W czym biegać zimą i jak się ubrać do biegania?

W czym biegać zimą i jak się ubrać do biegania?

Bieganie to aktywność fizyczna, którą można uprawiać nie tylko wiosną i latem, ale również zimą. Wówczas należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój, który pomoże zabezpieczyć nas przed panującą na zewnątrz niską temperaturą. Wybór odpowiedniego stroju to kluczowa kwestia nie tylko dla profesjonalistów, ale również amatorów biegania. Dlatego też w niniejszym artykule chcielibyśmy skupić się nad tym, jaka odzież do biegania zimą będzie najodpowiedniejsza.

W czym biegać zimą? Strój do biegania zimą

Bieganie to dosyć intensywna forma aktywności fizycznej. W trakcie jego uprawiania organizm każdego biegacza wytwarza dosyć duże ilości ciepła. O ile latem nie mam zazwyczaj problemów z zapewnieniem sobie dobrej wentylacji, o tyle zimą niezwykle trudne może być zapewnienie sobie odpowiedniej równowagi termicznej.

Oczywiście do biegania nie należy ubierać się ani zbyt ciepło, ani zbyt chłodno. Najlepiej wybierać odzież, która przeznaczona jest typowo do zimowego biegania. Czego nie może zatem zabraknąć w szafie zimowego biegacza? Oczywiście takich części ubioru jak:

 • kurtka,
 • buty,
 • spodnie,
 • skarpety,
 • rękawiczki,
 • czapka
Kurtka do biegania zimą

Kurtka do biegania zimą

Kurtka do biegania zimą powinna oczywiście utrzymywać ciepło, jednak równie ważne jest to, aby jego nadmiar odprowadzała na zewnątrz. Świetnym wyborem może być zakup kurtki membranowej. W skuteczny sposób ochrania ona ciało przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi takimi jak wiatr, mróz oraz opady śniegu.

Kurtka membranowa

Tego rodzaju kurtki są wykonane ze specjalnego rodzaju materiału – membrany. Zawiera ona pory, które są dużo mniejsze niż krople wody, a jednocześnie dużo większe niż rozmiar cząsteczki pary wodnej, wytwarzanej podczas intensywnego treningu biegania. Oznacza to, że deszcz czy śnieg nie będą przenikać do środka, a nadmiar ciepła będzie odprowadzany na zewnątrz.

Takie kurtki zazwyczaj składają się z kilku warstw, a membrana to pierwsza warstwa. Na rynku istnieje wiele rodzajów kurtek membranowych, dlatego przy zakupie warto zobaczyć na takie parametry jak wodoodporność i oddychalność. Takie kurtki, kupione w markecie, mogą nie sprawdzać się najlepiej.

Kurtę membranową najlepiej jest wybierać podczas zimnych dni ze śniegiem lub deszczem. To kurtki “dużego kalibru”, często nazywane jako kurtki hardshellowe.

Kurtka softshellowa lub wiatrówka

Innym polecanym rodzajem kurtki może być również wiatrówka lub lekka kurtka softshellowa. Ta pierwsza bardzo dobrze zabezpiecza przed wiatrem, podobnie zresztą, jak i ta druga. Jednak kurtka softshellowa zapewnia również podstawową termikę i dzięki niej nie trzeba zakładać zbyt wielu warstw odzieży.

Kurtka softshellowa łączy ze sobą cechy ostatnich warstw cebulki. Strona zewnętrzna wykonana jest z materiału o dużej elastyczności, która stanowi barierę przed wiatrem. Natomiast strona wewnętrzna wykonana jest z miękkiej, fleecowej ociepliny. Jej nawa – softshell – ma być wyraźnym sygnałem, że jest kurką opozycyjną do kurtek typu hardshell.

Tego typu kurtki powinniśmy ubierać w dni stosunkowo suche, bez deszczu czy śniegu, lecz mroźne, zimne i z wiatrem. Z racji użytego materiału świetnie sobie poradzą z takimi warunkami zewnętrznymi.

Bieganie zimą - jak się ubrać?

Bluza do biegania

Bluza to ważna warstwa w czym biegać zimą. Bluza powinna ocieplać ciało. Powinna być ona stosunkowo cienka. Jej głównym zadaniem to ocieplanie górnej części ciała, a nie jego przegrzewanie, dlatego nie powinna być ona gruba. Warto ubierać bluzę, która ma wysoką stójkę, zapinaną na zamek. Ochroni to szyję przed przewianiem.

Spodnie do biegania zimą

Kolejnym bardzo ważnym elementem zimowego stroju każdego biegacza są oczywiście spodnie. Jakie jednak spodnie do biegania zimą sprawdzą się najlepiej? Może to zabrzmieć dosyć dziwnie, jednak w tym przypadku warto postawić na legginsy.

Legginsy do biegania zimą sprawdzają się wprost idealnie. Bardzo dobrze przylegają do ciała, w związku z czym w żaden sposób nie przeszkadzają biegaczowi w trakcie uprawiania wspomnianego sportu (nie trzeba obawiać się zahaczenia nimi np. o wystające gałęzie drzew i krzewów). Oczywiście takie legginsy wyprodukowane muszą być z nieco grubszego materiału. Powinien on od środka zawierać dodatkową warstwę wełny, która pomoże zapewnić odpowiednie właściwości termiczne przy niskiej temperaturze.

Gdy temperatura na zewnątrz będzie jednak dosyć niska pod legginsy warto założyć dodatkową warstwę termoaktywnej bielizny, dzięki czemu nogi w trakcie biegania z pewnością nie przemarzną.

Skarpety i buty do biegania zimą

Wybierając buty do biegania zimą, warto zadbać o to, aby były one wyposażone w nieprzewiewną membranę, dzięki czemu niska temperatura podłoża nie dostanie się do ich wnętrza. Z uwagi na fakt, iż buty do zimowego biegania nie zawierają żadnego dodatkowego ocieplenia, to warto zadbać o odpowiednie skarpety, które pomogą utrzymać w bucie jak najwyższą temperaturę.

Skarpety do biegania zimą powinny być oczywiście dosyć grube, ponieważ jedynie taki produkt zapewni stopom optymalną temperaturę nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz będzie dosyć niska.

Buty do biegania zimą

Rękawiczki i czapka do biegania zimą

Zimą dłonie dosyć szybko zaczynają tracić temperaturę, dlatego też decydując się na bieganie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki. Nie powinny one jednak być zbyt ciepłe, ponieważ w trakcie biegania ilość wytwarzanego przez organizm ciepła jest na prawdę dosyć duża, dlatego też np. w rękawiczkach narciarskich może być po prostu zbyt ciepło. Najlepiej w tym przypadku zakupić cienkie rękawiczki biegowe, które z pewnością zdadzą egzamin podczas zimowej aktywności fizycznej.

Z kolei czapka do biegania zimą powinna być wykonana z dosyć ciepłego materiału, jednak takiego, który pomoże odprowadzić nadmiar wilgoci na zewnątrz. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska, można wówczas zaopatrzyć się w nieco cieńszą czapkę lub specjalną opaskę przeznaczoną do zimowego biegania.

Bieganie zimą w odpowiednim stroju

Zimą, jednym z najważniejszych elementów do biegania jest właśnie strój. Podczas zimnych, nieraz mroźnych temperatur na zewnątrz, powinniśmy ubrać się odpowiednio ciepło, zgodnie z powyższymi wskazówkami. Dzięki temu przygotujemy się na każde warunki pogodowe. Przy niskich temperaturach pamiętajmy również o takich elementach jak bluza do biegania, bielizna termoaktywna czy czapka i rękawiczki.

Bieganie zimą to stosunkowo wymagający sport. Odpowiedni strój do biegania, właściwe przygotowanie fizyczne i psychiczne przed oraz zaraz po treningu są ważnym elementem.

W czym biegać zimą – podsumowanie

 1. Podczas biegania zimą powinniśmy pamiętać o podstawowych elementach. Z jednej strony strój do biegania zimą powinien zapewniać dobrą wentylację, przy jednoczesnej ochronie przed wiatrem, mrozem czy śniegiem.
 2. Aby biegać zimą kurtka nie powinna być zbyt gruba. Do treningu zimą zalecamy kurtkę membranową. Posiada ona specjalny rodzaj powłoki, która zawiera pory, dużo mniejsze od kropel wody. Dzięki temu kurtka jest wodoodporna, ponieważ krople wody nie mogą się przez nie przedostać, a jednocześnie cząsteczki pary wodnej, wytwarzane podczas treningu, spokojnie mogą wydostać się na zewnątrz.
 3. Podczas biegania zimą polecamy ubierać czapkę na głowę. To właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła wytwarzanego podczas treningu.
 4. Odzież do biegania zimą powinna zawierać również legginsy wykonane z nieco grubszego materiału. Będą one przylegać do ciała i nie powinny przeszkadzać biegaczowi.
 5. Bieganie zimą w odpowiednim stroju często zależne jest od warunków pogodowych na zewnątrz. Zadbaj o to, aby nie było Ci ani za ciepło, ani za zimno, jednocześnie chroniąc się od mroźnego wiatru oraz śniegu lub deszczu.
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Bieganie zimą


Bieganie zimą - jak przygotować się do treningu na mrozie

Bieganie zimą – jak się przygotować do treningu na mrozie?

03 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zima to czas, kiedy wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem. Nowy rok to nowa ja, a i więc postanowienia aktywnego biegania w połączeniu z nową dietą w celu zrzucenia...
Czytaj dalej

Rozgrzewka przed bieganiem zimą – na mrozie, przy niskich temperaturach

10 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie zimą może przynieść podobne rezultaty, co bieganie w pozostałych porach roku. Zimą jednak temperatura na zewnątrz spada często do temperatury w okolicach 0 stopi Celsjusza, a nawet niżej. Przed...
Czytaj dalej