Co to jest Black Friday i na czym polega?

Co to jest Black Friday i na czym polega?

Black Friday  jest ulubionym dniem w roku dla tych, którzy kochają zakupowe szaleństwo. Większość sklepy proponują ogromne rabaty i promocje, które przyciągają klientów. Amerykański zwyczaj pogoni za upustami cen w ten jeden, szczególny dzień zyskuje popularność również w Polsce i jest to czarny piątek. Black Friday znany jest już niemal na całym świecie. Kiedy wypada Black Friday? Co to właściwie oznacza? Wszystkiego o tym szczególnym dniu dowiesz się z naszego artykułu. 

Co to jest Black Friday?

W kalendarzu Black Friday stoi niedaleko amerykańskiego Dnia Dziękczynienia. Odbywa się ono co rok w czwarty piątek listopada i trwa jeden dzień. Sklepy tego dnia oferują ogromne promocje i rabaty (nawet do 75%). Czemu czarny piątek jest nazywany wielkim świętem zakupów? Ponieważ podczas Black Friday sklepy generują nawet kilkanaście procent swojego rocznego przychodu.

o co chodzi z black friday

Dlaczego Black Friday?

Nazwa Black Friday ma swoje podłoże historyczne. Jest kilka wersji wydarzeń. Pierwsza z nich mówi o pierwszym użyciu stwierdzenia Black Fridayw 1981 roku. Był to dzień, w którym biznesy stały się faktycznie rentowne. Wynik takiego sklepu był zapisywany przez księgowego czarnym tuszem. Oznaczało to, że sprzedawca ,,wyszedł na plus”. Jeśli wynik był zapisany czerwonym tuszem, niestety, sprzedawca był stratny. 

Druga wersja mówi o Black Friday jako o dniu, w którym dookoła centrów handlowych i sklepów były ogromne korki. Określenia tego używali funkcjonariusze policji i kierowcy autobusów. Ostatnia, równie popularna wersja mówi o powiązaniu Black Friday z krachem na giełdzie, który miał miejsce w 1929 roku w USA. Było to dokładnie 24 października, jednak był to Czarny Czwartek, nie piątek. Mówi się też o tym, że nazwa Czarnego Piątku wzięła się od kryzysu na rynku złota. Jednak w tym przypadku był to piątek, ale wrześniowy. 

ile trwa black friday

Teraz Black Friday słynie głównie z tego, że w ten dzień sklepy dają ogromne upusty cen na większość produktów. W świadomości Amerykanów jest to najlepszy moment na rozpoczęcie zakupów na Święta Bożego Narodzenia.

Sprawdź: Kiedy jest Black Friday 2021?

Na czym polega Black Friday w Polsce i USA?

Black Friday to typowo amerykańska tradycja, która zyskała popularność na całym świecie. W Polsce przybrała nazwę czarny piątek. Black Fridaymimo, że jest znany w Polsce od kilku lat, nie przybiera tak ekstremalnego spektrum, co w USA. W Stanach Zjednoczonych można zobaczyć ogromne kolejki już w przeddzień Czarnego Piątku. Popularne są też walki o upatrzony produkt, bójki czy nawet przypadki stratowania. To zdecydowanie jest mniej chlubna część amerykańskiego święta zakupów.

jakie promocje na black friday

W USA Black Friday urasta prawie do rangi święta narodowego, jest traktowane bardzo poważnie. W Polsce natomiast, Czarny Piątek nie ma jeszcze aż takiej popularności. Nie dochodzi tu do dantejskich scen bijatyk ani koczowania pod sklepami dzień przed. Mimo wyraźnie spokojniejszej atmosfery w Polsce, w listopadzie można zauważyć wyraźne zainteresowanie ofertami sklepów i promocjami.

Co warto kupić na Black Friday?

Sklepy z praktycznie każdego obszaru w czarny piątek organizują promocje. W związku z tym warto przemyśleć sobie, co dokładnie chce się upolować tego dnia w sklepie. Black Friday to dobry dzień na zakup świątecznych prezentów. Takim sposobem ominie się świąteczną gorączkę zakupów, a prezenty będą mogły spokojnie poczekać jeżeli jest to np. elektronika.

co to znaczy black friday

W ten dzień największe promocje można zauważyć w sklepach z elektroniką. Przeceniane są smartfony, laptopy oraz telewizory. Oprócz tego warto sprawdzić zegarki oraz sukienki na Black Friday. Promocje dotyczą zarówno stacjonarnych sklepów, jak i tych internetowych.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Święta i wydarzenia