Co daje joga? Czy pomaga schudnąć?

Co daje joga? Czy pomaga schudnąć?

Jeśli zastanawiasz się, czy joga odchudza i czy warto ćwiczyć jogę trafiłaś w odpowiednie miejsce. Joga nie jest typowym sportem, a raczej systemem ćwiczeń, które prowadzić mają do fizycznego i psychicznego dobrostanu. Efekty jogi są więc kompleksowe, a jej wpływ na sylwetkę znaczący. W zależności od celu, joga może być dobra zarówno na kręgosłup, jak i na nerwicę.

Czy joga odchudza?

Czy ćwicząc jogę można schudnąć? Joga kształtuje silną wolę, która przekłada się na wszystkie sfery życia – także utrzymywanie diety. A same ćwiczenia potrafią również spalić setki kalorii – nawet do 500! Istnieją różne rodzaje jogi, np. Hatha joga, Ashtanga joga, Vinyasa joga czy joga Kundalini. W każdym z tych rodzajów do wyboru jest kilka tysięcy różnorodnych ćwiczeń, które łączyć można w dowolne kombinacje. Często również bardzo zaawansowane i wymagające wiele wysiłku. Joga działa na odchudzanie i pomaga spalić wiele kalorii.

Czy joga odchudza?

Jak joga wpływa na sylwetkę?

Codziennie ćwiczenia sprawiają, że organizm zmuszony jest do szybkiej regeneracji. Każdego dnia ciało zużywa więc coraz więcej kalorii, aby się regenerować. Wpływ jogi na sylwetkę to nie tylko budowa mięśni, ale przede wszystkim chudnięcie. Zwiększony metabolizm jest charakterystyczny dla jogi, jednak aby efekt był najlepszy, warto ćwiczyć każdego dnia.

Przegląd badań z 2013 r. wykazał, że odchudzająca joga jest obiecującym sposobem, aby pomóc w utracie wagi i utrzymaniu wagi poprzez spalanie kalorii, zwiększenie świadomości na temat swojego ciała i zmniejszenie stresu. Czynniki te mogą pomóc w zmniejszeniu spożycia żywności i uświadomieniu sobie skutków przejadania się.

Czy ćwicząc jogę można schudnąć?

Jeśli szukasz wyłącznie spalania kalorii, eksperci są zgodni, że szybka Vinyasa joga to praktyka, którą należy wybrać. Ćwiczenia Vinyasa skupiają się na integracji poszczególnych partii mięśni i przenoszeniu ciężaru ciała na ręce i stopy. Ten rodzaj przenoszenia ciężaru ciała zwiększa tętno i buduje mięśnie. A im więcej mięśni zbudujesz, tym więcej kalorii spalisz nawet po zakończeniu ćwiczeń.

Innym dobrym wyborem jest Power joga, choć jest ona bardziej intensywna i lepiej nadaje się dla osób, które są już w dobrej formie. W Power jodze mniej jest medytacji, a więcej skupienia na pozach stojących i szybszym tempie ruchu. Efekty jogi to fakt, że Twoje serce będzie dzięki temu pompować krew jeszcze mocniej niż na zajęciach Vinyasa, co jest dobre dla utraty wagi. Należy dążyć podczas ćwiczeń do tętna, które wynosi od 55 do 85 procent twojego maksimum, aby spalić jak najwięcej kalorii. Sposoby jak obliczyć swoje maksymalne tętno, można znaleźć w internecie.

Joga na co pomaga?

Na co pomaga joga?

Zastanawiasz się pewnie, czy joga pomaga schudnąć? Efekty jogi są bardzo liczne i należy do nich nie tylko odchudzanie. Wśród innych pozytywnych efektów, wymienić można:

  • dotlenienie organizmu
  • poprawę krążenia
  • usprawnienie usuwania toksyn z organizmu
  • polepszenie postawy ciała
  • pozbycie się skurczy mięśni
  • redukcję nadciśnienia
  • lepsze trawienie
  • większą odporność na stres i nerwy
  • pozbycie się bólu kręgosłupa i wydłużenie go.

Warto wspomnieć również, że joga jest wyjątkowo bezpiecznym sportem, który uprawiać możemy w domu. Jeśli zaczniemy od programów dla początkujący, nie musimy martwić się o kontuzję. Innym pozytywnym aspektem jogi jest fakt, że nie obciąża ona stawów, co może stanowić problem np. przy bieganiu.

Czy joga redukuje stres?

Joga od dawna uważana jest za skuteczny sposób na rozładowanie stresu, a to samo w sobie może być narzędziem do utraty wagi. Kortyzol pobudza apetyt, dlatego mamy tendencję do jedzenia (i przejadania się), gdy jesteśmy zestresowani, a w szczególności do szukania niezdrowej żywności. Relaksująca praktyka jogi może pomóc ci radzić sobie ze stresem w zdrowszy sposób, a nawet całkowicie go uniknąć.

Czy joga pomaga na stres?

Ćwiczenie jogi uwrażliwia ciało na insulinę. Dzięki temu organizm przestaje odkładać tłuszcz, a zaczyna go spalać. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenie jogi uspokaja i relaksuje. Hormony stresu, które wywołują wyrzuty insuliny do organizmu, a przez pośrednio sprawiają, że tyjemy, przestają stanowić problem.

Czy warto ćwiczyć jogę?

Podejmij wyzwanie, jeśli chcesz wykorzystać jogę do schudnięcia. Wprowadzaj małe, stopniowe zmiany i wyznaczaj skromne cele, abyś miała większe szanse na ich dotrzymanie. W miarę pogłębiania ćwiczeń, może się okazać, że zdrowa żywność i zdrowy styl życia zaczną cię naturalnie przyciągać. Pozytywne rezultaty mogą więc wykraczać daleko poza utratę wagi.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Joga


Jak wybrać matę do jogi?

Jak wybrać matę do jogi?

01 listopada 2020 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Na przestrzeni ostatnich lat joga stała się jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych, szczególnie pośród płci żeńskiej. Nic dziwnego, bowiem zajęcia te poprawiają ogólną kondycję i gibkość, jednocześnie dając uczucie odprężenia...
Czytaj dalej
Jak się ubrać na jogę?

Jak się ubrać na jogę?

09 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
W świecie jogi istnieje kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o to, jak się ubrać na zajęcia jogi. Przed pierwszymi zajęciami, warto dopytać się w miejscu jakie zostało wybrane, jednak odpowiedź...
Czytaj dalej