Jak ubrać się do biegania wiosną?

Jak ubrać się do biegania wiosną?

Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Wczesna wiosna to okres, kiedy temperatury na zewnątrz oscylują w okolicach od 0 do 10 stopni, nie ma już zalegającego śniegu, drogi nie są już oblodzone, a dni są zdecydowanie dłuższe niż zimą. To właśnie wiosna jest idealnym momentem do rozpoczęcia biegania, gdzie zimne temperatury są już za nami i już nie straszą, a te gorące – przed nami. Jak zatem należy się ubrać do biegania wiosną? Zapraszam do czytania 😉

Bieganie wiosną – strój do biegania

Na strój do wiosennego biegania składa się kilka elementów. Podstawowym są oczywiście odpowiednie buty. Cały strój powinien prezentować się następująco:

  • buty do biegania
  • długie legginsy lub krótkie spodenki
  • lekka kurtka lub bezrękawnik, a w ciepłe dni – zwykły top
  • czapka z daszkiem

Buty do biegania wiosną

Buty to podstawa przy bieganiu. To właśnie one mają częściowo zamortyzować moment uderzania stopy o podłoże, dlatego właśnie ich wybór jest bardzo ważny. Buty powinny być wykonane z lekkiego i oddychającego materiału w taki sposób, aby zapewnić wymianę powietrza. Podeszwa natomiast powinna mieć dobrą przyczepność z podłożem – nie powinna ona się ślizgać na mokrych powierzchniach. Wiosną mogą wystąpić częste, przelotne opady deszczu, a drogi i chodniki będą mokre, a co za tym idzie – śliskie.

Spodnie do biegania wiosną

Dolna część ubioru podczas biegania wiosną jest już stosunkowo dowolna. Przy 10 stopniach Celsjusza lub więcej, przy planowanym intensywnym treningu, można nawet ubrać krótkie spodenki, ponieważ ciało przy bieganiu rozgrzewa się już po około 10 minutach, tym samym przywracając komfort termiczny. Przy 5 stopniach Celsjusza lub mniej zalecamy jednak ubrać długie legginsy. Będą one dopasowane do ciała, jednocześnie zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak się ubrać do biegania wczesną wiosną? Bieganie przy 0 stopniach

Lekka kurtka lub bezrękawnik

Górna część ubioru również jest ważnym elementem. Na wiosnę proponujemy dwa rozwiązania: lekką kurtkę lub bezrękawnik. Lekka kurka będzie dobrym pomysłem w nieco chłodniejsze dni, ponieważ ochroni ona przed wiatrem i lekkim deszczem.

Bezrękawnik z kolei proponowany jest na cieplejsze dni. Zapewni ona ochronę klatki piersiowej przed wychłodzeniem. Dzięki niej łatwiej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę termiczną, przy jednoczesnej bardzo dobrej cyrkulacji powietrza.

Czapka z daszkiem

Nakrycie głowy to taki nieco element dodatkowy, niemniej w dalszym ciągu bardzo ważny. Chroni ona bowiem głowę przed wiatrem, deszczem i słońcem. Alternatywnie można ubrać chustę, która również idealnie spełni się w wymienionych rolach.

Jak się ubrać do biegania wczesną wiosną? Bieganie przy 5 stopniach

Bieganie przy 5 stopniach Celsjusza to również zadanie wymagające odwagi i odpowiedniego ubioru. Przy takiej temperaturze zdecydowanie polecam taki ubiór:

  • lekkie buty, przewiewne
  • długie legginsy
  • lekka kurtka z materiału wiatroodpornego i wodoodpornego
  • czapka z daszkiem lub chusta na głowę

Strój do biegania wiosną – na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania stroju do biegania wiosną warto zwrócić uwagę, czy wybierany strój ma odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeżeli strój będzie z materiału nieprzepuszczającego powietrza, będziemy się wtedy nadmiernie pocić, a nasza energia będzie skupiała się właśnie na tym elemencie zamiast na wykonaniu odpowiedniego treningu.

Strój do biegania wiosną

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest dopasowanie materiału do ciała i szybkość jego wysychania. Ważne jest, aby podczas biegania nie przeszkadzał nam strój, dlatego im lepiej dopasowany – tym lepiej. Z kolei szybkość wysychania materiału jest ważna z tego aspektu, że podczas biegania wytwarzamy duże ilości potu. Im szybciej materiał będzie wysychał, tym lepiej dla nas. Biegając w mokrym stroju możemy narazić się na przeziębienie, katar lub/i kaszel.

Czego unikać?

Przy ubieraniu się do biegania powinniśmy unikać ubierania się na „cebulkę”, zakładać ciuchy ze zbyt grubego materiału lub ubierać się w rzeczy, które nie przepuszczają powietrza. Wiosną jest już na tyle ciepło, że nie potrzebujemy ubierać się tak mocno. Trzeba też pamiętać, że nasz organizm podczas tak intensywnego treningu, jakim jest bieganie, rozgrzewa się bardzo szybko, co trzeba uwzględnić przy wyborze stroju do biegania. Zbyt ciepły strój sprawi, że będziemy się zdecydowanie szybciej męczyć oraz bardzo szybko pocić.

Bieganie wiosną ubiór – Podsumowanie

Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Do biegania wystarczy odpowiedni ubiór w postaci lekkich butów, kurtki, długich leginsów lub krótkich spodni oraz nakrycia głowy np. w postaci czapki z daszkiem. Pamiętaj, aby cały ubiór miał odpowiednią cyrkulację oraz był odpowiednio dopasowany.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Sport