Jakie garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu na zmywaniu. Które z garnków można myć w zmywarce? A które należy myć ręcznie? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Mycie garnków w zmywarce

Aby móc cieszyć się garnkami przez wiele lat, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Część z nich nie jest przeznaczona do mycia w zmywarce i należy myć je ręcznie. Natomiast są również i takie, które mogą być myte w zmywarce, w zależności od zaleceń producenta. Przed kupnem nowych naczyń warto zapoznać się informacją na opakowaniu, aby w domu, już po ich zakupie, nie rozczarować się. Mycie naczyń w zmywarce to ogromny komfort podczas pracy w kuchni. Oszczędza czas, który można poświęcić na inne przyjemności.

Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce?

Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce?

Emaliowane garnki posiadają wiele właściwości. Świetnie radzą sobie z rozprowadzaniem ciepła, a zastosowana emalia zabezpiecza garnek przed rdzewieniem, dzięki czemu mycie w zmywarce nie powoduje, że naczynie nasiąka zapachami ze zmywarki. Takie garnki mogą ze spokojem przechowywać bardzo kwaśne lub ostre jedzenie w lodówce. Do tych właściwości można również dopisać mycie w zmywarce, ponieważ są one odporne na detergenty używane do mycia w zmywarce, ciepłą wodę oraz intensywność mycia zmywarki.

Czy garnki indukcyjne można myć w zmywarce?

Do zmywarki można włożyć garnki indukcyjne, które są zrobione ze stali nierdzewnej z oznaczeniem 18/10. To takie naczynia, które zrobione są w 18% z chromu oraz w 10% z niklu. To bardzo dobre połączenie, zapewniające właściwości antykorozyjne połączony z charakterystycznym wysokim połyskiem. Takie połączenie sprawia, że naczynia się niezwykle trwałe oraz nie wchodzą w reakcję z żywnością. Dlatego też takie garnki indukcyjne można myć w zmywarce.

Czy w zmywarce można myć garnki?

Czy garnki Ambition można myć w zmywarce?

Nie wszystkie garnki marki Ambition można myć w zmywarce. To zależy, z jakiego materiału są wykonane oraz czym są pokryte. Przy zakupie garnków Ambition warto sprawdzić czy została dołączona do nich instrukcja obsługi. W niej znajduje się stosowna informacja, czy konkretny model garnków można je myć w zmywarce.

Czy garnki Zeptera można myć w zmywarce?

Garnki firmy Zepter można myć w zmywarce w zależności od zaleceń producenta. Zalecane jest, aby naczynia te myć zaraz po ich użyciu, a w przeciwnym wypadku wlać do nich nieco wody i pozostawić przykryte, aby zapobiec obsychaniu i przyklejaniu się resztek. Do mycia ręcznego nie należy używać metalowych szczotek, druciaków oraz innych metalowych przyborów.

Jak myć w zmywarce zaschnięte i przypalone resztki?

Zaschnięte i przypalone resztki w garnkach to zmora wielu z nas. Gdy taki garnek nadaje się do umycia w zmywarce, warto przed jego włożeniem zalać go wodą z odrobioną płynu do mycia naczyń. Takie działanie sprawi, że resztki namoczą się i będą łatwiejsze do usunięcia. Dzięki temu zwiększamy szanse na odpowiednie umycie naczyń w zmywarce.

Garnki do mycia w zmywarce

Które garnki można myć w zmywarce?

Pewna część garnków z powodzeniem może być myta w zmywarce. To zależy od materiały, z jakiego są wykonane. Im materiał twardszy i bardziej odporny na zarysowania, tym większe szanse na to, że można ich użyć w zmywarce. Artykuł podzielony jest na dwie części – na te garnki, które można myć w zmywarce oraz takie, które powinno myć się ręcznie.

Garnki ze stali nierdzewnej

Garnki ze stali nierdzewnej jak najbardziej można myć w zmywarce. Takie naczynia to wyroby z dobrej gatunkowo stali, zwłaszcza te 18/10. Takie garnki zrobione są w 18% z chromu oraz w 10% z niklu, przy czym są odporne na korozje i wysoką temperaturę. Kiedy zmywarka skończy program warto wytrzeć je do sucha. Warto pamiętać, że stalowe garnki mają tendencję do szybkiego żółknięcia lub matowienia. Stali również nie czyści się drucikami.

Garnki żaroodporne

Garnki żaroodporne są odporne na wysokie temperatury, dlatego też spokojnie można je myć w zmywarce. Nie straszne są również dla nich detergenty, używane w zmywarce, a ich budowa sprawia, że nie będą pochłaniały brzydkich zapachów.

Garnki emaliowane

Garnki emaliowane posiadają wyjątkowe właściwości. Bardzo dobrze rozprowadzają i trzymają ciepło oraz mogą być używane na wszystkich rodzajach kuchenek. Są pokryte emalią, które zabezpiecza tego typu naczynia przed rdzewieniem oraz przedostawaniem się żeliwa do posiłków. Z tego też powodu można je spokojnie myć na co dzień w zmywarce.

Garnki - które można myć w zmywarce?

Garnki żeliwne pokryte emalią

Garnki żeliwne w większości nie powinno się myć w zmywarce. Wyjątek stanowią garnki żeliwne, które są pokryte emalią. Zabezpiecza ona przed korozją i wchłanianiem zapachów ze zmywarki. Dzięki temu można myć je w zmywarce, bez obaw o zmianę smaku posiłku. Należy mieć jednak na uwadze, że po dłuższym czasie mycia garnków żeliwnych pokrytych emalią w zmywarce może pojawić się efekt zmatowienia, skracając w ten sposób ich przydatność.

Które garnki nie mogą być myte w zmywarce?

Wśród garnków, których nie można myć w zmywarce, są głównie te delikatne. Złe korzystanie z poniższych rodzajów naczyń może sprawić, że staną się one bezużyteczne i nie będą posiały swoich właściwości, a przygotowywane w nich posiłki zaczną przywierać do dna. Należy też pamiętać, że część z tych naczyń nie powinna być czyszczona drucikami, ponieważ to również może uszkodzić ich strukturę.

Garnki teflonowe

Garnki teflonowe to jedne z przydatniejszych naczyń w kuchni. Nie przywierają do nich przygotowywane posiłki, co jest ich największą zaletą. Z powodu użytej teflonowej powłoki, nie mogą być myte w zmywarce. Mycie tego typu garnków w zmywarce sprawi, że stracą one swoje właściwości, a posiłki zaczną przywierać. Niemniej – dzięki temu, że dania nieprzywieraną do powierzchni, ich mycie również nie powinno być większym problemem.

Garnki teflonowe do mycia w zmywarce

Garnki z powłoką ceramiczną

Garnki z powłoką ceramiczną również nie nadają się do mycia w zmywarce. Ich ceramiczna powłoka jest bardzo delikatna, a stosowane w zmywarce detergenty w kapsułkach i proszkach, są dla tego typu powłoki za intensywne, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Ponadto mycie garnków z powłoką ceramiczną w zmywarce może doprowadzić do zwiększenia kruchości powłoki.

Garnki żeliwne

Garnków żeliwnych nie powinno się myć w zmywarce. Przez zastosowaną powłokę takie naczynia mogą wchłonąć zapach ze zmywarki, które później przełożą się na smak przygotowanych w nich potraw. Wyjątek stanowią garnki żeliwne pokryte emalią, o których mowa jest wyżej.

Garnki miedziane

Garnki miedziane to bardzo delikatne naczynia. Ich powierzchnia jest lśniąca, dlatego też nie wolno myć ich w zmywarce. Aby właściwości garnków miedzianych pozostawały na lata, należy je myć ręcznie, pod ciepłą wodą z odrobiną delikatnego płynu do mycia naczyń oraz miękkiej ściereczki. Nie należy ich szorować za pomocą drucików lub innych, chropowatych powierzchni.

Garnki miedziane w zmywarce

Garnki ręcznie malowane lub dekorowane złotem

Garnków ręcznie malowanych również nie powinno się myć w zmywarce. Są to bardzo ładne, ręcznie zdobione naczynia, które w większości nie są odpowiednio zabezpieczone przed myciem w zmywarce. Z czasem, pod wpływem wysokiej intensywności mycia zmywarki, detergentów i gorącej wody, malunek lub złote zdobienia mogą zacząć „znikać” z powierzchni. Takie garnki powinno myć się ręcznie, aby piękne zdobienia pozostały na dłużej.

Jakie Garnki można myć w zmywarce – podsumowanie

Garnki, które można myć w zmywarceGarnki, których nie można myć w zmywarce
Garnki ze stali nierdzewnej (w tym również indukcyjne)Garnki teflonowe
Garnki żaroodporneGarnki z powłoką ceramiczną
Garnki emaliowaneGarnki żeliwne
Garnki żeliwne pokryte emaliąGarnki miedziane
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Zmywarka


Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki? Poradnik

25 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedna z lepszych inwestycji w domu. Zmywarka posiada bardzo dużo zalet – oszczędza czas, wodę, a co za tym idzie – również i pieniądze. W dzisiejszym artykule skupimy...
Czytaj dalej
Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

03 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to prawdziwy pomocnik w kuchni każdej z nas. Codziennie oszczędza nam sporo czasu, a po zapoznaniu się z jej możliwościami, człowiek nie chce już więcej z niej rezygnować. Jednak...
Czytaj dalej
5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

29 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to niesamowite urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu, niezależnie od jego wymiarów. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i czystości w kuchni dzięki mniejszej ilości brudnych lub suszących się...
Czytaj dalej
Jakie środki do zmywarki?

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

02 kwietnia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Przy korzystaniu ze zmywarki warto...
Czytaj dalej
Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

12 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych...
Czytaj dalej
Co można myć w zmywarce?

Co można myć w zmywarce?

09 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Zmywarki bez wątpienia obecnie zajmują ważne miejsce w wielu gospodarstwach domowych w Polsce. Pełnią one istotną rolę i nie ma w tym nic zaskakującego, bo korzystanie z dobrodziejstw zmywarki jest po...
Czytaj dalej

Jeden komentarz do “Jakie garnki można myć w zmywarce?

  1. Ja do zmywarki wkładam tylko garnki, które mają specjalne oznaczenie że można je myć w zmywarce. Kiedyś miała fantastyczne garnki, ale właśnie miedziane i po kilku maciach w zmywarce były niestety do wyrzucenia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.