Jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać?

Jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać?

Bieganie to bardzo wysiłkowy sport, który wymaga dużego wkładu własnego w postaci energii, motywacji i chęci. Nie zmienia to jednak faktu, że przy odpowiednim i właściwym bieganiu zauważysz pozytywne jego aspekty, nawet już chwilę po wdrożeniu tej aktywności w swój plan dnia. Trenowanie biegania to nie tylko korzyści w postaci lepszej wytrzymałości i zwiększonej siły, ale również poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. W takim razie jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać? Zapraszam do lektury wpisu.

Bieganie i jego efekty w odchudzaniu

Wielu z nas bieganie kojarzy się z aktywnym i intensywnym odchudzaniem. Wbrew pozorom nie chodzi o to, aby biegać dzień w dzień, a z umiarem i odpowiednio długo. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi wpisami najlepszym plan treningowy to trzy treningi tygodniowo przez około 60-90 minut, w zależności od możliwości. I w tym miejscu potwierdzam fakt, że bieganie daje najlepsze efekty w odchudzaniu, a podczas jednej godziny treningu można spalić aż 900 kcal! To dużo. Jednak, żeby zrzucić jeden kilogram tłuszczu trzeba spalić około 7000 kcal, na co potrzeba około 7-8 godzin czystego biegu.

Oznacza to, że podczas wykonywania najbardziej optymalnego planu treningowego (3 razy w tygodniu, po 90 minut), miesięcznie można spalić około 2,5 – 3 kilogramów tłuszczu!

Oczywiście – podane tutaj wartości są średnią i w zależności od naszej masy ciała (wykonując zakładany plan osoba cięższa spali więcej tłuszczu, osoba lżejsza – mniej), naszego zaangażowania czy naszych chęci, może to być większy lub mniejszy efekt.

Odpowiednia dieta przy trenowaniu biegania

Korzyści płynące z biegania są już same w sobie duże. Można je wzmocnić, dobierając i przestrzegając odpowiedniej diety. Zalecane jest jedzenie zdrowych rzeczy, takich jak warzywa, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso i nabiał. Podczas diety do biegania warto ograniczyć cukry oraz niezdrowe tłuszcze, które w codziennym menu mogą występować w postaci: tłustych mięs, fast-foodów, słodkich jogurtów, żółtych serów, czy białego pieczywa.

Warto też jeść zdrowe tłuszcze np. z ryb, awokado czy orzechów. Podstawowa zasada to jeść mniej ale zdrowo i częściej. Posiłki powinno się jeść średnio co 3 godziny, a pomiędzy posiłkami nie powinno się pojadać, zwłaszcza słodkimi przekąskami w postaci batoników czy cukierków.

W przypadku chęci ścisłej diety zalecamy wizytę u dietetyka, który na podstawie indywidualnych potrzeb (takich jak waga, wiek, preferencji żywieniowych) dostosuje odpowiednie menu żywieniowe, przygotowane pod swoje własne potrzeby.

Dieta przy bieganiu

Pozbywanie się cellulitu podczas biegania

Podczas biegów można pozbyć się uciążliwego cellulitu. Dla części z nas to świetna wiadomość! To zasługa szybkiego, częstego poruszania nogami. Wywołuje to efekt przyśpieszonego krążenia oraz limfy, które są odpowiedzialne za usuwanie toksyn oraz nadmiaru zgromadzonej wody (czyli głównego składnika cellulitu wodnego).

Z czasem nierówności skórne oraz zgrubienia ulegną wygładzeniu. Różnice już można zauważyć nawet już po pierwszym tygodniu ćwiczeń. Tutaj warto zaznaczyć, że w takim przypadku warto pić dużą ilość wody mineralnej, a ze swojej diety warto wyeliminować cukry oraz niezdrowe i nadprogramowe tłuszcze.

Większa ilość energii dzięki bieganiu

To zasługa dostarczania do organizmu większej ilości tlenu, który dociera do jeszcze większej ilości komórek. Podczas tego procesu dotleniony zostaje również mózg. Siedząc w domu, nigdzie nie wychodząc i nie wykonując dodatkowych aktywności fizycznych, nie dostarczamy do komórek odpowiedniej ilości tlenu. To z kolei przekłada się na odczuwanie zmęczenia, które dopada nas bez konkretnej przyczyny. Aktywnie trenując bieganie, już w pierwszym tygodniu treningu zauważysz, że czujesz się lepiej, masz więcej energii oraz chęci.

Napięta i odmłodzona skóra

To zasługa kilku czynników. Pierwszy z nich to pobudzone krążenie podczas biegania. Krew przepływa szybciej, a to zwiększa ukrwienie skóry. Drugi z powodów to wzmocnione mięśnie, które są ćwiczone podczas treningów. Podczas biegania najbardziej aktywnymi są mięśnie nóg, pleców, brzucha oraz ramion. Te dwa elementy sprawiają, że skóra staje się napięta i naprężona, co przekłada się na jej wizualne „odmłodzenie”.

Kiedy widać efekty biegania?

Poprawa zdrowia psychicznego oraz kondycji fizycznej

Dzięki aktywnym, codziennym biegom jesteśmy w stanie poprawić swoje zdrowie psychiczne, jak również zwiększyć swoją kondycję fizyczną. Przy zachowaniu odpowiednich zasad jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie oraz zwiększyć pokłady energii. Przekłada się to na większą ilość siły na codzienne aktywności domowe. Większa ilość energii oraz większa chęć do ich wykonania poprawia ogólne zadowolenie i zdrowie psychiczne. To ważna kwestia w dzisiejszych czasach, a bo im więcej energii i dobrego samopoczucia, tym większa radość z codziennego życia.

Dodatkowo – wzmocnione mięśnie to również mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji oraz przeciążeń.

Czy warto biegać?

Patrząc na powyższe korzyści łatwo stwierdzić, że warto biegać! Wbrew pozorom – bieganie nie tylko zwiększy nasze siły i energię, ale również pozytywnie odbije się na naszym wyglądzie zewnętrznym, wymodeluje sylwetkę, poprawi nasze chęci do życia oraz ogólne z niego zadowolenie. Dodatkowo odpowiednia dieta i zrównoważony trening sprawą, że wzmocnimy pozytywne aspekty z regularnych treningów.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Bieganie


Jak biegać żeby schudnąć?

Jak biegać, żeby schudnąć?

21 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Dla części z nas bieganie to nie tylko relaks czy chęć poprawy samopoczucia. Dla części z nas to wysiłek po to, aby zrzucić parę kilogramów. Jednak aby efektywnie zrzucić parę...
Czytaj dalej
Dieta podczas biegania

Dieta podczas biegania – o czym pamiętać?

28 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Odpowiednia dieta podczas biegania to istotny element, aby wzmocnić efekty z poświęconego wysiłku. Pozwoli nie tylko na dostarczanie właściwej ilości potrzebnej energii, ale również odpowiednich witamin, które regulują nasze codzienne...
Czytaj dalej
Jak często biegać w tygodniu?

Jak często biegać w tygodniu?

16 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Nowy rok dla wielu oznacza nowe postanowienia noworoczne. Często jest to bieganie, a ćwiczenie tej dyscypliny nie wymaga wielu nakładów finansowych na start. Jednak nowe osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć,...
Czytaj dalej

Rozgrzewka przed bieganiem zimą – na mrozie, przy niskich temperaturach

10 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie zimą może przynieść podobne rezultaty, co bieganie w pozostałych porach roku. Zimą jednak temperatura na zewnątrz spada często do temperatury w okolicach 0 stopi Celsjusza, a nawet niżej. Przed...
Czytaj dalej
W czym biegać zimą i jak się ubierać do biegania?

W czym biegać zimą i jak się ubrać do biegania?

29 listopada 2020 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Bieganie to aktywność fizyczna, którą można uprawiać nie tylko wiosną i latem, ale również zimą. Wówczas należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój, który pomoże zabezpieczyć nas przed panującą na zewnątrz niską...
Czytaj dalej
Jak prawidłowo biegać?

Jak prawidłowo biegać? Technika biegu krok po kroku

23 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to jeden z najefektywniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednocześnie jest to sport, który bardzo naraża nas na kontuzje czy naciągnięcia mięśni. Rozpoczynając przygodę z bieganiem warto poznać prawidłową...
Czytaj dalej