
Działanie wszywki alkoholowej opiera się na jej substancji czynnej, czyli disulfiramie. Jest to substancja, która w naturalnym środowisku organizmu nie wpływa na niego, czyli jest neutralna oraz całkowicie bezpieczna.
Po implantacji wszywki alkoholowy Esperal Warszawa substancja czynna zostaje powoli uwalniana do krwiobiegu. Disulfiram wpływa jedynie na metabolizm alkoholu zachodzące w wątrobie oraz blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej. Sprowadza się do tego, iż gdy pacjent, który spożyje alkohol z jednoczesnym noszeniem wszywki, w jego organizmie zostanie zahamowana dehydrogenaza aldehydowa, czyli aldehyd octowy nie przemieni się do kwasu octowego. Spowoduje to znaczny wzrost i kumulację aldehydu octowego w organizmie, co oznacza pojawienie się dolegliwości chorobowych podobnych do tych podczas zatrucia alkoholowego oraz tak zwanego kaca.
Te nieprzyjemne skutki mają być głównym czynnikiem podczas terapii awersyjnej i w leczeniu alkoholizmu. Polega ona na wprowadzeniu przyjemnych objawów zatrucia alkoholowego tuż po spożyciu alkoholu tak, aby sama czynność oraz substancja etanol zostały skojarzone z nieprzyjemnymi konsekwencjami tym samym, tworząc awersję do alkoholu. Okazuje się w tym momencie, iż sam czynnik strachu przed dolegliwościami staje się silniejszy od jakiegokolwiek głodu alkoholowego czy objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Bodziec warunkowy działa tylko i wyłącznie dlatego, iż reakcja disulfiramowa zachodzi bardzo szybko, bo już po kilku minutach i może trwać nawet kilka godzin.
Esperal, czyli substancja chemiczna
Jak już wiadomo substancją czynną wszywki alkoholowej Esperal jest disulfiram. By móc w pełni pojąć genezę wszywki alkoholowej należy widzieć, jakie mechanizmy kierują standardowym działaniem substancji czynnej. Związek chemiczny disulfiram to inhibitor dehydrogenazy alkoholowej (ADH). Jak już wiemy oznacza to, iż blokuje enzym, który jest odpowiedzialny za zaburzenie standardowego przebiegu metabolizmu alkoholu w organizmie.
W momencie, w którym alkohol dostaje się do organizmu etanol zostaje bardzo łatwo wchłaniany. Na początku zostaje metabolizowany w wątrobie oraz przemieniony do aldehydu octowego pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej z czego później ten zostaje przemieniony do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej. Na sam koniec przemienia się już tylko do dwutlenku węgla i wody i na tym kończy się metabolizm alkoholu.
Zatem substancja farmakologicznie czynna disulfiram skupia się na w zahamowaniu dehydrogenazy aldehydowej, czyli niedopuszczeniu do tego, by aldehyd octowy przemienił się do kwasu octowego. W tym momencie powoduje to kumulacje owego kwasu aldehydowego, przez co gromadzi się on w organizmie i zwiększa swoje stężenie. W efekcie powoduje to bardzo intensywne dolegliwości, które ze względu na duże stężenie toksycznej substancji chemicznej są niezwykle intensywne oraz przypominają te, które są obecne przy zatruciu alkoholowym:
- Pocenie się
- Przyspieszone tętno
- Wymioty
- Zaczerwienienie
- Niskie ciśnienie krwi
- Zawroty głowy i ból głowy
- Nudności
Dla kogo może być wszywka alkoholowa Esperal?
W rzeczywistości ze wszywki alkoholowej Esperal może skorzystać każdy zdiagnozowany przez specjalistę alkoholik za pełną zgodą swojego terapeuty oraz lekarza prowadzącego. Samą zgodę jednak musi wyrazić również pacjent, a rodzina nie powinna posiadać odgórnego wpływu na decyzję odnośnie zabiegu implantacji. Zatem żadne informacje nie mogą zostać zatajone przed samą osobą chorą. Ponadto wszywka alkoholowa sama w sobie nie leczy, co oznacza że nie może być używana jako podstawowa lub jedyna forma terapii, a jedynie jako czynnik wspomagający podczas konsultacji psychologicznych, gdyż to one faktycznie mogą pozwolić na powrót do zdrowia i zerwanie z nałogiem.
Jednak jednym z charakterystycznych rzeczy podczas choroby alkoholowej jest to, iż sam chory nie jest w stanie się przed sobą przyznać do problemu. Taki scenariusz odbywa się w pierwszych trzech fazach alkoholizmu, gdzie tak naprawdę dopiero w fazie przewlekłej chory widzi problem, jednak nie widzi sensu, by go rozwiązywać. Na początku choroby jednak cały czas stara się on usprawiedliwiać swój stan oraz nadużywanie alkoholu (na przykład, że pije jedynie dla towarzystwa lub by się zrelaksować po pracy). Bywa tak, iż konfabuluje on na temat tego, że przestanie spożywać alkohol przy czym wmawia sobie, że są to tylko nic nieznaczące zarzuty rodziny wskutek czego spożywa alkohol w sekrecie przed nimi.
Istnieje pewna klasyfikacja, dzięki której można w łatwy sposób przekonać się o własnej chorobie alkoholowej lub rozpoznać ją u kogoś innego. Bowiem według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 w przypadku, w którym co najmniej trzy z objawów z poniższej listy występują w przeciągu jednego roku można mówić o wystąpieniu choroby alkoholowej:
- Silne poczucie przymusu zażycia substancji psychoaktywnej oraz ciągłe myślenie o niej podczas stanu trzeźwości
- Brak umiejętności kontrolowania zachowania powiązanego ze spożywaniem alkoholu na przykład: problem z wydzielaniem sobie dawki alkoholu, nieumiejętność określenia czasu startowego picia trunku, urwany film i problem z umiejscowieniem w czasie okresu zakończenia spożywania alkoholu
- Objawy fizjologiczne odstawienia, które występują, gdy przerwane zostało przyjmowanie substancji psychoaktywnej. Objawia się zespołem abstynencyjnym, który ma przejawy charakterystyczne dla specyfiki przyjmowanej substancji, a jego obecność wiąże się ze przyjmowaniem podobnej lub tej samej substancji, by móc złagodzić lub uniknąć tych objawów.
- Znaczne zwiększenie tolerancji na alkohol. Oznacza ono to, że by wprowadzić się w pożądany stan upojenia, potrzebna jest o wiele większa dawka alkoholu, niż było to przed okresem nadużywania trunku
- Zaniedbywanie własnych zainteresowań. Osoba chora nie widzi już przyjemności w dawnych obiektach zainteresowania czy sytuacjach. Przestają one być pewnymi bodźcami stymulującymi i odchodzą na dalszy plan. Ich miejsce zaczyna zajmować alkohol
- Ciągłe powielanie i powracanie do zażywania substancji mimo wiedzy o szkodliwych następstwach takich jak uszkodzenie wątroby czy stany depresyjne po dłuższym i intensywnym okresie zażywanie tych substancji (w niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia funkcjonowania poznawczego ze względu na przyjmowanie substancji, gdzie potrzebne jest rozpatrzenie czy uzależniony był świadomy zakresu dolegliwości, które mogą dotknąć)
Artykuł partnera

Redakcja Imperium Kobiety
Zobacz więcej: Zdrowie


Na czym polega dalekowzroczność? – przyczyny i objawy


Ciąża i ginekolog – kiedy iść, karta ciąży i jak często wizyta u lekarza?

Wypełnienia inlay i onlay, czy tradycyjna plomba? Poznaj różnice!