Zajęcia tabata – świetny sposób na spalenie tłuszczu

Zajęcia tabata – świetny sposób na spalenie tłuszczu

Z początku o treningu tabata słyszeli jedynie zawodowi sportowcy. Bardzo szybko jednak trening ten podbił serca aktywnych fizycznie amatorów, którzy chcieli osiągnąć jak najlepsze efekty w krótkim czasie. Trening ten jest tak intensywny, że pozwala spalać tkankę tłuszczową jeszcze na długo po zakończeniu ćwiczeń. Na czym polegają zajęcia tabata i jakich efektów można spodziewać się po treningu?

Co to jest tabata?

Program szkoleniowy tabata został opracowany w 1996 roku przez japońskiego naukowca Izumiego Tabatę. Z założenia był to trening dedykowany dla reprezentantów i reprezentantek Japonii w łyżwiarstwie szybkim. Prędko jednak okazało się, że korzyści płynące z programu opracowanego przez dr Tabatę są na tyle spektakularne, że z treningu zaczęli korzystać również inni profesjonalni sportowcy, a z czasem także osoby aktywne, uprawiające sport amatorsko.

W czym tkwi cały sekret zajęć tabata? Program ćwiczeń opiera się na bardzo intensywnym wysiłku interwałowym, podczas którego organizm wytwarza tzw. dług tlenowy. To sprawia, że nawet po zakończeniu treningu organizm spala tkankę tłuszczową nawet kilkanaście godzin później. Dzięki tak intensywnym ćwiczeniom zwiększa się tempo przemiany materii. Według badań jest ono nawet o 15 procent szybsze przez dobę po zakończeniu sesji tabaty.

Jak wygląda trening tabata?

Jedna sesja treningu tabata polega na wykonaniu ośmiu różnych ćwiczeń w możliwie najszybszym tempie, przy zachowaniu prawidłowej techniki. Każde ćwiczenie należy wykonywać przez 20 sekund, następnie dając sobie 10 sekund odpoczynku, by rozpocząć kolejne dwudziestosekundowe ćwiczenie. Oznacza to, że jedna sesja tabaty trwa zaledwie cztery minuty, a w czasie jednego treningu można wykonać całą serię dwa lub trzy razy. Mimo tak krótkiego czasu trwania treningu, ćwiczenia tabaty są na tyle intensywne, że przynoszą naprawdę dobre efekty.

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem treningu konieczna jest solidna rozgrzewka, by uniknąć kontuzji. Ćwiczenia wchodzące w skład serii dobiera się na podstawie indywidualnych potrzeb. Są to między innymi przysiady ze sztangą, pompki, pady, podciąganie na drążku, pajacyki, sprint w miejscu, skakanie na skakance czy trening na rowerku stacjonarnym. Szacuje się, że jeden trening tabaty pozwala spalić do 300 kalorii, co jest wynikiem nawet trzykrotnie lepszym niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń aerobowych.

Tabata – trening w domu czy klubie fitness?

Choć tabata nie wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu i w wielu wypadkach z powodzeniem można ćwiczyć w warunkach domowych, warto zastanowić się nad treningiem pod okiem doświadczonego instruktora. Zajęcia tabata w klubie fitness pozwolą uniknąć przeciążeń i kontuzji, a także dostosować cały trening do możliwości fizycznych i efektów, które chce osiągnąć dana osoba. Ze względu na wysoką intensywność ćwiczeń, trenując w domu łatwo jest zaniedbać prawidłową technikę, co może prowadzić do wyeliminowania z aktywności fizycznej na dłuższy czas. Zwłaszcza na początku swojej przygody z tym programem szkoleniowym dobrze jest pozostawać pod opieką trenera.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Sport