Co można myć w zmywarce?

Co można myć w zmywarce?

Zmywarki bez wątpienia obecnie zajmują ważne miejsce w wielu gospodarstwach domowych w Polsce. Pełnią one istotną rolę i nie ma w tym nic zaskakującego, bo korzystanie z dobrodziejstw zmywarki jest po prostu bardziej ekonomiczne i wygodniejsze. Żeby jednak być zadowolonym z usług tego urządzenia, warto uzmysłowić sobie, co można w niej umieścić – nie każde naczynie nadaje się do zmywarki, a i wiele przedmiotów poza nimi można spokojnie do niej włożyć. Co można myć w zmywarce? Oto krótki przewodnik korzystania z usług zmywarki!

Mycie w zmywarce i jego zalety

Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup zmywarki do swojego mieszkania. Co więcej – koszt tego urządzenia aktualnie nie jest wygórowany, dlatego też wiele mieszkań na wynajem zostaje wyposażone w zmywarkę. Ale to nie cena jest głównym wyznacznikiem dla inwestujących. Zmywarka posiada zdecydowanie więcej zalet.

Przede wszystkim, korzystanie ze zmywarki to komfort w postaci zaoszczędzonego czasu. Wystarczy ułożyć naczynia lub inne przedmioty odpowiednio i ustawić program mycia – resztę czynności wykona zmywarka. Dzięki temu każdy użytkownik swój cenny czas może wykorzystać w zupełnie inny sposób, niż na stanie przy zlewie i mycie naczyń ręcznie. Dodatkowym atutem, zdecydowanie przemawiającym na korzyść zmywarek jest gwarancja zaoszczędzenia finansów. Mycie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne, bo po prostu zużywa ono mniej wody, niż podczas ręcznego czyszczenia. Dzięki temu koszty zużycia wody również są niższe. 

Jakie sztućce można myć w zmywarce?

Jakie naczynia można myć w zmywarce?

Aby urządzenie funkcjonowało bez zarzutów, a użytkownik był w pełni zadowolony z jej pracy, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Każde urządzenie ma bowiem swoje zastosowanie i przeciwwskazania. Czy foremki silikonowe można myć w zmywarce oraz jak poradzi sobie z garnkami indukcyjnymi? I przede wszystkim, co myć w zmywarce, by niczego nie uszkodzić? Okazuje się, że przedmiotów, które można umieścić w tym urządzeniu jest naprawdę sporo. Do mycia w zmywarce nadają się:

 • garnki ze stali nierdzewnej,
 • naczynia żaroodporne,
 • naczynia z kamionki,
 • sztućce, 
 • szklanki,
 • foremki, naczynia i maty silikonowe,
 • plastikowe szczotki do włosów,
 • mydelniczki i pojemniki na mydło,
 • cążki lub nożyczki do paznokci,
 • pędzle do makijażu.

Ta długa lista pokazuje, jak wiele przedmiotów można umieścić w zmywarce, która poradzi sobie z nimi bezbłędnie. Sporym zaskoczeniem może się wydawać fakt, że to inteligentne urządzenie podejmie się mycia nie tylko sztućców i naczyń. Przedmioty codziennego użytku umieszczone w zmywarce mogą otrzymać nowe życie, gwarantując najwyższy poziom higieny użytkownikowi – ta wizja brzmi naprawdę świetnie, prawda?

Jakie naczynia można myć w zmywarce?

Symbol i oznaczenie że można myć w zmywarce

Korzystanie ze zmywarki nie jest niczym skomplikowanym i każdy użytkownik z pewnością sobie z nią poradzi. Niemniej jednak, warto jest rozróżniać tworzywa, które nadają się do mycia w zmywarce oraz te, które lepiej będzie umyć ręcznie. Wiadomym jest, że naczynia można bez problemu w niej umieścić, ale problem pojawia się wtedy, gdy w domu znajdują się trzy rodzaje różnych tworzyw. Jak więc poznać, co można myć w zmywarce? Z pomocą przychodzi niezawodny znak mycia w zmywarce. To właśnie on sprawia, że użytkownikom łatwo jest rozróżnić rzeczy, na które proces mycia w zmywarce nie wpłynie negatywnie.

Oznaczenie mycia w zmywarce bardzo łatwo można rozpoznać – ten symbol przedstawia dwa talerze, nad którymi znajdują się trzy strumienie wodne. Znak jest przedstawiony w formie małego kwadratu i zawsze umieszczony jest na spodzie naczynia, jeśli nadaje się ono do mycia w zmywarce. Dzięki niemu łatwo sprawdzić, czy mycie patelni w zmywarce jest bezpieczne oraz jak zachowa się stal nierdzewna. 

Symbol mycia w zmywarce

Czy kryształy można myć w zmywarce?

Wiele wątpliwości wciąż budzi temat, jakim jest mycie kryształów w zmywarce. Ten delikatny materiał wymaga ostrożności i wiele osób po prostu boi się umieszczać ich w urządzeniu. W rzeczywistości sytuacja wygląda odrobinę inaczej. Co prawda, z reguły mycie kryształowych tworzyw w zmywarce uważa się za ryzykowne i nie poleca się umieszczania ich w tym urządzeniu. Niemniej jednak, istnieją modele zmywarek, które zostały zaprogramowane z myślą o delikatnych naczyniach czy kieliszkach. Warto więc zwrócić uwagę na opcję programu Szkło 40°C oraz ochronę GlassSecure przy zakupie zmywarki, bowiem niektóre z nich posiadają takie udogodnienia.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zmywarka


Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

12 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych...
Czytaj dalej
Jak czytać etykiety energetyczne?

Jak czytać etykiety energetyczne?

28 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Działalność Unii Europejskiej spowodowała, że na podstawie rozporządzeń i dyrektyw wprowadzono etykietę energetyczną. W wyniku takiego działania możliwe jest porównanie tych samych urządzeń, jednakże w różnych sprzętowych kategoriach. Czym dokładnie...
Czytaj dalej
Ranking zmywarek Electrolux wolnostojące 60 cm

Ranking zmywarek Electrolux 2021 – wolnostojące 60 cm

28 marca 2021 | Autor: Ania Wojciechowska
Zmywarka to jedno z najlepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. Oszczędza czas, pieniądze, a co najważniejsze – zwiększa poziom higieny i czystość naczyń. Zmywarki Electrolux to dobry wybór na...
Czytaj dalej
Ranking zmywarek do zabudowy Bosch 60 cm

Ranking zmywarek Bosch 2021 – do zabudowy 60 cm

14 marca 2021 | Autor: Ania Wojciechowska
Zmywarka w domu to jedno z lepszych urządzeń, które oszczędza i czas, i portfel. Zmywarki Bosch do zabudowy o rozmiarach 60 centymetrów charakteryzują się bardzo dobry wykonaniem, ochroną przed zalaniem,...
Czytaj dalej
Czy garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

18 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli...
Czytaj dalej
Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

03 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to prawdziwy pomocnik w kuchni każdej z nas. Codziennie oszczędza nam sporo czasu, a po zapoznaniu się z jej możliwościami, człowiek nie chce już więcej z niej rezygnować. Jednak...
Czytaj dalej

Jeden komentarz do “Co można myć w zmywarce?

 1. Zastanawiam się właśnie nad zmywarką, ale słyszałam, że mycie ręczne jest generalnie tańsze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.