Co można myć w zmywarce?

Co można myć w zmywarce?

Zmywarki bez wątpienia obecnie zajmują ważne miejsce w wielu gospodarstwach domowych w Polsce. Pełnią one istotną rolę i nie ma w tym nic zaskakującego, bo korzystanie z dobrodziejstw zmywarki jest po prostu bardziej ekonomiczne i wygodniejsze. Żeby jednak być zadowolonym z usług tego urządzenia, warto uzmysłowić sobie, co można w niej umieścić – nie każde naczynie nadaje się do zmywarki, a i wiele przedmiotów poza nimi można spokojnie do niej włożyć. Co można myć w zmywarce? Oto krótki przewodnik korzystania z usług zmywarki!

Mycie w zmywarce i jego zalety

Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup zmywarki do swojego mieszkania. Co więcej – koszt tego urządzenia aktualnie nie jest wygórowany, dlatego też wiele mieszkań na wynajem zostaje wyposażone w zmywarkę. Ale to nie cena jest głównym wyznacznikiem dla inwestujących. Zmywarka posiada zdecydowanie więcej zalet.

Przede wszystkim, korzystanie ze zmywarki to komfort w postaci zaoszczędzonego czasu. Wystarczy ułożyć naczynia lub inne przedmioty odpowiednio i ustawić program mycia – resztę czynności wykona zmywarka. Dzięki temu każdy użytkownik swój cenny czas może wykorzystać w zupełnie inny sposób, niż na stanie przy zlewie i mycie naczyń ręcznie. Dodatkowym atutem, zdecydowanie przemawiającym na korzyść zmywarek jest gwarancja zaoszczędzenia finansów. Mycie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne, bo po prostu zużywa ono mniej wody, niż podczas ręcznego czyszczenia. Dzięki temu koszty zużycia wody również są niższe. 

Jakie sztućce można myć w zmywarce?

Jakie naczynia można myć w zmywarce?

Aby urządzenie funkcjonowało bez zarzutów, a użytkownik był w pełni zadowolony z jej pracy, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Każde urządzenie ma bowiem swoje zastosowanie i przeciwwskazania. Czy foremki silikonowe można myć w zmywarce oraz jak poradzi sobie z garnkami indukcyjnymi? I przede wszystkim, co myć w zmywarce, by niczego nie uszkodzić? Okazuje się, że przedmiotów, które można umieścić w tym urządzeniu jest naprawdę sporo. Do mycia w zmywarce nadają się:

 • garnki ze stali nierdzewnej,
 • naczynia żaroodporne,
 • naczynia z kamionki,
 • sztućce, 
 • szklanki,
 • foremki, naczynia i maty silikonowe,
 • plastikowe szczotki do włosów,
 • mydelniczki i pojemniki na mydło,
 • cążki lub nożyczki do paznokci,
 • pędzle do makijażu.

Ta długa lista pokazuje, jak wiele przedmiotów można umieścić w zmywarce, która poradzi sobie z nimi bezbłędnie. Sporym zaskoczeniem może się wydawać fakt, że to inteligentne urządzenie podejmie się mycia nie tylko sztućców i naczyń. Przedmioty codziennego użytku umieszczone w zmywarce mogą otrzymać nowe życie, gwarantując najwyższy poziom higieny użytkownikowi – ta wizja brzmi naprawdę świetnie, prawda?

Jakie naczynia można myć w zmywarce?

Symbol i oznaczenie że można myć w zmywarce

Korzystanie ze zmywarki nie jest niczym skomplikowanym i każdy użytkownik z pewnością sobie z nią poradzi. Niemniej jednak, warto jest rozróżniać tworzywa, które nadają się do mycia w zmywarce oraz te, które lepiej będzie umyć ręcznie. Wiadomym jest, że naczynia można bez problemu w niej umieścić, ale problem pojawia się wtedy, gdy w domu znajdują się trzy rodzaje różnych tworzyw. Jak więc poznać, co można myć w zmywarce? Z pomocą przychodzi niezawodny znak mycia w zmywarce. To właśnie on sprawia, że użytkownikom łatwo jest rozróżnić rzeczy, na które proces mycia w zmywarce nie wpłynie negatywnie.

Oznaczenie mycia w zmywarce bardzo łatwo można rozpoznać – ten symbol przedstawia dwa talerze, nad którymi znajdują się trzy strumienie wodne. Znak jest przedstawiony w formie małego kwadratu i zawsze umieszczony jest na spodzie naczynia, jeśli nadaje się ono do mycia w zmywarce. Dzięki niemu łatwo sprawdzić, czy mycie patelni w zmywarce jest bezpieczne oraz jak zachowa się stal nierdzewna. 

Symbol mycia w zmywarce

Czy kryształy można myć w zmywarce?

Wiele wątpliwości wciąż budzi temat, jakim jest mycie kryształów w zmywarce. Ten delikatny materiał wymaga ostrożności i wiele osób po prostu boi się umieszczać ich w urządzeniu. W rzeczywistości sytuacja wygląda odrobinę inaczej. Co prawda, z reguły mycie kryształowych tworzyw w zmywarce uważa się za ryzykowne i nie poleca się umieszczania ich w tym urządzeniu. Niemniej jednak, istnieją modele zmywarek, które zostały zaprogramowane z myślą o delikatnych naczyniach czy kieliszkach. Warto więc zwrócić uwagę na opcję programu Szkło 40°C oraz ochronę GlassSecure przy zakupie zmywarki, bowiem niektóre z nich posiadają takie udogodnienia.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zmywarka


Jak czytać etykiety energetyczne?

Jak czytać etykiety energetyczne?

28 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Działalność Unii Europejskiej spowodowała, że na podstawie rozporządzeń i dyrektyw wprowadzono etykietę energetyczną. W wyniku takiego działania możliwe jest porównanie tych samych urządzeń, jednakże w różnych sprzętowych kategoriach. Czym dokładnie...
Czytaj dalej
Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

03 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to prawdziwy pomocnik w kuchni każdej z nas. Codziennie oszczędza nam sporo czasu, a po zapoznaniu się z jej możliwościami, człowiek nie chce już więcej z niej rezygnować. Jednak...
Czytaj dalej
Jakie środki do zmywarki?

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

02 kwietnia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Przy korzystaniu ze zmywarki warto...
Czytaj dalej
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki? Poradnik

25 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedna z lepszych inwestycji w domu. Zmywarka posiada bardzo dużo zalet – oszczędza czas, wodę, a co za tym idzie – również i pieniądze. W dzisiejszym artykule skupimy...
Czytaj dalej
Czy garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

18 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli...
Czytaj dalej
Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

12 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych...
Czytaj dalej

Jeden komentarz do “Co można myć w zmywarce?

 1. Zastanawiam się właśnie nad zmywarką, ale słyszałam, że mycie ręczne jest generalnie tańsze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.