5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

Zmywarka to niesamowite urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu, niezależnie od jego wymiarów. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i czystości w kuchni dzięki mniejszej ilości brudnych lub suszących się naczyń obok zlewu. Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie? Czy się opłaca? Zapraszamy do czytania.

Powody, dla których warto kupić zmywarkę

Pierwsza zmywarka została wymyślona już w 1924 roku przez brytyjskiego inżyniera Williama Howarda Livensa. Od tego czasu wygląd tych urządzeń sporo się zmienił, lecz założenie jest takie same – mają oszczędzać czas przy jednoczesnym zwiększeniu czystości i higieny w domu.

Zmywarki mają sporo zalet, jednak najważniejsze z nich to:

  1. oszczędność czasu
  2. mniejsze zużycie wody
  3. oszczędności finansowe
  4. lepsza jakość mycia naczyń
  5. zdrowa i niewysuszona skóra na dłoniach
Czy warto kupić zmywarkę?

Oszczędność czasu dzięki zmywarce

Po zakupie zmywarki najważniejszą korzyścią, widoczną już od pierwszych dni jej używania to zdecydowana oszczędność czasu. Po zakupie zmywarki nie trzeba już stać i ręcznie myć sterty naczyń po obiedzie, śniadaniu czy kolacji. Wystarczy, że oczyści się brudne naczynia z resztek jedzenia, wsadzi się je do zmywarki i włączy odpowiedni program. Sam proces mycia naczyń wykonana zmywarka, a jednie, co nam pozostaje to wyciągnięcie umytych już naczyń z urządzenia.

W zmywarce można myć myć zdecydowaną większość naczyń. Zapoznaj się z naszymi artykułami, co można myć w zmywarce:

Zmywarka to mniejsze zużycie wody

Tak! Wbrew pozorom każda zmywarka, nawet ta, która pobiera najwięcej wody spośród dostępnych dzisiaj modeli. To właśnie dlatego, że ręczne mycie naczyń zajmuje nam sporo czasu, a ilość wody, którą wykorzystuje się do mycia naczyń, jest zdecydowanie wyższa niż jest to w przypadku zmywarek podczas całego ich cyklu mycia.

Średnio zmywarki podczas jednego cyklu mycia zużywają około 10 litrów wody, podczas gdy mycie ręczne tej samej ilości naczyń zużywa około 80 litrów – 40 litrów wody zimnej na płukanie i 40 litrów wody ciepłej na mycie.

Zmywarki co warto wiedzieć?

Zmywarka i oszczędność pieniędzy

Ten punkt łączy się bezpośrednio z tym powyższym, czyli oszczędności na wodzie. Podczas jednego mycia to nawet 70 litrów oszczędności, a więc sporo. Do niższych kosztów podczas mycia w zmywarce należy doliczyć detergenty myjące, nabłyszczacz oraz sól do zmywarki, która zmiękcza wodę.

W przypadku mycia ręcznego, oprócz wspomnianej wody, należy doliczyć płyn do naczyń, gąbki, ściereczki, ręczniki i ręczniki papierowe.

Opłacalność zmywarki – woda, prąd i detergenty

W tabelce poniżej założyliśmy około 200 cyklów mycia zmywarki. Dla ułatwienia przyjęliśmy, że tyle samo, co w przypadku zmywarki, będziemy myć ręcznie. Wartości uśredniliśmy i podaliśmy w stosunku rocznym.

Celowo zostały pominięte wartości odnośnie ceny prądu – bardzo ciężko wyliczyć, ile zużywa się prądu podczas zwykłego mycia, ile jest w danej chwili włączonych świateł, nie ma włączonych w tym czasie „umilaczy” takich jak radio i telewizja.

Rodzaj myciaMycie ręczneMycie w zmywarce
Pobór wody na 1 cykl zmywarkiok. 80 litrów – ok. 0,8 złok. 10 litrów – ok. 0.1 zł
Pobór wody na 200 cykliok. 16 m³ – 160 złok. 2 m³ – 20 zł
Detergentypłyn do naczyń – ok. 54 złtabletki do zmywarki – ok. 120 złnabłyszczacz – ok. 45 złsól do zmywarki (ilość zależy od twardości wody) – ok. 30 zł
Dodatkowe produktyściereczki, ręczniki, ręczniki papierowe, gąbki, drucik – ok. 200 zł
Suma rocznieok. 414 złok. 215 zł

Są to tylko orientacyjne wyliczenia, zależne od tego, jak ręcznie zmywa się naczynia, ile dozuje się środka dezynfekującego, jak twarda jest woda itp. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że zmywarka opłaca się.

Lepsza jakość mycia naczyń

Zmywarka myje naczynia w wysokich temperaturach. To właśnie wysoka temperatura podczas zmywania zabija bakterie i alergeny, dzięki czemu zmywanie naczyń jest bardziej higieniczne.

Ponadto zmywarka cały proces mycia i suszenia wykonuje w stosunkowo zamkniętej, jeden przestrzeni, dzięki czemu naczynia wyjmowane ze zmywarki są czyste i lśniące.

Dodatkowo zmywarka skuteczniej będzie pozbywała się trudnych i zaschniętych brudów dzięki wysokiej temperaturze, a szorowanie naczyń za pomocą drucików i szorstkich gąbek nie będzie już utrapieniem.

Czy warto mieć zmywarkę w domu?

Zdrowa i niewysuszona skóra na dłoniach

Aby skutecznie wyczyścić naczynia, trzeba użyć detergentów. W przypadku mycia ręcznego to właśnie dłonie mają największy kontakt z płynem do naczyń i pozostałymi środkami czystości. Częsty kontakt z takimi produktami sprawia, że skóra staje się sucha i zniszczona.

Zmywarka sprawia, że kontakt skóry z detergentami jest praktycznie zerowy, a na pewno zdecydowanie zmniejszy. Skóra ma czas na regenerację, nie wysusza się i dzięki temu staje się zdrowsza.

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

Zmywarka to wiele korzyści, a te najważniejsze to wyżej wymienione. Dzięki zmywarce oszczędzasz bardzo dużo czasu, pieniędzy, a czystość i higiena w kuchni wzrasta. Jeżeli dalej zastanawiasz się nad zakupem zmywarki – mogę Ci zdecydowanie polecić!

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Zmywarka


Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

03 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to prawdziwy pomocnik w kuchni każdej z nas. Codziennie oszczędza nam sporo czasu, a po zapoznaniu się z jej możliwościami, człowiek nie chce już więcej z niej rezygnować. Jednak...
Czytaj dalej
Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

12 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych...
Czytaj dalej
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki? Poradnik

25 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedna z lepszych inwestycji w domu. Zmywarka posiada bardzo dużo zalet – oszczędza czas, wodę, a co za tym idzie – również i pieniądze. W dzisiejszym artykule skupimy...
Czytaj dalej
Jakie środki do zmywarki?

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

02 kwietnia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Przy korzystaniu ze zmywarki warto...
Czytaj dalej
Jak czytać etykiety energetyczne?

Jak czytać etykiety energetyczne?

28 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Działalność Unii Europejskiej spowodowała, że na podstawie rozporządzeń i dyrektyw wprowadzono etykietę energetyczną. W wyniku takiego działania możliwe jest porównanie tych samych urządzeń, jednakże w różnych sprzętowych kategoriach. Czym dokładnie...
Czytaj dalej
Czy garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

18 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli...
Czytaj dalej