Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

Jakie środki do zmywarki? Zobacz listę

Zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można mieć w domu. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Przy korzystaniu ze zmywarki warto zapoznać się ze wszystkimi środkami, jakie warto używać w zmywarce. Zobacz pełną listę!

Środki myjące do zmywarki – lista

Wśród środków, które można wykorzystać w zmywarce można znaleźć:

 • kapsułki do zmywarki
 • płyn nabłyszczający
 • sól do wody
 • środek czyszczący i odkamieniający
 • środek odłuszczający
 • odświeżacz powietrza
 • smar konserwujący
Środki do mycia naczyń w zmywarkach

Kapsułki do zmywarki

Kapsułki do zmywarki to podstawa w zmywarce. Są one podstawą do skutecznego usuwania brudu i czystych naczyń. Kapsułki do zmywarki są różnego rodzaju:

 • jednofunkcyjne – tylko do mycia naczyń, a przy ich zakupie obowiązkowa jest również sól i nabłyszczacz oraz kosztują najmniej
 • 2w1 – tabletki, które myją i nabłyszczają i wymagają dodatkowo soli
 • 3w1 – myją, nabłyszczają i zmiękczają wodę (teoretycznie nie wymagają już osobno soli i nabłyszczacza)
 • 4w1 – myją, nabłyszczają naczynia, zmiękczają wodę i chronią zmywarkę przed kamieniem
 • 5w1 – myją, nabłyszczają naczynia, zmiękczają wodę, chronią zmywarkę przed kamieniem oraz chronią dodatkowo szkło, kosztują najwięcej

Warto też zwrócić uwagę na formę kapsułki. Osobiście polecam płynną formę tabletki, ponieważ miałam najmniej problemów z jej rozpuszczeniem, co czasami zdarzało się w przypadku twardych, stałych kapsułek.

Środki do zmywarki - kapsułki

Płyn nabłyszczający do zmywarki

Ten środek sprawia, że naczynia nabierają blasku, a czas ich suszenia skraca się. Jest to środek zalecany, zwłaszcza przy jednofunkcyjnych kapsułkach do zmywarki. Dodatkowym plusem płynu nabłyszczającego jest również to, że zapobiega powstawaniu zacieków na naczyniach i pozostawia po sobie przyjemny zapach.

Nawet pomimo tego, że korzysta się z kapsułek 2w1 lub 3w1 i tak warto raz na jakiś czas wlać płyn nabłyszczający. Jest on skuteczniejszy, niż w kapsułkach, a uwalniania jego ilość jest idealna dla pełnego załadunku zmywarki.

Zalecam korzystanie z płynu nabłyszczającego w zmywarce – naczynia będą lśnić, a po wyjęciu ze zmywarki będą się łanie prezentowały bez zacieków.

Środki do zmywarek - nabłyszczasz

Sól do wody

Sól do wody to ważny element, nie tylko dla samych naczyń, ale przede wszystkim zmywarki. Woda, zwłaszcza w większych miastach, jest stosunkowo twarda. Sól do zmywarek ma za zadanie ją zmiękczyć, dzięki czemu kamień nie będzie (lub będzie zdecydowanie mniej) osadzał się w zmywarce.

Sól do zmywarek ma wykonać swoje zadanie za pomocą jonów sodu. To właśnie one mają przeniknąć do wymiennika jonowego w urządzeniu, zmiękczając tym samym wodę. Taka sól nie wpływa na smak wody, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że wyciągnięte naczynia będą słone lub pokryte solą.

Stosowanie soli w zmywarkach zdecydowanie zalecam – dzięki temu wydłuży się żywotność urządzenia i jego bezawaryjność.

Środki myjące do zmywarek - sól

Środek czyszczący i odkamieniający

Pomimo stosowania soli w zmywarce może się tak zdarzyć, że jakiś drobny kamień będzie osadzał się w zmywarce. Dlatego, raz na jakiś czas, zalecam używanie środków czyszczących i odkamieniających. Przy stosowaniu soli do zmywarki, taki środek powinien zostać użyty raz na 1-2 miesiące.

Dzięki temu pozbędziesz narastającego kamienia oraz pozostałości brudu z naczyń. Wykonanie czynności jest ważne, ponieważ jej brak może spowodować wzrost zużycia energii przez zmywarkę, brzydki zapach z wnętrza zmywarki, niedokładne mycie naczyń, a nawet awarię urządzenia.

Środek odłuszczający

Środek odtłuszczający to niemal podstawa przy myciu naczyń. Na naczyniach, oprócz brudu, może znajdować się również pełno zalegającego tłuszczu. Aby się go pozbyć, warto użyć środka odtłuszczającego, który udrożni rury, filtry i węże wewnątrz zmywarki. Duże ilości zalegającego tłuszczu mogą doprowadzić do awarii sprzętu.

Środek odtłuszczający warto użyć raz na 6 miesięcy. Zmywarkę uruchamiamy wtedy na program z wysoką temperaturą, powyżej 60 stopni. Po rozpuszczeniu się środka, rozpocznie on swoje działanie.

Odtłuszczacz do zmywarek

Odświeżacz powietrza

Odświeżacz powietrza to forma dodatku do zmywarki. Nie jest on obowiązkowy. Zalecany jest ze względu na komfort użytkowania. Jego użycie zapewni piękny zapach z wnętrza zmywarki, który będzie wyczuwalny przy każdym otwieraniu urządzenia.

Smar konserwujący

Podczas korzystania zmywarki, jej wnętrze ma styczność z wodą i wysoką temperaturą. Te czynniki sprawiają, że zmywarka jest podatna na korozje i niszczeniu się podzespołów. Smar konserwujący zabezpieczy elementy urządzenia przed rdzą i zmniejszą tarcie podczas trwającego cyklu. Służy on do użytku wewnętrznego, przede wszystkim do łożysk i simmeringów.

Jakie detergenty do zmywarki?

Jakie środki do zmywarki – podsumowanie

Zmywarka, aby służyła nam długie lata, wymaga dodatkowych środków czyszczenia, takich jak środki do odkamieniania, odtłuszczania i sól do zmywarek. Podstawowe środki do mycia naczyń w zmywarce to kapsułki oraz środek nabłyszczający, który pozwoli na szybsze wyschnięcie naczyń i uniknięcie zacieków. Dodatkiem do tego wszystkie jest również odświeżacz powietrza, który sprawi, że z wnętrza zmywarki będzie wydobywał się przyjemny zapach.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Zmywarka


Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce?

12 lutego 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że zmywarki na przestrzeni ostatnich lat stały się wybawieniem dla wielu gospodarstw domowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a coraz więcej mieszkań wyposażonych...
Czytaj dalej
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki? Poradnik

25 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to jedna z lepszych inwestycji w domu. Zmywarka posiada bardzo dużo zalet – oszczędza czas, wodę, a co za tym idzie – również i pieniądze. W dzisiejszym artykule skupimy...
Czytaj dalej
Jak czytać etykiety energetyczne?

Jak czytać etykiety energetyczne?

28 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Działalność Unii Europejskiej spowodowała, że na podstawie rozporządzeń i dyrektyw wprowadzono etykietę energetyczną. W wyniku takiego działania możliwe jest porównanie tych samych urządzeń, jednakże w różnych sprzętowych kategoriach. Czym dokładnie...
Czytaj dalej
Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

03 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to prawdziwy pomocnik w kuchni każdej z nas. Codziennie oszczędza nam sporo czasu, a po zapoznaniu się z jej możliwościami, człowiek nie chce już więcej z niej rezygnować. Jednak...
Czytaj dalej
5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

5 powodów, dla których warto kupić zmywarkę

29 marca 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Zmywarka to niesamowite urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu, niezależnie od jego wymiarów. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i czystości w kuchni dzięki mniejszej ilości brudnych lub suszących się...
Czytaj dalej
Czy garnki można myć w zmywarce?

Jakie garnki można myć w zmywarce?

18 lutego 2021 | Autor: Agnieszka Lipińska
Garnki są wykorzystywane do wykonania różnych, codziennych dań. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka naczyń, które następnie trzeba umyć. Część z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, która pozwoli...
Czytaj dalej