Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych jest w ten nowoczesny sprzęt. To świetna alternatywa dla ręcznego mycia naczyń, bowiem nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ale jest również ekonomiczna.

Żeby jednak prawidłowo dbać o swoje zastawy stołowe, warto zagłębić się w temat użytkowania zmywarki. Czego nie można myć w zmywarce pod żadnym pozorem? Oto najważniejsze informacje dotyczące mycia w zmywarce!

Z korzyścią dla nowoczesności – zalety mycia w zmywarce

Zmywarki nie bez powodu stały się niezwykle pożądanym sprzętem w wielu gospodarstwach domowych. Nie kosztują wiele, a z pewnością dzięki nim można poprawić komfort swojego życia. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli o różnych wymiarach, dzięki czemu zmywarkę można idealnie dobrać pod metraż kuchni i nie zajmie zbyt wiele miejsca. Ale najważniejsze jest to, dlaczego mycie w zmywarce uważa się za o wiele korzystniejszą opcję? 

Czego nie wolno myć w zmywarce?

Głównie dlatego, że mycie w zmywarce zajmie znacznie mniej czasu, niż ręczne czyszczenie naczyń. Jeśli chodzi o tę nowoczesną możliwość: wystarczy tak naprawdę ułożyć naczynia w koszu zmywarki, umieścić środek czyszczący i uruchomić program. Resztą zajmie się sprzęt, a użytkownik będzie mógł wykorzystać zaoszczędzony czas bardziej produktywnie. Co więcej, zmywarka jest bardziej ekonomiczna. Zużycie wody z pewnością jest o wiele mniejsze, niż w przypadku ręcznego mycia – dzięki temu koszty zużycia wody będą niższe, co ma również znaczący wpływ na środowisko.

Czego nie myć w zmywarce, czyli czarna lista

Czy plastik można myć w zmywarce? Czy mycie porcelany w zmywarce jest bezpieczne? A jak wygląda sytuacja z posrebrzanymi sztućcami? Te pytania bardzo często nasuwają się każdemu użytkownikowi tego myjącego urządzenia. I nie ma w nich nic dziwnego, bo przecież nikt z nas nie chciałby zniszczyć swoich ulubionych kompletów naczyń. O czym należy pamiętać, korzystając z dobrodziejstw zmywarki?

Drewniane deski i łyżki

Naczynia i sztućce drewniane – wykonane z drewna zastawy stołowe, łyżki czy innego rodzaju akcesoria pod wpływem sporej ilości wody mogą pęcznieć i pękać. Więc, czy drewnianą deskę można myć w zmywarce? jeśli komuś zależy na tym, by służyła jeszcze przez długi czas, lepiej jest ją umyć ręcznie.

Porcelana w zmywarce

Naczynia porcelanowe i ceramiczne, ręcznie zdobione – powłoka ozdobna, która znajduje się na tych naczyniach jest narażona na intensywną pracę w postaci strumienia wody czy suszenia. Mycie porcelany w zmywarce znacząco może jej zaszkodzić. 

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

Plastikowe pojemniki i naczynia

Większość przedmiotów z tworzywa sztucznego – plastikowe pojemniki można co prawda czyścić w zmywarce, ale zawsze należy sprawdzać, czy posiadają one charakterystyczny symbol do tego uprawniający. Wiele takich przedmiotów jest po prostu nieodporna na działanie wysokiej temperatury.

Posrebrzane sztućce w zmywarce

Wiele osób zauważa plamy na sztućcach po myciu w zmywarce i nie zdaje sobie sprawy, w czym leży problem. W rzeczywistości posrebrzane sztućce nie nadają się w większości do czyszczenia w zmywarce, które może powodować ich ciemnienie.

Czy posrebrzane sztućce można myć w zmywarce?

Kryształowe szklanki i kieliszki

Ten delikatny materiał z reguły powinien być czyszczony ręcznie. Tylko niektóre modele zmywarek posiadają program GlassSecure chroniący szkło, reszta może spowodować wyszczerbienia lub zarysować powierzchnię kryształów.

Patelnie miedziane i teflonowe

Pięknie wyglądające naczynia mogą pod wpływem wysokiej temperatury matowieć i tracić blask miedzi. Z kolei powłoka teflonowa może ulec uszkodzeniu, a jej osłabienie znacząco wpłynie na przywieranie potraw do dna.

Znak zakazu mycia w zmywarce – czy istnieje taki symbol?

Czarna lista przedmiotów, które nie powinny być myte w zmywarce jest naprawdę obszerna, dlatego z pewnością ciężko jest zapamiętać wszystkie materiały i wykończenia, które nie nadają się do zmywarki, a które bez problemu można w niej umieścić. Pocieszający jest natomiast fakt, że istnieje świetny sposób na rozróżnienie tych dwóch grup – symbol mycia w zmywarce.

Nie można myć w zmywarce symbol

Większość naczyń i akcesoriów, które można umyć za pomocą tego urządzenia posiada specjalną grafikę, którą bardzo łatwo poznać. Jest to znak przedstawiający dwa talerze, nad którymi umieszczone są trzy strumienie wody. Taki symbol na naczyniu oznacza, że zmywarka poradzi sobie z nim bardzo dobrze i nie trzeba martwić się o negatywny efekt.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zmywarka


Jakie środki do zmywarki?

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

02 kwietnia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Przy korzystaniu ze zmywarki warto...
Czytaj dalej
Ranking zmywarek Electrolux wolnostojące 60 cm

Ranking zmywarek Electrolux 2021 – wolnostojące 60 cm

28 marca 2021 | Autor: Ania Wojciechowska
Zmywarka to jedno z najlepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. Oszczędza czas, pieniądze, a co najważniejsze – zwiększa poziom higieny i czystość naczyń. Zmywarki Electrolux to dobry wybór na...
Czytaj dalej
5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

29 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to niesamowite urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu, niezależnie od jego wymiarów. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i czystości w kuchni dzięki mniejszej ilości brudnych lub suszących się...
Czytaj dalej
Ranking zmywarek Bosch do zabudowy 45 cm

Ranking zmywarek Bosch 2021 – do zabudowy 45 cm

22 marca 2021 | Autor: Ania Wojciechowska
Zmywarki marki Bosch 45 cm do zabudowy to jeden z lepszych wyborów. Produkty tej marki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, wysokim stosunkiem jakości do ceny oraz szerokim wyborem urządzeń z...
Czytaj dalej
Czy garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

18 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli...
Czytaj dalej
Ranking zmywarek wolnostojących Bosch 60 cm

Ranking zmywarek Bosch 2021 – wolnostojące 60 cm

13 marca 2021 | Autor: Ania Wojciechowska
Zmywarki Bosch to nowoczesne urządzenia. Większość z nich przygotowana jest do sterowania zmywarką w smartfonie dzięki funkcji HomeConnect. Po za tym – większość zmywarek zawiera dodatkowe funkcje, dodatkowy kosz na...
Czytaj dalej