Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Zmywarka to prawdziwy pomocnik w kuchni każdej z nas. Codziennie oszczędza nam sporo czasu, a po zapoznaniu się z jej możliwościami, człowiek nie chce już więcej z niej rezygnować. Jednak nie wszystkie naczynia można w niej myć, a mycie naczyń w zmywarce, które nie powinny tam się znaleźć, może przynieść więcej problemów niż korzyści. W tym wpisie skupimy się nad myciem paleni w zmywarce. Które z nich mogą być myte za pomocą zmywarki, a które z nich ręcznie? Zapraszamy do artykułu.

Czy patelnie można myć w zmywarce?

Patenie to naczynie stale używane w kuchni. Często pozostaje na niej dużo tłuszczu, który ciężko ręcznie zmyć. Na pomoc przychodzi zmywarka, która nie narzeka w takich chwilach. Dobra wiadomość jest taka, że część patelni może zostać umyta w zmywarce. Część niestety nie i jest to związane z materiałem, z jakiego zostały wykonane. Aby dowiedzieć się, czy można myć patelnie w zmywarce, należy zapoznać się z informacjami od producenta, najczęściej zawartymi w dodanej instrukcji obsługi patelni.

Czy patelnie można myć w zmywarce?

Patelnie są nieraz wykonane z różnych tworzyw, zależnie od ich przeznaczenia. To właśnie od powierzchni patelni zależy, czy potrawy do niej przywierają czy wręcz przeciwnie.

Czy patelnie Tefal można myć w zmywarce?

Patelnie Tefal to jedne z lepszych dostępnych na rynku. Posiadają one wiele zalet i nie raz starczają na wiele lat. Jednak nie wszystkie patelnie Tefal nadają się do mycia w zmywarce. Przed włożeniem takiej patelni do zmywarki, warto zapoznać się z oznaczeniami producenta, które dodawane są do każdej patelni. Ponadto – patelni Tefal nie należy myć ręcznie za pomocą drucika, a za pomocą delikatnej szmatki lub gąbką, w ciepłej wodzie z płynem do mycia.

Czy można myć w zmywarce patelnię teflonową?

Patelnie teflonowe zawierają specjalną powłokę, przeznaczoną do smażenia produktów bez przywierania do jej powierzchni. Z tego też powodu patelnie teflonowe należy myć ręcznie, a mycie patelni teflonowej w zmywarce sprawi, że jej powłoka teflonowa straci swoje właściwości. Przez to smażone dania będą przywierać do powierzchni.

Czy można myć w zmywarce patelnie teflonową?

Czy patelnie ceramiczne można myć w zmywarce?

Patelnie ceramiczne to bardzo delikatne patelnie. Nie można ich myć w zmywarce, ponieważ mogą stać się bardziej kruche. Ponadto stosowane w zmywarce detergenty mogą zaszkodzić patelni, ponieważ posiadają zbyt dużą siłę dla tego typu patelni. Patelnie ceramiczne powinno się myć za pomocą ciepłej wody, płynu do naczyń oraz szmatki bądź miękkiej gąbki. Również w przypadku i tej patelni wszelkie druciki oraz szczotki nie wchodzą w grę.

Mycie patelni w zmywarce – lista dozwolonych

Artykuł podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich to lista patelni, które z powodzeniem można myć w zmywarce. Są one wykonane z materiałów, które są odporne na zarysowania, uszkodzenia i używane w zmywarce detergenty.

Patelnie szklane

Szklane patelnie nie są aż tak popularne jak pozostałe patelnie. Mimo, że są drogie, to chętnie są wybierane przez osoby z alergią. Wybierane są również przez osoby przygotowujące posiłki dla dzieci i osób starszych. Szklana patelnia, podobnie jak naczynia żaroodporne, można spokojnie myć w zmywarce.

Patelnie tytanowe

Patelnie tytanowe są bardzo wytrzymałe. Ich poziom odporności jest tak wysoki, że można w nich mieszać metolowymi sztućcami. Ponadto są odporne na detergenty w kapsułkach i proszkach przeznaczone do zmywarek.

Patelnia do mycia w zmywarce

Patelnie stalowe

Patelnia stalowa jest odporna, i tak samo jak w przypadku patelni tytanowych, nie można jej uszkodzić metalowymi sztućcami. I tak samo można ją myć w zmywarce. Mycie w zmywarce dotyczy paleni w pełni stalowych.

Patenie emaliowane

Patelnie emaliowane również można myć w zmywarce. Powłoka, z jakiej są zrobione, zabezpiecza przed rdzewieniem, jest bardzo szczelna i gładka. Tej patelni nie straszne jest mycie w zmywarce, wysoka temperatura i detergenty.

Czy patelnie emaliowane można myć w zmywarce?

Niektóre patelnie kamienne

W przypadku patelni kamiennych są pewne wyjątki. Nie wszystkie patelnie kamienne nadają się do mycia w zmywarce, a jedynie tylko część z nich. W tym celu należy zapoznać się z informacjami od producenta przed zakupem takiej patelni, czy rzeczywiście można myć patelnię z powłoką marmurową lub granitową w zmywarce.

Patelnie żeliwne pokryte emalią

Tak samo, jak w przypadku patelni kamiennych, tylko niektóre patelnie żeliwne można myć zmywarce, w zależności od zaleceń producenta i zastosowanej dodatkowej powłoki. Patelnie żeliwne, które są pokryte emalią, można myć w zmywarce. Dzięki specjalnej powłoce nie wchłoną one zapachów podczas mycia w zmywarce. Należy jednak mieć na uwadze, że po dłuższym czasie mycia patelni pokrytych emalią w zmywarce mogą one zmatowieć, a tym samym przydatność użycia naczynia zostanie skrócona.

Czy patelnie żeliwne można myć w zmywarce?

Mycie patelni w zmywarce – lista niedozwolonych

Wśród patelni, które nadają się do mycia w zmywarce, są i takie, które się nie nadają do mycia w maszynie. Są to głównie patelnie, które są bardzo delikatne i nawet mycie ręczne może być dla nich niebezpieczne. Poniższych patelni nie powinno się myć w zmywarce, a podczas ręcznego mycia powinno używać się delikatnych detergentów i unikać szorowania drucikami oraz szczotkami. Podczas mycia w zmywarce, patelnie mogą stracić swoje właściwości, a z czasem stać się bezużyteczne.

Patelnie żeliwne

Patelnie żeliwne, które nie są pokryte emalią, nie można myć w zmywarce. Są one przeznaczone do mycia ręcznego, w delikatnych płynach lub mleczkach. Gdy umyjemy patelnię w zmywarce, istnieje ryzyko, że wchłonie ona nieprzyjemne zapachy, które później będzie można wyczuć w przygotowanych w nich daniach.

Czy w zmywarce można myć patelnie żeliwne?

Patelnie ceramiczne

Ceramiczne patelnie są bardzo delikatne. Użycie nawet druciaka podczas ich ręcznego mycia może doprowadzić do zarysowania powłoki. Z tego też powodu nie można myć patelni ceramicznej w zmywarce, ponieważ można uszkodzić jej powłokę, przez co patelnia będzie do wyrzucenia.

Patenie teflonowe

Patelnie teflonowe posiadają specjalną powłokę, do której nie przywierają przygotowywane potrawy. Z tego powodu jest często wykorzystywana do przygotowywania naleśników. Niestety – umycie patelni teflonowej w zmywarce osłabia tą powłokę, co w efekcie może sprawić, że dania zaczną przywierać do powłoki, a patelnia stanie się mało użyteczna.

Czy patelnie teflonowe można myć w zmywarce?

Patenie miedziane

Miedziane patelnie, podobnie do teflonowych, z powodu ich delikatności, nie można myć w zmywarce. Przez mycie w zmywarce patelnie miedziane stracą swój blask i zmatowieją. Mycie w zmywarce może również sprawić, że na powierzchni naczynia zaczną pojawiać się plamy.

Jakie patelnie można myć w zmywarce – podsumowanie

Patelnie, które można myć w zmywarcePatelnie, których nie można myć w zmywarce
Patelnie szklanePatelnie ceramiczne
Patelnie tytanowePatelnie teflonowe
Patelnie stalowePatelnie miedziane
Patelnie emaliowanePatelnie żeliwne
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Zmywarka


Jakie środki do zmywarki?

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

02 kwietnia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Przy korzystaniu ze zmywarki warto...
Czytaj dalej
Czy garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

18 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli...
Czytaj dalej
5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

29 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to niesamowite urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu, niezależnie od jego wymiarów. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i czystości w kuchni dzięki mniejszej ilości brudnych lub suszących się...
Czytaj dalej
Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

12 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych...
Czytaj dalej
Jak czytać etykiety energetyczne?

Jak czytać etykiety energetyczne?

28 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Działalność Unii Europejskiej spowodowała, że na podstawie rozporządzeń i dyrektyw wprowadzono etykietę energetyczną. W wyniku takiego działania możliwe jest porównanie tych samych urządzeń, jednakże w różnych sprzętowych kategoriach. Czym dokładnie...
Czytaj dalej
Co można myć w zmywarce?

Co można myć w zmywarce?

09 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Zmywarki bez wątpienia obecnie zajmują ważne miejsce w wielu gospodarstwach domowych w Polsce. Pełnią one istotną rolę i nie ma w tym nic zaskakującego, bo korzystanie z dobrodziejstw zmywarki jest po...
Czytaj dalej