosować metodę na mokro.

Potrzebne narzędzia do zrywania tapet na sucho

Poniżej prezentujemy potrzebne narzędzia do ściągania tapet na sucho:

 • metalowa szpachelka malarska
 • skrobak do tapet
 • folia (do zabezpieczenia mebli, podłóg)
 • taśma malarska
 • papier ścierny do szlifowania lub szlifierka elektryczna

Usuwanie tapety na mokro

Metoda na mokro zapewnia dodatkowe dwa sposoby. Można wykorzystać wypełnioną wodą butelkę ze spryskiwaczem. Polega to na dwukrotnym pryskaniu bezpośrednio na tapetę. Spryskany materiał zostawić na 10-15 minut. Po upływie czasu należy malarską szpachelką podważyć róg zrywanej tapety. Powinna wtedy bezproblemowo oderwać się od ściany.

jak zdjąć tapetę na morko

W przypadku, jeśli się tak nie stanie wystarczy ponownie spryskać tapetę, stosując gorącą wodę. Zostawić na kolejne 10-15 minut i po upływie czasu ponowić podważanie tapety szpachelką.

Zastosowanie specjalistycznych preparatów

Możliwe jest także zastosowanie specjalistycznych preparatów do usuwania tapet i kleju. Materiał będzie wtedy schodzić całymi płatami. Preparaty dostępne są w formie koncentratu. Należy go rozcieńczyć z wodą i wymieszać w wiadrze. Tak przygotowany preparat wsiąknie w tapetę i osłabi klej, na którym trzyma się materiał. 

Przed nałożeniem preparatu na tapetę należy ją naciąć specjalnymi narzędziami. Pomoże to w szybszym wsiąknięciu substancji. Następnie, przed przystąpieniem do szpachlowania i tapetowania, trzeba oczyścić ścianę z resztek kleju specjalną szczotką do czyszczenia ścian.

jak zdjąć tapetę

Potrzebne narzędzia do ściągania tapet na mokro

Poniżej prezentujemy potrzebne narzędzia do ściągania tapet na mokro:

 • wiadro
 • szpachelka malarska
 • woda
 • środek do usuwania tapet
 • nożyk do cięcia tapet (nożyk introligatorski) lub wałek z kolcami, dziurkacz do tapety
 • szczotka do czyszczenia ścian (z twardym włosiem)
 • folia malarska
 • taśma papierowa

Domowe sposoby na zrywanie tapet

Sprawdzonym i najskuteczniejszym domowym sposobem na ściągnięcie tapety jest zastosowanie wody z octem. Metoda ułatwiająca oraz przyspieszająca ściąganie starych tapet. Jak zdjąć tapetę ze ściany w taki sposób? Wystarczy przygotować letnią wodę i wymieszać ją z octem w proporcji pół na pół. Następnie spryskać ścianę wodą lub namoczyć poprzez użycie zmoczonej gąbki. Mokrą ścianę zostawić na 20 minut.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Tapety


Jaka tapeta do małej sypialni

Jaka tapeta do małej sypialni? Stylowe aranżacje

05 stycznia 2023 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Tapety powracają do łask. Coraz częściej można spotkać je w nowoczesnym domu czy mieszkaniu. Zupełnie różnią się od modeli, które kojarzy się z domu rodzinnego. Dziś absolutnie wyjątkowe, dostępne w...
Czytaj dalej
jaka tapeta do przedpokoju

Jaka tapeta na przedpokój? Wąskie i ciemne pomieszczenie

30 listopada 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Przedpokój to wizytówka każdego domu i mieszkania. To na podstawie tego miejsca goście wyrobią sobie pierwsze wrażenie o wnętrzu. Właśnie dlatego przedpokój musi zostać zaaranżowany w sposób estetyczny. Świetną dekorację...
Czytaj dalej
jaka tapeta do kuchni

Jaka tapeta do kuchni? Nowoczesne aranżacje zamiast płytek

29 listopada 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym tapeta będzie stanowiła oryginalną dekorację ściany, a także zabezpieczy ją przez zabrudzeniami i wilgocią. Istnieją różne rodzaje tapet, które powinny zostać dostosowane do typu i...
Czytaj dalej