Ćwiczenia oddechowe i medytacja na stres – sprawdź, co pomoże Ci się uspokoić

Ćwiczenia oddechowe i medytacja na stres – sprawdź, co pomoże Ci się uspokoić

Czy wiesz, że medytowanie po kilka minut dziennie może pomóc przywrócić spokój i wewnętrzną harmonię? Medytować każdy może! Jest to proste, a co najważniejsze – nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Sprawdź, w jaki sposób medytacja działa na stres.

Medytacja a stres – czy medytacja pomaga?

Stres nie zawsze jest czymś negatywnym. Co więcej, istnieje nawet dobry stres, określany eustresem. Działa na nas motywująco poprzez podniesienie poziomu adrenaliny i kortyzolu we krwi – sprawia to, że nasze ciało jest gotowe do działania. Problem pojawia się w momencie, kiedy stres nie przechodzi, a nasz organizm jest narażony na jego ciągłe działanie. W końcu nasze ciało potrzebuje wytchnienia i spokoju. Warto wówczas spróbować medytacji.

To, że medytacja pomaga na stres, wiadomo nie od dziś. Właściwie od wieków jest ona stosowana jako metoda na rozładowanie niepokoju. Potwierdzają to również badania naukowe, z których jasno wynika, że medytacja pomaga opanować emocje w sytuacjach stresowych. 

Medytacja na uspokojenie – w jaki sposób działa? 

W trakcie medytacji oddech się wydłuża, co prowadzi do zwolnienia tempa pracy serca i obniżenia ciśnienia krwi. Dzięki temu napięcie w organizmie maleje, a poziom oksytocyny – hormonu miłości i szczęścia – wzrasta.

Medytacja oddziałuje na organizm wielokierunkowo. Wpływa nie tylko na sferę fizyczną, ale również psychiczną. Systematyczna medytacja przynosi takie korzyści jak:

 • oczyszczenie umysłu z natrętnych, ciągle powracających myśli,
 • wzmocnienie organizmu,
 • poprawa pamięci i koncentracji,
 • wyciszenie lęków,
 • lepsze panowanie nad emocjami,
 • samoakceptacja,
 • zwiększona odporność na stres,
 • wspomaganie pracy całego organizmu. 

Medytacja na uspokojenie nie wymaga specjalnych umiejętności. Aby zacząć, potrzebujesz tylko przyjaznej przestrzeni i chwili wolnego czasu. Regularność i wyrozumiałe podejście są tutaj kluczowe. Nie narzucaj na siebie presji, by już podczas pierwszej sesji poczuć wewnętrzną harmonię. Daj sobie czas – z każdą kolejną praktyką zaobserwujesz lepsze efekty. Więcej o medytacji i jej technikach dowiesz się tutaj: https://mito-med.pl/artykul/medytacja-na-stres-%E2%80%92-techniki-medytacyjne-zmniejszajace-stres

Medytacja – najważniejsze zasady 

Chociaż istnieje wiele różnych technik medytacji, to aby zadziałały na nas uspokajająco, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

 • Mięśnie – często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo napięte są nasze mięśnie, dopóki nie zaczniemy świadomie i stopniowo ich rozluźniać. Szukaj tych napiętych i świadomie je rozluźniaj. 
 • Oddech – skup się na oddechu. Wdychaj powietrze nosem, a wypuszczaj ustami. Oddychaj głęboko, powoli, ale jednocześnie naturalnie. 
 • Myśli – pozwól swoim myślom swobodnie się pojawiać i znikać. Nie staraj się zatrzymywać na żadnej z nich, po prostu niech płyną przez Twoją głowę. 
 • Koncentracja uwagi – gdy już potrafisz nie koncentrować się na niczym konkretnym, możesz zacząć trenować skupienie uwagi na danej czynności. Może to być na przykład nucenie piosenki.
 • Nie kończ gwałtownie – nie wstawaj od razu, gdy skończysz medytację. Powoli otwórz oczy i zacznij delikatnie poruszać palcami, a później kończynami. Zatrzymaj się w tej pozycji jeszcze przez chwilę, zanim się podniesiesz.

Na koniec sobie podziękuj. Wyrażanie wdzięczności jest ważne w radzeniu sobie ze stresem, dlatego pamiętaj, aby doceniać małe rzeczy, jakie robisz dla swojego zdrowia. Pomoże Ci to zredukować stres i uzyskać lepszą równowagę emocjonalną.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Zdrowie