Jak często biegać w tygodniu?

Jak często biegać w tygodniu?

Nowy rok dla wielu oznacza nowe postanowienia noworoczne. Często jest to bieganie, a ćwiczenie tej dyscypliny nie wymaga wielu nakładów finansowych na start. Jednak nowe osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć, popełniają błąd w postaci codziennego biegania. Takie działanie sprawia, że organizm nie jest w stanie przyzwyczaić się do nowej formy codziennej aktywności, a to może doprowadzić do szybkiej kontuzji oraz zniechęcenia. W takim razie jak często powinno się biegać? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Od czego zacząć bieganie?

Na początku warto zadać sobie pytanie, w jakim celu chcę biegać – po to, aby zgubić parę kilogramów, pokonać swój życiowy „biegowy” rekord czy może jednak bieganie to forma pozytywnej energii? Każda z tych odpowiedzi różni się nieco samą formą biegania, planem, częstotliwością, ale również codzienną dietą.

Niezależnie jednak od głównego celu, codzienny ruch powinien zagościć w życiu każdego z nas. Nie polega to jednak na codziennym bieganiu, a przeplataniu go z innymi aktywnościami, takimi jak joga, pływanie, jazda na rowerze, czy dłuższy spacer. Codzienne, minimum 30-sto minutowe ćwiczenia pomogą Ci zwiększyć ochronę przez kontuzją oraz poczuć się zdrowym.

Bieganie - jak często biegać?

Początki biegania – ile treningów w tygodniu?

Zostanie średnie zaawansowanym biegaczem wymaga przebycia sporo kilometrów. Na początku musisz poznać swoje możliwości. Na początku warto wybrać treningi trzy razy w tygodniu, po około 20-30 minut, wykonywane w pierwszym tempie aktywności. To znaczy, że tempo biegu powinno być tak wolne, aby w tym samym czasie móc swobodnie rozmawiać. Tempo biegu może być wolne, a w sytuacjach, w których pojawia się zadyszka, warto zacząć od marszo-biegu.

Dlatego też, na początku naszej przygody z bieganiem, warto zaprosić dodatkową osobę. Bieganie z innym biegaczem nie tylko nas dodatkowo zmotywuje, ale również pozwoli utrzymać odpowiednie tempo biegu.

Częstotliwość biegania dla wprawionych

Po pewnym czasie będzie już możliwe bieganie nawet po aż 60 minut, trzy razy w tygodniu. Jeżeli Twoim celem jest aktywne bieganie, bez większego celu, to taka ilość biegu jest już wystarczająca. Nie wymaga to dodatkowego zwiększania czasu czy ilości treningów w tygodniu. W przypadku, gdy jednak chcesz brać udział w maratonach i pobijać swoje życiowe rekordy, to warto włożyć więcej wysiłku w samorozwój.

Liczba treningów maratończyków

Maratończycy – wbrew pozorom – nie biegają przez 7 dni w tygodniu. Aby na spokojnie pokonać maraton, bez intensywnej walki o podium i jak najlepszy wynik, wystarczą stałe, aktywne treningi biegania trzy razy w tygodniu.

Jednak jeżeli samo pokonanie maratonu nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące, a kusząca staje się walka o dobry wynik, należy rozszerzyć swoje ćwiczenia również do innych, ogólnorozwojowych form aktywności.

Dodatkowo – jeżeli masz w sobie na tyle ambicji – można zwiększyć częstotliwość biegania do czterech, a nawet pięciu razy w tygodniu. Warto wtedy przede wszystkim skupiać się na ich jakości, zwiększając swoją wytrzymałość tempową oraz siłę biegową. Mniejszą wagę zwracać na ilość kilometrów, a większą satysfakcję czerpać z jakości swojego treningu.

Bieganie siedem razy w tygodniu

Bieganie siedem razy w tygodniu są głównie zarezerwowane dla zawodowych biegaczy. Posiadają oni swoich własnych trenerów, którzy codziennie sprawdzają ich osiągi, analizują je i dostosowują odpowiedni trening. To właśnie takie osoby potrafią biegać nawet 2 razy dziennie! Jednak tak duży wysiłek powinien być obserwowany przez specjalistów oraz lekarzy, którzy pomagają w tak intensywnej aktywności. Tak ekstremalne bieganie warto zostawić dla zawodowców, którzy poświęcili swoje całe życie na bieganie, a czasu na odpowiednią regenerację swojego organizmu mają odpowiednio dużo.

Jak często można biegać?

Bieganie dwa razy w tygodniu – czy to możliwe?

Bieganie dwa razy w tygodniu jest możliwe. Jednak wbrew pozorom – nie jest zalecana amatorom. Taki trening polega na mniejszej częstotliwości treningu, ale zdecydowanie dłuższej trasie biegu. Dlatego też taki plan zalecany jest osobom, które doskonale znają swój organizm, możliwości oraz ograniczenia, jak również posiadają wieloletnie doświadczenie biegowe. Liczba takich osób to mały odsetek biegaczy.

Jak długo i często biegać – podsumowanie

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – czynnik ten zależy od wielu zmiennych. Ćwiczenia w przeszłości, uprawianie codziennego sportu, a nawet Twoja waga i zaangażowanie, to czynniki, które pozwolą Ci łatwiej (bądź trudniej) rozpocząć regularne bieganie. Najpewniejszą odpowiedzią, jaką można udzielić, to trzy biegi w tygodniu, po około 20-30 minut dla początkujących i 60 minut dla średnio zaawansowanych biegaczy. Warto też rozważyć treningi hybrydowe, czyli naprzemienne treningi biegu, jazdy na rowerze oraz pływanie.

Celem codziennych treningów jest zwiększenie swojej efektywności i maksymalizowanie wyników. W sytuacji, kiedy nie widać już nowych efektów i odnosisz wrażenie, że cofasz się, warto zastąpić jeden trening ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż dokładnie do obecnych treningów dodatkowych kilometrów.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Bieganie


Kiedy bieganie jest najefektywniejsze? Rano czy wieczorem?

Kiedy bieganie jest najefektywniejsze – rano czy wieczorem? Kiedy biegać?

14 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to sport, który można uprawiać z i dla kilku powodów – dla zdrowia, odchudzania, lepszego samopoczucia czy relaksu. Pewnie nie jedna z nas, zwłaszcza początkująca biegaczka, zadała sobie pytania...
Czytaj dalej
Jak prawidłowo biegać?

Jak prawidłowo biegać? Technika biegu krok po kroku

23 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to jeden z najefektywniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednocześnie jest to sport, który bardzo naraża nas na kontuzje czy naciągnięcia mięśni. Rozpoczynając przygodę z bieganiem warto poznać prawidłową...
Czytaj dalej
Dieta podczas biegania

Dieta podczas biegania – o czym pamiętać?

28 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Odpowiednia dieta podczas biegania to istotny element, aby wzmocnić efekty z poświęconego wysiłku. Pozwoli nie tylko na dostarczanie właściwej ilości potrzebnej energii, ale również odpowiednich witamin, które regulują nasze codzienne...
Czytaj dalej
Jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać?

Jakie efekty daje bieganie? Czy warto biegać?

19 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to bardzo wysiłkowy sport, który wymaga dużego wkładu własnego w postaci energii, motywacji i chęci. Nie zmienia to jednak faktu, że przy odpowiednim i właściwym bieganiu zauważysz pozytywne jego...
Czytaj dalej

Rozgrzewka przed bieganiem zimą – na mrozie, przy niskich temperaturach

10 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie zimą może przynieść podobne rezultaty, co bieganie w pozostałych porach roku. Zimą jednak temperatura na zewnątrz spada często do temperatury w okolicach 0 stopi Celsjusza, a nawet niżej. Przed...
Czytaj dalej
Bieganie zimą - jak przygotować się do treningu na mrozie

Bieganie zimą – jak się przygotować do treningu na mrozie?

03 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zima to czas, kiedy wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem. Nowy rok to nowa ja, a i więc postanowienia aktywnego biegania w połączeniu z nową dietą w celu zrzucenia...
Czytaj dalej