Jak ubrać się na stok, aby nie zmarznąć?

Jak ubrać się na stok, aby nie zmarznąć?

Białe szaleństwo z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Aby zjeżdżać na nartach, snowboardzie czy chociażby sankach, musisz postawić na odpowiednią odzież, która ochroni Cię przed mrozem i wilgocią. Na szczęście sportowe ubrania obecnie doskonale wpisują się w trendy, dlatego komfort cieplny nie będzie wykluczał świetnego wyglądu.

Warstwy, które mają różne zadania

Ubieranie na cebulkę to ulubiona metoda wszystkich rodziców małych dzieci. Ten warstwowy styl warto przenieść także na stok, ponieważ spędzając kilka godzin na świeżym, mroźnym powietrzu, możesz bardzo boleśnie odczuć konsekwencje źle dobranej garderoby. W przypadku outfitu dla dorosłego niezbędna będzie bielizna termoaktywna damska lub męska, na którą założysz ocieplane spodnie z tkaniny wodoodpornej, grube, wysokie skarpety narciarskie, cienki polar oraz kurtkę dopasowaną do potrzeb danej dyscypliny.

Taki zestaw trzeba uzupełnić o solidne rękawice ze wzmacniającymi wstawkami od wewnątrz dłoni, komin otulający szyję lub kominiarkę, która zmieści się pod kaskiem. Warstwowy strój będzie dobrze izolować ciało od chłodu i świetnie odprowadzi wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu nie będziesz odczuwać zimna, gdy spocisz się w czasie aktywności.

Warstwy, które mają różne zadania

Kurtka, czyli najważniejszy element stroju na stok

W stroju narciarskim lub snowboardowym ważną rolę odgrywa każda warstwa i każdy dodatek, ale elementem strategicznym jest kurtka, która musi zapewniać nie tylko ciepło i doskonały wygląd, ale także swobodę ruchów dostosowaną do konkretnego sportu zimowego. Okrycia wierzchnie dla miłośniczek jednej deski zazwyczaj są długie i dosyć luźne, ponieważ w czasie jazdy na snowboardzie obszernie rusza się rękoma i często siada się na stoku.

Kurtka narciarska damska natomiast może być dopasowana do sylwetki, gdyż zjeżdżając na nartach, ręce trzyma się blisko ciała. Bez względu jednak na rodzaj białego szaleństwa, okrycie wierzchnie musi dobrze chronić przed wiatrem oraz wodą. Wodoodporność mierzymy wysokością słupa wody, więc im wyższy jest ten parametr, tym bardziej wytrzymała na przemakanie będzie tkanina.

Kurtka, czyli najważniejszy element stroju na stok

Na co zwrócić uwagę, kupując odzież na stok?

Chcąc skompletować idealny zestaw na stok, wybieraj dobre jakościowo produkty dedykowane danej dyscyplinie sportowej. Weź też pod uwagę, że materiały naturalne tak dobrze sprawdzające się na co dzień, tutaj nie zdadzą egzaminu. Zdecydowanie lepszą opcją w przypadku aktywności fizycznej są tkaniny techniczne z tzw. drapaną podszewką. Meszek, którym wyściełana jest bielizna termoaktywna lub spodnie, zapewni Ci ciepło, a sam materiał odprowadzi wilgoć na zewnątrz.

Jeśli chodzi natomiast o odzież wierzchnią, musi ona dobrze pasować do sylwetki. Nie może uciskać ani spadać, jednak nie powinna też krępować ruchów. Spodnie, jak i kurtka, muszą być wodoodporne, a wełnę owczą wykorzystaj w dodatkach takich jak szalik bądź czapka.

Odzież na stoku jest nie mniej ważna niż dobry sprzęt zjazdowy. Dzięki odpowiedniej kurtce nie przemokniesz, gdy złapie Cię śnieżyca, komfortowe spodnie zagwarantują pełną swobodę ruchów, a wysokiej jakości bielizna termoaktywna zapewni doskonałą izolację od niskich temperatur. Nie narzekaj więc na mróz i szybko skompletuj stylowy zestaw narciarski lub snowboardowy, w którym pojawisz się w górskim kurorcie tej zimy.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Sport