Jak czytać etykiety energetyczne?

Jak czytać etykiety energetyczne?

Działalność Unii Europejskiej spowodowała, że na podstawie rozporządzeń i dyrektyw wprowadzono etykietę energetyczną. W wyniku takiego działania możliwe jest porównanie tych samych urządzeń, jednakże w różnych sprzętowych kategoriach. Czym dokładnie jest etykieta energetyczna? Jakie najważniejsze parametry na etykiecie energetycznej możemy wyróżnić i za co odpowiadają? Czy klasa energetyczna produktu ma jakiś wpływ na wysokość rachunków? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest etykieta energetyczna?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie etykiet energetycznych, moglibyśmy dojść do wniosku, że są to nalepki bądź tabliczki, które znajdują się na artykułach gospodarstwa domowego. To właśnie one informują nas o wszelkich parametrach technicznych sprzętów. Na ich podstawie jesteśmy w stanie porównać ze sobą poszczególne właściwości i podjąć ostateczną decyzję co do kupna urządzenia. Etykieta efektywności energetycznej umożliwia obliczenie, ile energii elektrycznej zużyje dany sprzęt.

etykieta efektywności energetycznej

Warto wspomnieć o tym, że etykiety energetyczne w każdym państwie są takie same (dotyczy krajów Unii Europejskiej). Tego typu oznaczenia znaleźć możemy chociażby na pralkach, zmywarkach, lodówkach, klimatyzatorach, lampach, telewizorach i suszarkach bębnowych. Muszą zawierać informacje o klasie energetycznej danego urządzenia. Wcześniej wspomniany parametr oznaczany jest literami od A (są to najbardziej wydaje urządzenia) do G (najmniej wydajne).

Jak czytać etykiety energetyczne?

Zastanawiasz się, jak czytać etykiety energetyczne? Spieszymy z odpowiedzią! Klasa efektywności energetycznej informuje nas o następujących parametrach: wydajność funkcji, zużycie prądu, poziom emitowanego hałasu, zużycie zasobów, klasa efektywności energetycznej. W zależności od indywidualnych potrzeb, inne aspekty mogą mieć dla nas znaczenie.

Etykiety energetyczne produktów przedstawiają nam roczne zużycie energii elektrycznej. Zawiera się ono w przedziale od A do G, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie. W przypadku takich sprzętów, jak chociażby odbiorniki telewizyjne czy też radiowe, największe znaczenie ma pobór mocy w trybie wyłączenia. Parametr ten informuje nas o tym, ile urządzenie pobiera energii elektrycznej w sytuacji, kiedy jest jedynie w trybie spoczynku (podłączony do prądu, nieużywany). Warto zwracać uwagę na etykiety energetyczne, bowiem reklamowe zapewnienia dotyczące oszczędności energii w praktyce mogą okazać się nieco naciągnięte.

Oprócz tego, że przyczynimy się bezpośrednio do ochrony naszego środowiska, to dodatkowo będziemy mogli podjąć optymalny wybór co do sprzętu. W konsekwencji wysokość rachunków za prąd może ulec znacznemu zmniejszeniu. W przypadku lodówek znaczenie ma pojemność robocza, która także znajduje się na etykiecie. Analizując roczne zużycie energii elektrycznej możemy obliczyć, ile zapłacimy za prąd. Wystarczy przyjąć, że 1kW to koszt około 65 groszy, następnie pomnożyć przez siebie odpowiednie wartości.

Klasa energetyczna a wysokość rachunków

Dla wielu osób efektywność energetyczna jest istotna ze względu na troszczenie się o środowisko. W przypadku zmniejszonego zużycia energii elektrycznej wspomniany aspekt ma znaczenie w sposób szczególny. Jednakże zdecydowana większość klientów zwraca uwagę na ten parametr ze względu na to, że istnieje możliwość oszczędzenia gotówki na rachunkach. Jednak czy to na pewno prawda?

etykiety energetyczne produktów

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ten sam model pralki z klasą B zamiast C może być zdecydowanie droższy. Dlatego też powinniśmy dokonać niezbędnych obliczeń, aby upewnić się, w jakim czasie inwestycja się zwróci. Etykieta energetyczna z pewnością nam to umożliwi. Często dochodzi do incydentów, w których oszczędność będzie jedynie iluzją, bowiem różnica w cenie wyrówna się dopiero po kilku latach, kiedy nadejdzie czas na zakup nowego egzemplarza.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom