Peeling chemiczny – jak działa i dla kogo jest najlepszy?

Peeling chemiczny – jak działa i dla kogo jest najlepszy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak osiągnąć gładką, promienną i młodzieńczą skórę, wolną od blizn, przebarwień i zmarszczek? W dobie nowoczesnych technologii i zaawansowanych metod pielęgnacyjnych, osiągnięcie idealnej cery jest bliżej, niż myślisz! Odkryj tajniki peelingu chemicznego – rewolucyjnego zabiegu, który zdobywa serca zarówno kobiet, jak i mężczyzn na całym świecie.

Peeling chemiczny – co to takiego?

Medycyna estetyczna nabiera w ostatnim czasie tempa, dzięki czemu duża część zabiegów cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi. Jednym z takich zabiegów stał się peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu. Jego działanie polega na złuszczeniu i usunięciu martwego naskórka. Oprócz tego, taki peeling posiada właściwości przeciwstarzeniowe oraz redukujące. Skutecznie oczyszcza oraz nawilża skórę, a dodatkowo zwiększa produktywność elastyny i kolagenu w tkankach. Jest przede wszystkim stosowany na blizny, przebarwienia oraz zmarszczki. Co więcej, wśród chętnych osób na poddanie się zabiegowi są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. W końcu czysta, gładka i zdrowa skóra to marzenie każdego. 

– “Peeling chemiczny to nie tylko zabieg, który pomaga usunąć martwy naskórek, ale także efektywna metoda na poprawę ogólnej kondycji skóry. W swojej praktyce często zalecam go pacjentom z różnymi problemami skórnymi, jak przebarwienia czy blizny.” mówi dr n. med. Katarzyna Osipowicz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Warszawy.

Powszechnie dostępne są różne peelingi chemiczne, a ich dobór powinno się skonsultować z lekarzem. Na podstawie wywiadu stwierdzi on, który z nich będzie odpowiedni dla danego typu skóry. Jeśli nikogo nie zachęca wydawanie pieniędzy w klinikach lub gabinetach kosmetycznych, taki peeling można wykonać nawet w domu. Nie będzie to ten sam efekt, który uzyskamy z pomocą personelu odpowiednich placówek, ale na pewno okaże się lepszy od peelingów kupionych w drogerii. Jednak należy zwrócić uwagę na częstotliwość wykonywania peelingu chemicznego, bowiem może być on niebezpieczny dla zdrowia. 

Na czym polega zabieg peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny to zabieg, którego działanie ma na celu usunięcie martwego naskórka. Różni się on od typowego peelingu zakupionego w aptece czy drogerii, bowiem do zabiegu wykorzystywane są substancje chemiczne. Są to odpowiednio zmieszane preparaty, które znacząco poprawiają jakość, wygląd oraz kondycję skóry. Wbrew pozorom, do zabiegu są chętne nie tylko kobiety, ale również duża część mężczyzn.

Wszystko dlatego, że w przypadku dbania o zdrową i nieskazitelną cerę nie ma podziału na płeć. W końcu każdy marzy o zdrowym i świeżym wyglądzie. Peeling chemiczny najczęściej stosuje się na skórę twarzy, lecz pacjenci nie stronią od wykonywania tego typu zabiegów na skórze dłoni, szyi oraz dekoltu. Efekty zabiegu potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć. 

Peeling chemiczny – rodzaje

Wiadomo, że przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem w celu poznania szczegółów. Oprócz kilku istotnych informacji, lekarz przekaże nam wiedzę dotyczącą rodzajów peelingu. Każdy z nich posiada inne działanie dla skóry. Dostępne są aż trzy rodzaje peelingu chemicznego, tj.:

  • Peeling powierzchniowy – w tym przypadku usuwa się martwy naskórek w celu zniwelowania niewielkich zmarszczek, usunięcia trądziku oraz małych przebarwień.
  • Peeling średnio głęboki – polega na dokładnym oczyszczeniu naskórka oraz skóry właściwej, dzięki czemu zmniejszają się głębsze zmarszczki, blizny oraz przebarwienia. 
  • Peeling głęboki – działa w ten sam sposób, co peeling średnio głęboki, ale do jego wykonania wykorzystywane są silniejsze roztwory chemiczne. 

Jak widać, każdy z wymienionych peelingów ma inne działanie. Widocznych efektów mogą spodziewać się osoby, które na co dzień muszą się zmagać z niewielkimi lub głębokimi zmarszczkami, trądzikiem oraz niechcianymi, a licznymi przebarwieniami skóry. 

Wskazania do zabiegu 

Wiadomo, że peeling chemiczny świetnia radzi sobie z trądzikiem, zmarszczkami oraz przebarwieniami. Jednak to nie wszystko, bowiem zostało wspomniane, że peeling posiada właściwości przeciwstarzeniowe, więc wykonać go może również te osoby, które zauważyły u siebie pierwsze sygnały fotostarzenia. Co więcej, peeling radzi sobie z dwoma typami trądziku, a mowa tu o trądziku pospolitym oraz różowatym. Niepożądane przebarwienia skóry to mankament wielu ludzi, z którym peeling znacząco się upora, a problem zostanie zażegnany. Jednak warto pamiętać, aby skóra nie była eksponowana na działanie promieni słonecznych na okres kilku tygodni przed wykonaniem zabiegu. Dodatkowo powinno się regularnie nawilżać miejsce, gdzie zostanie wykonany zabieg i stosować kremy z filtrem. 

Przebieg i efekty zabiegu

Peeling chemiczny powinna wykonywać osoba mająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegu. Jest to szczególnie ważne, gdyż nieprawidłowo wykonany peeling chemiczny może nieść za sobą przykre skutki. Niewłaściwy dobór składników mieszanki lub zbyt wysokie stężenie może doprowadzić do oparzeń skóry. Dlatego też warto uważnie szukać kliniki bądź gabinetu, w którym dana osoba chce wykonać peeling chemiczny. 

Kiedy zostanie dokonany wybór placówki, lekarz przed zabiegiem dokładnie oczyści skórę, a następnie zostaną na nią nałożone odpowiednie mieszanki kwasów. Osoba, która będzie poddana zabiegowi może odczuwać delikatne pieczenie oraz świąd. Całość trwa ok. 20-30 minut, a po tym czasie mieszanka zostanie dokładnie usunięta. Tuż po przeprowadzeniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona, ale taki efekt trwa kilka godzin. W ciągu kilku kolejnych dni występuje łuszczenie się skóry. Efekty zabiegu widoczne są po kilku tygodniach od daty jego wykonania. Skóra zostanie rozświetlona oraz dokładnie oczyszczona.

Dr Osipowicz zwraca uwagę na po-zabiegową pielęgnację skóry: “Po peelingu chemicznym skóra może być bardziej wrażliwa i potrzebuje dodatkowej ochrony. Zalecam stosowanie kremów z filtrem słonecznym i unikanie ekspozycji na słońce, aby chronić skórę i zachować efekty zabiegu“.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Uroda


Najczęstsze zapytania