Damskie buty Birkenstock – czy są zdrowe? Wyjaśniamy!

Damskie buty Birkenstock – czy są zdrowe? Wyjaśniamy!

Najnowszym trendem w świecie zdrowego obuwia jest nurt barefoot, głoszący ideę chodzenia boso lub w butach na bardzo cienkich podeszwach. Wydaje się, że damskie buty Birkenstock są ich zupełną odwrotnością. Założyciele tej firmy już przeszło sto lat temu prowadzili pionierskie badania, których celem było stworzenie obuwia idealnego. Czy teorię udało się przekuć w praktykę? Wyjaśniamy, czy Birkenstocki są zdrowe i na czym polegają ich właściwości!

Czy damskie buty Birkenstock mają zdrowotne właściwości?

Troska o zdrowie stóp przyświecała przedstawicielom rodziny Birkenstocków już na początku XX wieku. To wtedy rozpoczęły się badania nad wkładkami do butów sprzyjającym naturalnemu chodowi. Konrad Birkenstock zastanawiał się, dlaczego podeszwy butów są płaskie, skoro stopa pozostawia w piasku nierówny ślad. Jego pracę kontynuował syn Carl, który opracował innowacyjne wkładki podtrzymujące stopę we właściwej pozycji.

Następnie do badań przystąpił jego potomek Karl, dążący do stworzenia butów o budowie pozytywnie wpływających na zdrowie stóp. Opracował on łoże korytkowe, które zastosował w swoim pierwszym modelu klapek – Madrid. W jego pracowni zrodził się również pomysł na kultowe Arizony oraz chodaki Boston. Wszystkie projekty wyposażone były w podeszwę, sprzyjającą idei naturalnego chodu. Miały odzwierciedlać odcisk stopy na piasku i w ten sposób przeciwdziałać rozwijaniu się bolesnych schorzeń.

Różowo-złote klapki damskie Birkenstock Madrid – pierwszy model marki
Różowo-złote klapki damskie Birkenstock Madrid – pierwszy model marki

Na jakie schorzenia stóp pomagają buty Birkenstock?

Mówiąc o prozdrowotności butów marki Birkenstock, trudno nie wspomnieć o tym, jakie dokładnie schorzenia leczą lub im zapobiegają. Jednym z najważniejszych zadań łoża korytkowego jest przeciwdziałanie płaskostopiu. Pod wpływem chodzenia po twardej nawierzchni, takiej jak beton, kostka brukowa czy asfalt nasze stopy mogą zniekształcać się i zatracić naturalną krzywiznę. Elementy łoża korytkowego zapobiegają temu, a także pomagają uporać się ze zmianami, które już nastąpiły.

Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczone płaskostopie może powodować ból i dyskomfort. Ponadto buty Birkenstock wykazują pozytywne działanie na inne zniekształcenia stopy, takie jak haluksy. Natomiast korkowa podeszwa amortyzuje wstrząsy, powstające podczas chodzenia oraz prawidłowo rozkłada ciężar ciała, co przekłada się na zdrowie stawów. Obuwie niemieckiej marki nie powoduje nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, prowadzącego do zmian zwyrodnieniowych.

Warto zaznaczyć, że jeśli zależy nam zdrowotnych właściwościach, powinniśmy sięgnąć po oryginalne damskie buty Birkenstock: https://zdrowybut.pl/category/birkenstock-profilowane-damskie-japonki-klapki-sandaly-chodaki-polbuty-buty.

Klapki damskie Birkenstock Arizona w metalicznej odsłonie
Klapki damskie Birkenstock Arizona w metalicznej odsłonie

Buty marki Birkenstock – zdrowie i przyjazność naturze

Jednakże Birkeny to nie tylko prozdrowotne właściwości. Ich ważnym wyróżnikiem jest przyjazny środowisku proces produkcji. Marka podkreśla, że zrównoważony rozwój nie jest dla niej jedynie zwrotem marketingowym, a misją i filozofią.

Przedsiębiorstwo stawia na naturalne, odnawialne materiały, takie jak korek, lateks naturalny, juta, skóra czy miedź i mosiądz. Jest to również jedna z pierwszych marek na świecie, która wykorzystuje niemal wyłącznie rozpuszczalne w wodzie kleje. Przez wykorzystywanie naturalnych materiałów, to jak wyczyścić Birkenstocki nie jest oczywiste. Aby buty posłużyły nam przez wiele lat, należy unikać kontaktu z wodą. Warto także stosować impregnaty do skóry zamszowej i licowej.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Moda


Najczęstsze zapytania