Jak prawidłowo biegać? Technika biegu krok po kroku

Jak prawidłowo biegać? Technika biegu krok po kroku

Bieganie to jeden z najefektywniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednocześnie jest to sport, który bardzo naraża nas na kontuzje czy naciągnięcia mięśni. Rozpoczynając przygodę z bieganiem warto poznać prawidłową technikę biegania, która pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji. Mimo, że każdy z nas potrafi przecież biegać, to każdy robi to w inny, niekoniecznie dobry sposób. Jak zatem prawidłowo biegać? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Jak ustawić ciało do biegu?

Aby prawidłowo biegać i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji warto pamiętać o dobrym ułożeniu stóp, odpowiednim ruchu rąk i nóg oraz ogólnej postawie sylwetki. Niestosowanie się do tych zasad może prowadzić do pojawiania się i nawracania kontuzji.

Kolano, łydka i stopa

Na początek podstawy – czyli kolano, łydka i stopa. Należy pamiętać, aby kolano przy uderzeniu o podłogę było zgięte, stopa wylądowała płasko na powierzchni, a łydka ustawiona prostopadle względem ziemi. W ten sposób zamortyzujesz swój krok, dzięki czemu mniej obciążone będą mięśnie i stawy.

Jednocześnie nie powinno się uderzać o podłogę przy wyprostowanym kolanie. Sprawi to, że całe uderzenie przejmie na siebie pięta, hamowanie nastąpi nie całą stopą, a szarpnięciem pięty. Taka technika sprawi, że uderzenie o podłogę nie będzie zamortyzowane, a dla organizmu z każdym krokiem nastąpi wstrząs.

Nogi w codzienny bieganiu

Ułożenie nóg również jest ważne. Podstawową kwestią jest wysokie prowadzenie kolana, a stopy nie powinny być wyciągnięte mocno w przód. Lądowanie powinno nastąpić pod ciałem na śródstopiu.

Błędne ułożenie nóg to wyciąganie stóp mocno do przodu. Może to spowodować mocne, ciężkie lądowanie na pięcie, kontuzję kolan oraz bóle kręgosłupa.

Ponadto warto, aby kontakt z podłożem był stosunkowo krótki. Zwiększysz tym dynamikę biegu.

Jak biegać poprawnie?

Tułów i biodra

Podczas biegania pamiętaj o tym, aby plecy były proste. Nie należy się garbić oraz zbyt mocno wypinać klatkę piersiową do przodu. Całe ciało należy pochylić do przodu – nie powinno się uginać w stawie biodrowym. Biodra nie powinny pozostawać z tyłu. Po zastosowaniu tych zasad bieganie stanie się ekonomiczniejsze.

Barki i ramiona a trening biegania

Często pojawiającym się błędem wśród biegaczy to niepotrzebne unoszenie barków lub ściąganie ramion do środka, czyli zamykanie klatki piersiowej. To błąd! Górna część klaki piersiowej powinna być rozluźniona, a barki trzymane tak, aby nie latały w przód i tył.

Ręce natomiast powinny pracować równolegle do ciała w jednej płaszczyźnie. Dłonie powinny być na wysokości bioder, łokcie ugięte pod kątem 90 stopni. Dłonie, tak jak górna część klatki piersiowej, powinny być rozluźnione, a pięści niezaciśnięte.

Jeżeli podczas biegu zaczynasz czuć napięcie ramion i ból w karku, warto opuścić na chwilę ręce i lekko nimi potrząsnąć. Praca rąk jest ważna podczas biegania, ponieważ to właśnie one nadaję odpowiedniego pędu.

Głowa podczas biegania

Podczas biegania ważna jest również ułożenie głowy. Należy ją trzymać prosto, bez potrzeby nie powinno się jej opuszczać, a podczas biegania lepiej nie kiwać nią na prawo i lewo. Głowa również ma znaczenie przy efektywności biegu.

Podczas treningu nie trzeba też napinać mięśni twarzy – bieganie nie jest (a przynajmniej nie powinien być) stresującym sportem, a jego uprawianie powinno przynosić korzyści i zadowolenie osoby trenującej.

Ustawienie stóp w trakcie biegania

Podczas biegania stopy ułożą się w sposób naturalny, czyli dla każdego z nas inaczej. Jednak przy świadomym bieganiu warto poprawić i niewłaściwe ustawienie. Oznacza to, że stopy powinny być skierowane w kierunku, w którym biegniemy. Palce natomiast nie powinny być skierowane ani na zewnątrz ani do środka.

Ustawienie stóp w trakcie biegania

Odpowiednia odzież i buty do biegania

Do prawidłowej techniki biegania warto też się odpowiednio ubrać. Najważniejsza kwestia to odpowiednie dopasowanie ubrań i butów do samych siebie, przy jednoczesnej wysokiej ich jakości. Źle dopasowane buty mogą spowodować otarcia oraz oparzenia, a zła odzież wierzchnia powodować dyskomfort podczas biegania.

W tym aspekcie ciężko jest bazować na czyimś zadaniu, ponieważ sportowa odzież i buty powinny być dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i to właśnie Ty powinnaś czuć się w nich najlepiej.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z wpisami na temat ubioru do biegania, które można znaleźć pod tymi adresami:

Podsumowanie – jak poprawnie ustawić ciało do biegania?

Bieganie to z pozoru najprostsza dziedzina sportu, jaką może rozpocząć każdy z nas, bez ponoszenia wielkich kosztów czy podpisywania umów z klubami fitness. Nie mniej dla osób, które wcześniej nie były zbyt aktywne, powyższe zasady mogą wydawać się nieco skomplikowane i trudne w realizacji. Warto je jednak stosować, ponieważ pozwalają uniknąć kontuzji czy innych problemów zdrowotnych.

Pamiętajcie, że rekreacyjne, amatorskie bieganie powinno przynosić korzyści dla trenującego, dlatego dążenie do dobrych wyników powinno być stopniowe i dostosowane do naszych własnych możliwości i organizmu.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Bieganie


Jak biegać żeby schudnąć?

Jak biegać, żeby schudnąć?

21 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Dla części z nas bieganie to nie tylko relaks czy chęć poprawy samopoczucia. Dla części z nas to wysiłek po to, aby zrzucić parę kilogramów. Jednak aby efektywnie zrzucić parę...
Czytaj dalej
Jak często biegać w tygodniu?

Jak często biegać w tygodniu?

16 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Nowy rok dla wielu oznacza nowe postanowienia noworoczne. Często jest to bieganie, a ćwiczenie tej dyscypliny nie wymaga wielu nakładów finansowych na start. Jednak nowe osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć,...
Czytaj dalej
Kiedy bieganie jest najefektywniejsze? Rano czy wieczorem?

Kiedy bieganie jest najefektywniejsze – rano czy wieczorem? Kiedy biegać?

14 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Bieganie to sport, który można uprawiać z i dla kilku powodów – dla zdrowia, odchudzania, lepszego samopoczucia czy relaksu. Pewnie nie jedna z nas, zwłaszcza początkująca biegaczka, zadała sobie pytania...
Czytaj dalej
Jak się ubrać do biegania wiosną?

Jak ubrać się do biegania wiosną?

30 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Wczesna wiosna to okres, kiedy temperatury na zewnątrz oscylują w okolicach od 0 do 10 stopni, nie ma już zalegającego śniegu,...
Czytaj dalej
W czym biegać zimą i jak się ubierać do biegania?

W czym biegać zimą i jak się ubrać do biegania?

29 listopada 2020 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Bieganie to aktywność fizyczna, którą można uprawiać nie tylko wiosną i latem, ale również zimą. Wówczas należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój, który pomoże zabezpieczyć nas przed panującą na zewnątrz niską...
Czytaj dalej
Dieta podczas biegania

Dieta podczas biegania – o czym pamiętać?

28 stycznia 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Odpowiednia dieta podczas biegania to istotny element, aby wzmocnić efekty z poświęconego wysiłku. Pozwoli nie tylko na dostarczanie właściwej ilości potrzebnej energii, ale również odpowiednich witamin, które regulują nasze codzienne...
Czytaj dalej

2 myśli w temacie “Jak prawidłowo biegać? Technika biegu krok po kroku

    1. Cześć Gabrielko, jeżeli po bieganiu bolą Cię piety to oznacza, że źle układasz nogi. Musisz pamiętać, że stopa powinna wylądować płasko na powierzchni, kolana powinny być zgięte przy uderzaniu o podłogę, a łydka ustawiona prostopadle do ziemi 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.