Jak wybrać matę do jogi?

Jak wybrać matę do jogi?

Na przestrzeni ostatnich lat joga stała się jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych, szczególnie pośród płci żeńskiej. Nic dziwnego, bowiem zajęcia te poprawiają ogólną kondycję i gibkość, jednocześnie dając uczucie odprężenia oraz relaksu. Istotną kwestią jest również niski koszt rozpoczęcia takich ćwiczeń – wystarczy wygodna, nieopinającą odzież sportowa oraz mata do jogi. Na tym etapie pojawia się jednak pytanie: jak wybrać matę do jogi? Na co należy zwrócić uwagę i ile kosztować będzie dobra mata do jogi?

Jaka mata do jogi? Przewodnik po surowcach

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy poszczególnymi matami jest ich główny komponent. Na rynku panuje ogromny wybór: kupimy zarówno najpopularniejsze modele PVC, ale też można zdecydować się korkowe maty do jogi. Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych materiałów oraz ich krótkie podsumowanie:

Jak wybrać najlepszą matę do jogi?

Mata do jogi z PVC

Gdyby ktoś chciał sporządzić ranking mat do jogi pod kątem popularności to PVC, czyli polichlorek winylu, byłby na szczycie. Dzieje się tak ze względu na właściwości tego materiału: jest on wytrzymały, elastyczny, łatwy w pielęgnacji i czyszczeniu. Zaletą tych mat jest również cena – już za kilkanaście złotych nabędziemy najbardziej podstawowe modele. Wadą może być jednak to, że z początku jest to śliska mata do jogi, przez co początkujące osoby mogą odczuwać dyskomfort podczas pierwszych sesji treningowych. 

Mata do jogi kauczukowa

Kolejny równie popularny materiał na rynku, który rozkochuje użytkowniczki kilkoma bardzo istotnymi cechami. Po pierwsze – chropowaty materiał, który niemalże “przykleja” matę do podłogi. Dzięki tej właściwości można odnieść wrażenie, że jest to niejako antypoślizgowa mata do jogi. Kolejną zaletą jest naturalne pochodzenie – dla osób, które dążą do życia w stylu eko to bardzo ważna zaleta. Niestety, jest też druga strona medalu: mata kauczukowa do jogi nieco szybciej się zużywa, a jej specyficzny zapach może niektórym osobom przeszkadzać.

Mata do jogi - ranking

Mata do jogi z mikrofibry

Materiał, który dopiero od niedawna zaczął zyskiwać popularność, głównie ze względu łączenia funkcji wyściółki i ręcznika chłonącego pot. To właśnie jest jej największą zaletą: zdolność do absorpcji potu oraz stabilizacja w myśl zasady “im wilgotniejsza mata, tym mniej śliska”. Podczas letnich, upalnych dni, gdzie potliwość na treningu jest wzmożona, ten model to bez wątpienia najlepsza mata do jogi. Wady? Stosunkowo wysoka, z reguły trzycyfrowa cena.

Mata do jogi korkowa

Fala popularności tego surowca wiąże się z jego naturalnym pochodzeniem – można stwierdzić, iż jest to w stu procentach ekologiczna mata do jogi. Dodatkowo – korek nie absorbuje brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń ze względu na swoje właściwości antystatyczne. Stosunek atrakcyjnej ceny do wysokiej jakości pozwala stwierdzić, że pod kątem finansowym jest to całkiem dobra mata do jogi. Należy jednak pamiętać, iż korek kruszeje – to też jest sporą wadą tych modeli.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza samym tworzywem, z którego wykonana jest mata, nie należy zapominać o innych, równie istotnych kwestiach:

  • Grubość – generalna zasada jest taka, że im grubsza, tym lepsza amortyzacja i odciążenie stawów. Niekiedy jednak gruba mata do jogi może dać uczucie braku stabilizacji, przez co osoby początkujące mogą odczuwać lekką dezorientację;
  • Waga – jeśli przemieszczamy się samochodem lub trenujemy w domu, to gabaryty mogą być kwestią marginalną. Gorzej, jeśli dojeżdżamy na zajęcia rowerem lub przemieszczamy się pieszo, wówczas cięższe maty mogą być znacznym obciążeniem;
  • Rozmiar – tutaj nie warto iść zgodnie z zasadą “im większa mata do jogi, tym lepiej”, bowiem największe modele sprawdzą się tylko w domowym zaciszu. Na sali przestrzeń treningowa może być ograniczona, przez co najlepiej kierować się swoim wzrostem jako wyznacznikiem rozmiaru;
  • Styl uprawianej jogi – przy jodze statycznej, czyli spokojniejszych wariantach, należy mieć na uwadze przede wszystkim antypoślizgowość. Warianty dynamiczne zaś będą wymagać od maty wytrzymałości i trwałości.

Odpowiadając sobie na te kilka kwestii, znacznie łatwiej przyjdzie określić, jaka mata do jogi najlepsza. Jak widać, jest to kwestia bardzo indywidualna – jedna z nas będzie wolała lekką matę z PVC, a inna o wiele lepiej poczuje się na korkowej lub z mikrofibry.

Jaka mata do jogi jest najlepsza

Jaka mata do jogi – podsumowanie

  1. Mata do jogi z PVC jest wytrzymała, elastyczna, łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu. Ich cena zaczynają się już od kilkunastu złotych. To właśnie dlatego są najbardziej popularne spośród wszystkich możliwych rodzajów.
  2. Kauczukowa mata do jogi – są wykonane z chropowatego materiału, przez co niemal przyklejają się do podłogi. Są również ekologiczne. Na minus jest szybsze zużywanie się maty w porównaniu do PCV oraz zapach dla niektórych osób.
  3. Mata do jogi z mikrofibry łączy ze sobą funkcję wyściółki oraz ręcznika pochłaniającego pot. Szczególnie przydatna będzie latem, gdzie ilość wydzielanego potu jest większa niż w pozostałe pory roku.
  4. Korkowa mata do jogi jest w 100% ekologiczna. Ze względu na swoje właściwości nie absorbuje brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń.
  5. Przy zakupie maty do jogi warto zwrócić uwagę na jej grubość, wagę, rozmiar oraz swój styl uprawianej jogi.
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Joga


Co daje joga? Czy pomaga schudnąć?

Co daje joga? Czy pomaga schudnąć?

18 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Jeśli zastanawiasz się, czy joga odchudza i czy warto ćwiczyć jogę trafiłaś w odpowiednie miejsce. Joga nie jest typowym sportem, a raczej systemem ćwiczeń, które prowadzić mają do fizycznego i psychicznego...
Czytaj dalej
Jak się ubrać na jogę?

Jak się ubrać na jogę?

09 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
W świecie jogi istnieje kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o to, jak się ubrać na zajęcia jogi. Przed pierwszymi zajęciami, warto dopytać się w miejscu jakie zostało wybrane, jednak odpowiedź...
Czytaj dalej