Biżuteria dawna – co warto o niej wiedzieć?

Biżuteria dawna – co warto o niej wiedzieć?

Biżuteria powstaje od setek tysięcy lat. Jest przedmiotem zainteresowania ludzi od wieków, dlatego warto zainteresować się jej historią i tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków i lat. Biżuteria dawna jest przedmiotem zainteresowania nie tylko historyków, ale także kolekcjonerów. Czy w Polsce można kupić biżuterię dawną na własny użytek do kolekcjonowania lub noszenia w miejscach publicznych?

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • biżuteria dawna – gdzie można ją kupić
  • co zaliczamy do tak zwanej biżuterii dawnej

Biżuteria dawna to określenie szerokie, obejmujące nie tylko biżuterię mającą wartość historyczną, ale także stare pierścionki czy stare łańcuszki, które zostały wykonane przez jubilerów kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Stara biżuteria cieszy się zainteresowaniem Polek i Polaków nie tylko jako element kolekcjonowania i pasji, ale także jako biżuteria, którą możemy zestawić ze współczesną modą oraz ubiorem.

Biżuteria dawna – co warto o niej wiedzieć?

Biżuteria dawna czy też biżuteria antykwaryczna to biżuteria, która została wyprodukowana kilkadziesiąt lub kilkaset lat temu. Jednak coraz częściej w antykwariatach możemy znaleźć także nieco młodsze eksponaty, czy też ekspozycję. Najczęściej do tego typu biżuterii zaliczamy stare kolczyki, stare pierścionki, stare łańcuszki, stare broszki oraz inne precjoza wykonane jakiś czas temu. Często zwykły śmiertelnik może się nawet zdziwić, że sam w domu posiada biżuterią dawną: broszkę po babci, zegarek dziadka, kolczyki prababci żyjącej 100 lat temu. Jeśli chcielibyśmy sobie zakupić taką dawną biżuterię możemy udać się do antykwariatu czy galerii handlującej biżuterią dawną i za odpowiednią kwotą zakupić taką biżuterię. Odpowiednie podmioty także skupują dawną biżuterię. Jednak najpierw poddawane one są ocenie specjalistów, którzy nie tylko wyceniają precjoza, ale także sprawdzają i oceniają jej wiek, sposób wykonania i próbują oszacować gdzie ją wykonano.

Biżuteria dawna czy możemy ją podziwiać i cieszyć nasze oczy?

Co ciekawe w Polsce istnieje kilka instytucji prywatnych zajmujących się ekspozycją biżuterii dawnej. Biżuteria dawna wystawiana jest na ekspozycjach w muzeach, np. w Muzeum Narodowym lub w prywatnych miejscach, jak galeria biżuterii dawnej, gdzie jest eksponowana i dokładnie opisana. Takie miejsca pozwalają nam się zaznajomić nie tylko z pięknem tych starych przedmiotów, ale także poznać historię jubilerstwa na terenie Polski oraz Europy. To bardzo ciekawy element historii, przez który możemy się dowiedzieć więcej o historii naszego regionu czy też naszego kraju. Często patrząc na stare łańcuszki czy stare pierścionki, naszyjniki i inne klejnoty nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mamy przed oczami. Najczęściej biżuterią dawną kojarzymy jako pierścienie królewskie, klejnoty koronne, berła,  jabłka należące do władców polski oraz pomniejszych książąt zamieszkujących na terenach naszego kraju. Jednak dawna biżuteria to także mniejsze precjoza: kolie, łańcuchy będące symbolami na przykład w u burmistrza czy rajcy miejskiego. To ważny element naszej historii z różnych epok i pamiętajmy o tym, że także jest to biżuteria dawna o której warto nieco więcej wiedzieć. Jeśli jednak stać nas na zakup biżuterii dawniej, możemy ją sobie kupić. Jednak musimy mieć na uwadze to, że będzie to dość duży wydatek. Jeśli też posiadamy w domu dawną biżuterię i nie wiemy jak stara ona jest i czy ma jakąś wartość warto udać się do specjalisty, aby to ocenić. Często w domowych szufladach mamy poukrywane ciekawe skarby o wartości nie tylko sentymentalnej ale także finansowej.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Moda


Najczęstsze zapytania