
- przez Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedna z lepszych inwestycji w domu. Zmywarka posiada bardzo dużo zalet – oszczędza czas, wodę, a co za tym idzie – również i pieniądze. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki – które cechy przy jej zakupie są ważne, a które z nich można pominąć. Zapraszamy do czytania 🙂
Spis treści
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki? Skrócony poradnik
- Podstawowe pytanie: Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?
- Szerokość zmywarki – najpopularniejsze to modele o szerokości 45 cm i 60 cm
- Klasa energetyczna – im wyższa tym lepsza (obecnie skala jest od A do G)
- Głośność – im mniej dB tym lepiej
- Pobór wody na jeden cykl – im mniej litrów tym lepiej
- Liczba kompletów naczyń, jaką pomieści zmywarka – im więcej tym lepiej
- Dodatkowe programy – dobrze, jeżeli zmywarka będzie posiadła takie programy jak „eco”, szybkie mycie do 30 minut, mycie codzienne, intensywny program do ciężkich i zaschniętych zabrudzeń
- Dodatkowe funkcje, na których zależy nam najbardziej, np. sterowanie telefonem przez aplikację, oświetlenie wnętrza zmywarki, opóźnienie startu itp.
- Cena – powinna być w formie filtru, ustalanego na podstawie naszego budżetu i cen sprzętu na rynku. Nie powinniśmy kupować najtańszych urządzeń lub tylko na podstawie ich ceny (nie zawsze drogie urządzenie oznacza dobre)

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?
Pierwsze z pytań, jakie warto sobie zadać przy zakupie zmywarki jest czy będzie to zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy. Jedna i druga wersja ma swoje wady i zalety.
Zmywarka do zabudowy – zalety i wady
Zaletą zmywarek do zabudowy jest to, że w kuchni nie będzie jej praktycznie widać i nie będzie się wyróżniała. Wprowadzi to ład w kuchni i będzie się bardzo dobrze prezentowała.
Istotnym plusem jest również zdecydowanie większy wybór niż w przypadku zmywarek wolnostojących, co pozwoli na dobór lepiej dopasowanej zmywarki do naszych potrzeb.
Minusem jest natomiast to, że taką zmywarkę do zabudowy trzeba zaplanować z wyprzedzeniem, a miejsce na nią musi być przygotowane jeszcze przed remontem. Po wykonanym niedawno remoncie kuchni, opcja umieszczenia zmywarki w zabudowie może być niemożliwa albo bardzo kosztowna – w najlepszym przypadku przeróbka kliku mebli, w najgorszym – wymiana większej części lub nawet całej kuchni.
Zobacz ranking zmywarek do zabudowy!
Zmywarki wolnostojące – zalety i wady
Zmywarki wolnostojące natomiast charakteryzują się tym, że mogą stać obok kończącej się zabudowy kuchennej lub – o ile się zmieści – stać w istniejącej już zabudowie zamiast którejś z dolnych szafek. Część producentów przewidziało taki scenariusz i bez problemu oryginalny blat zmywarki można wymontować i zastąpić tym kuchennym.
Kolejną zaletą zmywarek wolnostojących jest to, że nie musi stać w kuchni. Zmywarkę można wtedy bez problemu przenieść np. do spiżarki.
Wadą zmywarek wolnostojących jest mniej estetyczny wygląd w pomieszczeniu, a urządzenie może się w nim wyróżniać. Wybór zmywarki wolnostojącej lub do zabudowy zależy od naszych możliwości i preferencji.
Zobacz ranking zmywarek wolnostojących!
Ja osobiście polecam zmywarki do zabudowy – zachowamy estetyczny wygląd kuchni przy jednoczesnym wysokim wyborze interesującego nas urządzenia.
Zmywarka 45 cm czy 60 cm?
Przy zakupie zmywarki drugim ważnym aspektem jest również pojemność i szerokość zmywarki. Najpopularniejszymi typami zmywarek są te 45 cm i 60 cm. Czy różnią się owe szerokości?
Zmywarki 45 cm – dla kogo?
Zaletą zmywarek 45 cm jest ich kompaktowy wymiar. Zmywarki tego typu są stosunkowo małe. Zalecane są do małych rodzin, maksymalnie trzyosobowych. Są to też zmywarki, które idealnie sprawdzą się w małych kuchniach o niewielkich rozmiarach, ponieważ zajmą niewiele miejsca i pozwolą na wygospodarowanie większej przestrzeni na przechowywanie kuchennych produktów lub dodatkowego sprzętu.
Zobacz ranking zmywarek 45 cm!
Zmywarki 60 cm – dla kogo?
Zmywarki o szerokości 60 cm zalecane są dla dużych rodzin. Pomieszczą one zdecydowanie więcej kompletów naczyń podczas jednego cyklu (około 14-15 kompletów), dzięki czemu jeden program wystarczy do umycia wszystkich naczyń z obiadu. Dodatkowo – z racji swoich rozmiarów – zmywarka zalecana jest do większych kuchni, gdzie jest na nią miejsce.
Zobacz ranking zmywarek 60 cm!

Jak kupić zmywarkę? Podstawowe czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę
Gdy już mamy ustalone, jaki rodzaj i pojemność nas interesuje, można przejść do kolejnego etapu, a dokładnie do specyfikacji technicznej. Najważniejszymi czynnikami podczas zakupu zmywarki to:
- klasa energetyczna
- głośność
- pobór wody na jeden cykl
- liczba kompletów naczyń, jaka zmieści się w zmywarce
- cena
Klasa energetyczna zmywarki
Pobór prądu przez zmywarkę to jeden z najważniejszych parametrów. Zmywarka w domu może działać nawet codziennie, dlatego też warto zwrócić na to uwagę.
Od 2021 roku zmieniły się etykiety energetyczne oraz klasy zmywarek. Od tego czasu zmywarki klasyfikowane są w przedziale od A do G, gdzie G to najbardziej zasobożerne zmywarki, a A – najmniej. Przy zakupie sprzętu AGD, nie tylko zmywarki, warto brać pod uwagę te sprzęty z możliwe najwyższą klasą energetyczną.
Według nowych wytycznych – zmywarki w klasie A są niezwykle energooszczędne, a więc będą pobierały bardzo mało prądu podczas jednego cyklu.
Niemniej klasa B i C również są energooszczędne – po zmianie skali energetycznej w 2021 do tego przedziału trafiły urządzenia z klasy A++ i wyższych.
Przy zakupie zmywarki warto pominąć zmywarki z klasy energetycznej G, ponieważ w dłuższej perspektywie ich częste wykorzystanie będzie nieopłacalne i widoczne w rachunkach za prąd.
Im wyższą klasę energetyczną ma zmywarka, tym lepiej.
Głośność zmywarki
Ten czynnik warto uwzględnić zwłaszcza w sytuacjach, gdy zmywarka jest w aneksie kuchennym. Wtedy też im cichsza zmywarka, tym mniej będzie przeszkadzała domownikom przebywającym w pomieszczeniu połączonym z kuchnią.
W przypadku, gdy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, ta głośność przestaje być aż tak ważnym czynnikiem. Nowoczesne zmywarki pracują z głośnością w okolicach 45 decybeli, czyli głośność normalnej rozmowy.
Im cichsza jest zmywarka, tym lepiej.
Pobór wody przez zmywarkę na jeden cykl
Pobór wody przez zmywarkę to również jeden z podstawowych czynników, na które warto spojrzeć przez zakupem zmywarki. Niezależnie jednak od wartości tego czynnika, zmywarka zużywa zdecydowanie mniej wody niż ręczne mycie naczyń, o czym warto pamiętać. Średnio zmywarki podczas jednego mycia pobierają około 10 litrów wody na cykl.
Im mniej litrów pobiera zmywarka, tym lepiej.
Liczba kompletów naczyń, które zmieści zmywarka
To czynnik, na który warto spojrzeć podczas zakupu zmywarki. Wartość tą można w prosty sposób sprawdzić na etykiecie energetycznej danej zmywarki. Im więcej kompletów naczyń zmieści dana zmywarka, tym lepiej.
Średnio zmywarki 45 cm mieszczą od 9 do 10 kompletów naczyń, a zmywarki 60 cm – od 13 do 15.
Im więcej kompletów zmywarka pomieści, tym lepiej.
Cena zmywarki
Ważnym elementem podczas zakupu zmywarki jest również jej cena. Niemniej – nie powinien to być podstawowy czynnik i nie powinno się kupować najtańszej zmywarki. Powinniśmy unikać też sytuacji, w których kupujemy nową zmywarkę tylko na podstawie jej ceny – nie zawsze duża promocja na dane urządzenia sprawia, że się naprawdę opłaca, a najdroższe urządzenie nie oznacza najlepszego.
Wstępnie cena przy wyborze urządzeń AGD powinna ogrywać rolę filtrów. Po wstępnym zapoznaniu się z rynkowymi realiami i naszym dostępnym budżecie, powinniśmy szukać urządzeń z interesującego nas przedziału cenowego.
Cena powinna odgrywać decydującą rolę dopiero po zapoznaniu się z wszystkimi urządzeniami z danego przedziału cenowego i wybraniu kilku, najbardziej interesujących nas zmywarek. To właśnie na końcu, kiedy to spośród dwóch, trzech wybranych przez nas urządzeń, będziemy mieli problem, którą wybrać, to właśnie wtedy cena powinna odgrywać decydującą rolę.

Dodatkowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę
Dodatkowymi czynnikami podczas zakupu zmywarki to takie rzeczy jak:
- dodatkowe programy mycia
- zastosowane technologie
- gwarancja
- opinie o producencie i produkcie
Dodatkowe programy mycia naczyń
Przed zakupem warto również zapoznać się z jej programami. Najważniejsze z nich to:
- program „eco”, który będzie skutecznie mył naczynia przy użyciu mniejszej ilości prądu i wody
- mycie codzienne
- krótki, około 30-sto minutowy program, który pozwoli umyć szybko naczynia, np. podczas większej imprezy
- intensywny program do mycia np. zaschniętych resztek jedzenia
- specjalny, dedykowany program do czyszczenia zmywarki, który pozwoli lepiej zadbać o urządzenie, a w efekcie -wydłużyć żywotność zmywarki
Dodatkowe programy również są mile widzialne.
Zastosowane technologie w zmywarce
Technologie, jakie są zawarte w zmywarce, również warto uwzględnić w naszych poszukiwaniach. Najważniejszą z nich i co raz częściej stosowaną przez producentów można zaliczyć sterowanie zmywarką za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki temu będziemy mogli włączyć i wyłączyć zmywarkę, będąc poza domem, kontrolować jej bieżący stan, jak również otrzymywać powiadomienia na telefon o skończonym cyklu mycia.
Dodatkowe technologie to takie jak specjalna powłoka przeciwko pozostawianiu odcisków palców na powierzchni zmywarki w przypadku tych wolnostojących, automatycznie otwieranie drzwiczek pod koniec cyklu zmywania, cichszy silnik, czy automatycznie dobieranie programu w zależności od jej obecnego załadunku.
Gwarancja zmywarki
Gwarancja zmywarki to również informacja, która może okazać się przydatna. Z konsumenckiego punktu widzenia zmywarka, które objęta jest dłuższym programem gwarancyjnym niż pozostałe urządzenia z danej klasy, są sprawniejsze, a producent jest pewny swojego urządzenia.
Opinie o producencie i produkcie
Przed ostatecznym zakupem warto zapoznać się z opiniami wystawionymi przez posiadaczy danej zmywarki. W opiniach warto szukać informacji, czy zmywarka się nie psuje. W przypadku, gdy są sporadyczne opinie o takich sytuacjach, to warto doczytać, jak przebiegał proces naprawy urządzenia przez serwis i czy nie było z tym żadnych problemów.
Dodatkowo warto również przeczytać, czy nie ma negatywnych opinii o serwisie naprawy sprzętu konkretnego producenta. Warto mieć na uwadze, że zmywarka to tylko sprzęt i może z czasem się zużyć lub zepsuć, a wtedy prawdopodobnie będziemy mieli styczność właśnie z serwisem producenta.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki – podsumowanie
Zakup zmywarki powinien być przemyślany. Przy zakupie takiej zmywarki warto uwzględnić wiele czynników dodatkowych, ponieważ urządzenie będzie służyło nam przez lata. Im więcej sprawdzimy czynników przed zakupem, tym lepiej urządzenie będzie nam służyło. We wpisie zaznaczyłam te najważniejsze czynniki, jak i te dodatkowe, które również warto wziąć pod uwagę podczas zakupu zmywarki. Życzę powodzenia w zakupie zmywarki. Udanych poszukiwań!
Powiazane tematy:

Agnieszka Lipińska
Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.
Zobacz więcej: Zmywarka

Jak czytać etykiety energetyczne?

Co można myć w zmywarce?

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

Czego nie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?