Na czym polega krótkowzroczność i jakie są jej objawy?

Na czym polega krótkowzroczność i jakie są jej objawy?

Temat krótkowzroczności to jedna z najczęściej poruszanych kwestii w XXI wieku. Szacuje się, że na te przypadłość cierpi około 30% współczesnych mieszkańców kontynentu europejskiego. Ponadto jest to bardzo duży problem, jeśli chodzi o mieszkańców krajów azjatyckich, gdzie tylko 20% całej populacji nie cierpi na tę wadę wzroku. Warto również nadmienić, że w głównej mierze stwierdza się małe i średnie upośledzenie wzroku, duża krótkowzroczność to natomiast bardzo mały odsetek diagnozowanych przypadków.

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku objawiająca się najczęściej w postaci rozmycia dalej położonych obiektów. W efekcie krótkowidz bardzo dobrze widzi na bliską odległość jednak bez odpowiednio skorygowanych okularów, nie jest w stanie dostrzec dalszych przedmiotów.

Jeśli chodzi natomiast o budowę oka i jego działanie, to tutaj problem drzemie w budowie oka. Anomalia ta powoduje bowiem, że promienie światła nie skupiają się na siatkówce, tak jak ma to miejsce w prawidłowo funkcjonującym oku, a przed nią. Z tego powodu receptory nie są w stanie wyłapać wszystkich bodźców w prawidłowy sposób.

objawy krótkowzroczności

Najczęstsze przyczyny krótkowzroczności

Na powstawanie i rozwój tej choroby mają wpływ czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Niektórzy są uwarunkowani chorobowo, a co za tym idzie bardziej podatni na wady wzroku. W głównej mierze chodzi tutaj o sam kształt gałki ocznej, która determinują geny. Przyczyny krótkowzroczności to również warunki środowiskowe i ekspozycja na światło. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera czy czytanie przy słabym oświetleniu może skutkować zmianą w gałce ocznej. Z czasem powoduje to pogorszenie się stanu wzroku i wystąpienie krótkowzroczności. Istotnym aspektem może być również przebywanie w zbyt mało oświetlonych pomieszczeniach zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Powoduje to konieczność adaptacji oka do warunków, co na dłuższą metę uszkadza komórki oka i uniemożliwia jego normalne funkcjonowanie przy innym oświetleniu.

Krótkowzroczność - objawy i przyczyny

Najskuteczniejsze metody leczenia

Gdy już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie co to krótkowzroczność i wiemy jak, się ona objawia, powinniśmy zagłębić się w tematykę jej leczenia. Niezależnie od tego w jak zaawansowanym stadium występuje krótkowzroczność, jedyną metodą skutecznego leczenia jest noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. W zależności od stopnia upośledzenia specjalista dobiera odpowiednie szkła, które kierują promienie świetlne dokładnie na siatkówkę, przywracając oku prawidłowe działanie. Dla osób ze szczególnie dużą wadą praktyczniejsze będzie używanie soczewek, które noszone w ciągu dnia nie powodują dyskomfortu i są niewidoczne.

Wiele osób zastanawia się, czy da się wyleczyć krótkowzroczność? Odpowiedz na to pytanie brzmi – tak! Jednak wyłącznie pod pewnymi warunkami. Bardzo wcześnie wykryty problem ze wzrokiem, pozwala bowiem na zastosowanie metody lasera w korekcji wzroku. Zabieg ten pozwala w stosunkowo bezpieczny sposób zmniejszyć, a nawet całkowicie wyleczyć krótkowzroczność, jednak bardzo ważne jest by choroba była we wczesnym stadium. Tylko wtedy laser ma możliwość skorygowania położenia światła i jego odbiór przez receptory.

Krótkowzroczność leczenie

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wady wzroku to bardzo powszechne schorzenia w dzisiejszym społeczeństwie. Praca przy komputerach, brak ekspozycji na światło naturalne czy zbytnie przesuszenie oczu to zaledwie kilka przyczyn, przez które nasze oczy cierpią. Dlatego tak istotne jest, by o nie dbać i regularnie wybierać się na badania wzroku. Dzięki temu zauważymy niepokojące zmiany szybciej i możemy je skutecznie leczyć bądź zatrzymać ich pogłębianie się. Bardzo ważne jest przy tym by zarówno na badania jak i wybierając okulary kontaktować się ze specjalistami, ponieważ to gwarantuje nasze bezpieczeństwo i skuteczne leczenie. Nie warto również oszczędzać na lekarstwach czy stosować zamienniki podczas terapii leczniczych, ponieważ stanowi to duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Gdy tylko zadbamy o nasz wzrok, możemy być pewni, że posłuży on nam przez lata i będziemy z niego zadowoleni.

Tekst ten ma wyłącznie charakter informacyjny. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem-specjalistą.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zdrowie