Co na śniadanie wielkanocne? Dania i ciasta na stół wielkanocny

Co na śniadanie wielkanocne? Dania i ciasta na stół wielkanocny

Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej, które kończy okres Wielkiego Postu. Wierzący z całego święta świętują wtedy zmartwychwstanie Chrystusa. W Polsce jednym z najważniejszych elementów obchodów tego święta jest śniadanie, podczas którego dzielimy się z najbliższymi poświęconymi pokarmami z koszyczka. Potrawy na to wyjątkowe śniadanie w dużej mierze opierają się na symbolice nowego początku i od lat podlegają tradycji. Co na śniadanie wielkanocne? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole w Niedzielę Wielkanocną?

Co na stół wielkanocny? – pokarmy z koszyczka 

Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się spożyciem zawartości koszyczka. Nic, co zostało poświęcone, nie może zostać wyrzucone. Nie powinno się także oddawać tych pokarmów zwierzętom. Święconkę powinniśmy rozdzielić pomiędzy wszystkich członków rodziny i zjeść przed rozpoczęciem właściwego śniadania.

Jakie potrawy na Wielkanoc?

Co wchodzi w skład koszyczka wielkanocnego?

  • jajka
  • wędlina
  • chleb
  • babka wielkanocna
  • ser
  • chrzan
  • baranek, najczęściej wykonany z masła
  • sól i pieprz

Co na wielkanocne śniadanie? Sałatki i przekąski

Przystawki na wielkanocne śniadanie pełnią także rolę przekąsek pomiędzy innymi daniami. Zaliczają się do nich wspomniane jaja, ale także śledzie w różnych odsłonach i sałatki. Te ostatnie to lekkie i pełne witamin potrawy, które warto dodać do tłustej i ciężkiej, wielkanocnej kuchni. Korzystając z początków wiosny, możemy sięgnąć również po pyszne kiełki i połączyć je z dowolną zieleniną. Często pojawia się także uwielbiana w Polsce sałatka jarzynowa, bazująca na gotowanych warzywach i majonezie.

Co do jedzenia na Wielkanoc?

Jakie potrawy na Wielkanoc? Dania główne

Po spożyciu święconki przychodzi czas na bardziej treściwe, tradycyjne dania. Wśród nich królują jajka w każdej postaci. Zjada się zarówno jaja w majonezie, jaja w sosie chrzanowym, jak i panierowane różnymi przysmakami na zimno i na ciepło. W menu na śniadanie wielkanocne nie może zabraknąć także pysznej zupy. W większości domów pojawia się żurek, ale bywa także zastępowany białym barszczem lub zupą chrzanową. Choć kiedyś był skromną zupą, często wylewaną, gdy pojawiały się inne dania, dziś jest pełną smaku, mięsną potrawą, którą zjadamy do końca. 

Jakie dania na Wielkanoc?

Co na wielkanocny stół? Potrawy mięsne

Na wielkanocnym stole mamy szeroki wybór dań mięsnych, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, nie musimy ich sobie odmawiać. Biała kiełbasa i domowe pasztety to główne mięsa, jakie się wtedy podaje. Szczególnym powodzeniem cieszy się pasztet z gęsich wątróbek. Potrawy na śniadanie wielkanocne to także różnego rodzaju wędliny i nadziewane mięsa np. schab ze śliwką. W wielu domach robi się także mięsną galaretę, którą zajadają się zwłaszcza starsze pokolenia. Mięsny smak przełamuje się ostrą ćwikłą lub powidłami z żurawiny.

Jakie ciasta na Wielkanoc?

Po zjedzeniu śniadania przychodzi czas na podanie wielkanocnych słodkości. Tradycyjne śniadanie wielkanocne zawiera w sobie puszystą słodką babkę i mazurka, bogato zdobionego w orientalne wzory. Oba te ciasta są wyjątkowo słodkie, babkę dodatkowo pokrywa się grubą warstwą lukru. Ciasta wielkanocne symbolizują doskonałość, nie może ich więc zabraknąć na stole. Oprócz tego śniadanie wielkanocne zawiera często także serniki, miodowniki i keksy z bakaliami. Niejednokrotnie na stołach pojawia się także pascha, czyli twarogowy deser zza wschodniej granicy.

Jakie ciasta na Wielkanoc?

Co na wielkanocnym stole? Nietypowe potrawy

Pomysły na śniadanie wielkanocne nie muszą kończyć się na kuchni tradycyjnej, jeśli więc nie jesz mięsa lub nabiału, nadal możesz cieszyć się pysznymi świętami z rodziną. Pasztety z soczewicy czy fasoli, sałatki z wegańskim majonezem i inne potrawy luźno nawiązujące do tradycji to dobry pomysł nie tylko dla wegetarian, ale także jako urozmaicenie dla wszystkich, zwłaszcza tych, którzy muszą unikać tłustych potraw. Pamiętaj, że śniadanie Wielkanocne to nie tylko smaczne, symboliczne potrawy, ale także wszystko to, co je otacza. Na stole nie powinno zabraknąć tematycznych ozdób np. gałązek bukszpanu i odświętnego obrusa.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Święta i wydarzenia