Tłusty czwartek – ile zjeść pączków?

Tłusty czwartek – ile zjeść pączków?

Tłusty czwartek to specjalny dzień w roku, w którym można pozwolić sobie na zjedzenie większej ilości pączków. To właśnie one są najbardziej kojarzone z tłustym czwartkiem. Jest ich całe mnóstwo – z marmoladą, czekoladą, owocami, budyniem, z cukrem pudem, lukrem i różnego rodzaju polewami. Liczbę rodzajów pączków można wymieniać do woli i każdy znajdzie coś dla siebie. Ale ile zjeść w tym dniu pączków? Na co zwrócić swoją uwagę? Zapraszamy do czytania.

Ile pączków jedzą Polacy w tłusty czwartek?

Każdego roku pobijane są rekordy w liczbie zjedzonych pączków w tym dniu. Część ludzi uważa, że nie zjedzenie pączka w tym dniu oznacza możliwość niepowodzenia w życiu.

Są osoby, które zjedzą ogromne ilości pączków w tym dniu. Według statystyk rekordziści potrafią w tłusty czwartek zjeść ponad 20 pączków, a wszyscy Polacy mogą w tym dniu zjeść ich 100 milionów.

Pączki według statystyk

Według badania, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Tesco Polska, najwięcej badanych, bo aż 47%, zje od 3 do 5 pączków. Około 35% badanych zje od 1 do 2 pączków, a 14% deklaruje zjeść więcej niż 5 pączków. Te same badania pokazują również, że kobiety bardziej dbają o dietę niż mężczyźni. Co piąty mężczyzna zamierza jeść więcej niż 5 pączków, natomiast w przypadku kobiet jest to już co dziesiąta. Jedynie 4% badanych zadeklarowało, że nie zamierza zjeść tłustych rzeczy z okazji tłustego czwartku.

Tłusty czwartek w Polsce

Czy można jeść pączki w tłusty czwartek?

Pączki to przekąski, które nie powinny znajdować się w codziennej diecie. Są przygotowane z produktów niezalecanych w diecie, a ponadto zawierają sporą ilość kalorii. Jeden pączek może zawierać od 300 do nawet 550 kalorii. Pączki zawierają również cukry proste i szkodliwe tłuszcze, które przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Z tego też powodu nie powinniśmy codziennie zajadać pączków.

Jednak w przypadku jednorazowego spożycia pączków nie ma potrzeby obawiania się o prawidłową pracę organizmu. Jednorazowe zjedzenie pączków nie powinno również spowodować odłożenie się tłuszczu w organizmie. Zjedzenie jednego, dwóch pączków nie powinno nam zaszkodzić. Dla zaspokojenia siebie warto jednak zadbać o dodatkowy ruch lub trening w tym dniu.

Ile pączków zjeść w tłusty czwartek?

W tym dniu średnio zjadamy około 2-3 pączki. Te wyliczenia obejmują zarówno osoby, które zjedzą jedno lub wcale, jak również te, które zjedzą ich 20. Nie ma również określonej liczby pączków, jaką powinno się w tym dniu zjeść – wszystko zależy od naszego organizmu, przemiany materii, skłonności organizmu do odkładania się tłuszczów i naszego stanu zdrowia. Pamiętajmy jednak o umiarze i zdrowym rozsądku.

Zjedzenie jednego lub dwóch pączków nie powinno zaszkodzić naszemu organizmowi. Większa ich liczba powinna być również uzależniona od codziennego wysiłku fizycznego, jego intensywności oraz innych aktywności.

Podsumowanie – ile zjeść pączków w tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to jedyny dzień w roku, w którym możemy kupić kilka pączków i zjeść je jednego dnia bez wyrzutów sumienia. Warto mieć jednak na uwadze stan naszego zdrowia i wykonywanej ilości wysiłku fizycznego. Zadbaj również o dodatkowy trening, który pozwoli spalić nadprogramowe kalorie. Pamiętaj, że pączki mają od 300 do nawet 550 kcal, a podczas jednej godziny biegania (czyli sportu, który spala najwięcej kalorii) można spalić do 900 kcal.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Dieta