Wszystko o bieganiu dla początkujących i średniozaawansowanych biegaczy

Podstawowe informacje o bieganiu


Bieganie to jedna z bardziej popularnych form uprawiania sportu. Jest to również jedna z czynności, która spala najwięcej kalorii w przeliczeniu na jedną godzinę treningu. Wbrew pozorom – bieganie to nie aż taka prosta forma, jak można by się tego spodziewać. Technika podczas treningu, rozgrzewka przed bieganiem czy odpowiednia dieta to klucz do sukcesu i szybkie osiągnięcie zamierzonych celów, bez narażania się na kontuzje czy problemów zdrowotnych. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na temat biegania, z którymi warto zapoznać się przed dodaniem treningu biegania do swojego codziennego planu dnia.

Jak często biegać w tygodniu?

Jak często biegać w tygodniu?

16 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Nowy rok dla wielu oznacza nowe postanowienia noworoczne. Często jest to bieganie, a ćwiczenie tej dyscypliny nie wymaga wielu nakładów finansowych na start. Jednak nowe osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć,...
Czytaj dalej
Dieta podczas biegania

Dieta podczas biegania – o czym pamiętać?

28 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Odpowiednia dieta podczas biegania to istotny element, aby wzmocnić efekty z poświęconego wysiłku. Pozwoli nie tylko na dostarczanie właściwej ilości potrzebnej energii, ale również odpowiednich witamin, które regulują nasze codzienne...
Czytaj dalej
Jak prawidłowo biegać?

Jak prawidłowo biegać? Technika biegu krok po kroku

23 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to jeden z najefektywniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednocześnie jest to sport, który bardzo naraża nas na kontuzje czy naciągnięcia mięśni. Rozpoczynając przygodę z bieganiem warto poznać prawidłową...
Czytaj dalej

Bieganie zimą


Biegać można biegać przez cały rok, nawet zimą, gdy na zewnętrz są temperatury ujemne. Wystarczy tylko odpowiednio się ubrać, przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę oraz zadbać o właściwą trasę treningu, w miejscach odśnieżonych. Ponadto zimą robi się bardzo szybko ciemno, dlatego warto również zadbać o odpowiednie odblaski, które poprawią bezpieczeństwo Twoje oraz pozostałych uczestników ruchu.

Bieganie zimą

Bieganie wiosną


Wiosna to niemal idealna pora roku do rozpoczęcia swojej codziennej przygody z bieganiem. Wiosna to czas, gdzie temperatura z każdym miesiącem będzie się zwiększać. To zdecydowanie na plus, który dodatkowo będzie motywował do kolejnych treningów. Podczas biegania wiosną warto pamiętać o uzupełnieniu swojej codziennej diety o większą ilość warzyw i owoców, aby uzupełnić niedobory witamin, które pojawiły się podczas zimy.

Bieganie wiosną

Bieganie latem


Lato to najgorętszy czas w ciągu roku. Podczas biegania latem warto przygotować zaopatrzyć się w dużą ilość wody (około pół litra na każdą godzinę biegu) oraz unikać godzin, gdzie temperatura jest największa. Nie bez znaczenia jest również trasa biegu – dobrze jest przygotować odpowiednią trasę z dużą ilością cienia i drzew. Na treningi należy się ubrać lekko, aby nie przegrzać organizmu.

Bieganie latem

Bieganie jesienią


Jesień to najbardziej mokra pora roku. Bardzo często zdarza się, że obok pięknych, słonecznych dni, pojawiają się również te deszczowe. Dodatkowo dzień robi się coraz krótszy, a temperatura maleje. Jednak warunki, jakie są za oknem, nie powinny nikogo nie zniechęcać do zaplanowanych wcześniej treningów. Wbrew pozorom – właśnie jesienią warunki do biegania mogą być jedne z najlepszych spośród całego roku, a odpowiednie temperatury pozwolą na dłuższe treningi.

Bieganie jesienią

Pozostałe wpisy w temacie Tag: Bieganie


Jak biegać żeby schudnąć?

Jak biegać, żeby schudnąć?

21 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Dla części z nas bieganie to nie tylko relaks czy chęć poprawy samopoczucia. Dla części z nas to wysiłek po to, aby zrzucić parę kilogramów. Jednak aby efektywnie zrzucić parę...
Czytaj dalej
Kiedy bieganie jest najefektywniejsze? Rano czy wieczorem?

Kiedy bieganie jest najefektywniejsze – rano czy wieczorem? Kiedy biegać?

14 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to sport, który można uprawiać z i dla kilku powodów – dla zdrowia, odchudzania, lepszego samopoczucia czy relaksu. Pewnie nie jedna z nas, zwłaszcza początkująca biegaczka, zadała sobie pytania...
Czytaj dalej
Jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać?

Jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać?

19 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to bardzo wysiłkowy sport, który wymaga dużego wkładu własnego w postaci energii, motywacji i chęci. Nie zmienia to jednak faktu, że przy odpowiednim i właściwym bieganiu zauważysz pozytywne jego...
Czytaj dalej
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Tag: Bieganie


Bieganie to jedna z najlepszych, najintensywniejszych i łatwa w drożeniu dziedzina sportowa. Bieganie to taka forma terapii, która bardzo korzystnie wpływa na organizm pod względem fizycznym, jaki i psychicznym. Bieganie nie tylko poprawia nasze samopoczucie poprzez zwiększania endorfin (hormonu szczęścia), ale również poprawa naszą kondycję. Podczas regularnego biegania można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca typu drugiego, udar czy choroby serca.

Od czego zacząć bieganie?

Rozpoczęcia biegania jest niezwykle proste – wystarczą wygodne, sportowe buty, luźny strój i odpowiednie nastawienie. Z takim ekwipunkiem można uzyskać wiele, a początkowe treningi należy rozpoczynać bez pośpiechu, za każdym razem coraz lepiej poznając swoje umiejętności i wytrzymałość.

Podczas pierwszych treningów warto poznać swoje idealne tempo – czyli takie, gdzie podczas biegania, jesteś w stanie spokojnie rozmawiać. To właśnie z tego powodu warto zabrać ze sobą kogoś, kto również będzie rozpoczynał swoją przygodę z bieganiem.

Kto może zacząć biegać?

Bieganie może rozpocząć niemalże każdy. Są jednak ustępstwa od reguły, gdzie nie każdy może pozwolić sobie na treningi biegania.

Przeciwwskazania do biegania:

 • przewlekłe choroby, w tym między innymi choroby nowotworowe, cukrzyca, osteoporoza
 • wady postawy z propozycją umiarkowanej aktywności, dobierane przez specjalistę,
 • bóle kręgosłupa,
 • bóle stawów kończyn dolnych,
 • otyłość ze względu na zbyt duże obciążenie stawów – tutaj warto rozpocząć od diety i ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, nordic walking, orbitrek itp.
 • urazy układu ruchu,
 • kontuzje układu ruchu,
 • problemy sercowo-naczyniowe,
 • czynniki somatyczne, np. budowa ciała,
 • przeziębienie,
 • choroba z gorączką.

Tag: Bieganie - Najczęściej zadawane pytania


Czy bieganie to intensywny sport?

Bieganie to jeden z najbardziej intensywnych sportów. Do biegania należy się odpowiednio przygotować.

Kto nie może biegać?

Przeciwskazania do biegania:

 • przewlekłe choroby, w tym między innymi choroby nowotworowe, cukrzyca, osteoporoza
 • wady postawy z propozycją umiarkowanej aktywności, dobierane przez specjalistę,
 • bóle kręgosłupa,
 • bóle stawów kończyn dolnych,
 • otyłość ze względu na zbyt duże obciążenie stawów - tutaj warto rozpocząć od diety i ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, nordic walking, orbitrek itp.
 • urazy układu ruchu,
 • i jeszcze kilka więcej.

Czy można biegać przez cały rok?

Tak, można biegać przez cały rok. Jednak, w zależności od pogody na zewnątrz, należy odpowiednio się ubrać i przygotować.