Ciąża i ginekolog – kiedy iść, karta ciąży i jak często wizyta u lekarza?

Ciąża i ginekolog – kiedy iść, karta ciąży i jak często wizyta u lekarza?

Ciąża to jeden z najbardziej stresujących okresów w życiu każdej kobiety, zwłaszcza tej, która w ciąży jest po raz pierwszy. Najczęściej pierwsza ciąża to wielka niewiadoma dla nich, pojawia się masa pytań i wątpliwości. Kobiety zastanawiają się nie tylko nad tym, kiedy najwcześniej ginekolog może stwierdzić ciążę oraz jakie badania należy zrobić na początku ciąży, ale również nad wieloma innymi kwestiami. W naszym artykule postaramy się przybliżyć temat prowadzenia ciąży u lekarza oraz odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. 

Kiedy można zrobić test ciążowy?

Jeżeli kobieta podejrzewa u siebie ciążę, to w pierwszej kolejności powinna zrobić test ciążowy. Przesłanką skłaniającą do wykonania tego testu powinien być spóźniający się okres. Test najlepiej zrobić rano z porannego moczu, gdyż wtedy stężenie hormonu, który pojawia się w ciąży i który jest wykrywany przez testy ciążowe, jest największe. Oczywiście nie jest to obowiązkowe. Jeżeli okres spóźnia się już kilka dni i jest to spowodowane ciążą, to test powinien wyjść pozytywny, nawet jeśli zostanie wykonany po południu. 

Sprawdź więcej: Kiedy i jak zrobić test ciążowy?

Kiedy iść do ginekologa w ciąży?

Jeżeli test ciążowy okazał się dodatni, to warto umówić się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi ciążę i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz zleci wymagane badania. Na pierwszą wizytę najlepiej umówić się w terminie między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Jest to najbardziej optymalny termin.

Kiedy najwcześniej ginekolog może wykryć ciążę?

Wizyty nie można odkładać zbyt długo, gdyż pierwsze badania zlecane w ciąży przez lekarza powinny zostać wykonane do 10. tygodnia. Z kolei jeśli wizyta zostanie zaplanowana zbyt wcześnie, to może się okazać, że ciąża jest na tak początkowym etapie, że lekarz nie będzie w stanie nic zobaczyć podczas badania USG. Taka wizyta nie tylko nie uspokoi przyszłej mamy, ale dodatkowo spowoduje niepotrzebny stres.

Jeżeli jednak kobieta ma za sobą historię poronień lub powikłań we wcześniejszych ciążach, wtedy im szybszy termin wizyty, tym lepszy, gdyż pozwoli on na wdrożenie odpowiedniego leczenia bądź też podania leków podtrzymujących ciążę. 

Kiedy do ginekologa w ciąży

Kiedy zakłada się kartę ciąży?

Kartę ciąży lekarz ginekolog zakłada na pierwszej wizycie, po tym jak potwierdzi ciążę podczas badania USG. Karta ciąży będzie towarzyszyć przyszłej mamie przez kolejne 9 miesięcy. To w niej lekarz będzie zapisywał informacje o przebiegu ciąży, wyniki badań, zlecone leki (jeśli wystąpi taka konieczność) oraz terminy kolejnych wizyt. 

Jakie badania na początku ciąży?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży lekarz wykona szereg badań, które pozwolą mu ją potwierdzić. W pierwszej kolejności wykona badanie ginekologiczne, pobierze materiał do badania cytologicznego oraz wykona badanie USG dopochwowo, żeby ocenić wiek ciąży oraz skontrolować, czy wszystko jest w porządku. Badanie to pozwoli na wykrycie ryzyka wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Test ciążowy - kiedy można zrobić

Dodatkowo na początku ciąży wykonuje się badania z krwi i moczu m.in.:

  • badanie ogólne moczu;
  • morfologia krwi — głównie w celu wykrycia ewentualnej anemii;
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, żeby sprawdzić, czy istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, 
  • oznaczenie poziomu glukozy — żeby wyeliminować ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej;
  • badanie pod kątem toksoplazmozy i różyczki — określenie poziomu przeciwciał;
  • badanie pod kątem HIV i HCV;
  • badanie pod kątem kiły
  • badanie pod kątem chorób wątroby oraz tarczycy.

Co ile wizyty u ginekologa w ciąży?

Regularne wizyty u lekarza w trakcie ciąży są bardzo ważne, tylko w ten sposób można wykryć ewentualne zagrożenia dla płodu i zareagować. Do około 28-30 tygodnia ciąży wizyty najczęściej odbywają się co ok. 3-4 tygodnie. Wraz z zaawansowaniem ciąży częstotliwość wizyt wzrasta i w okresie do 36. tygodnia wynosi 2 tygodnie, a po tym tygodniu wizyty odbywają się nawet co tydzień. Oczywiście ta częstotliwość dotyczy zdrowych i niepowikłanych ciąż. W przypadku ciąż patologicznych częstotliwość może być znacznie wyższa. 

Jak szybko ginekolog wykryje ciąże

Wiele kobiet zadaje sobie również pytanie, czy i kiedy do ginekologa po porodzie powinny się wybrać. Odpowiedź na to pytanie jest prosta — do ginekologa należy się wybrać po zakończeniu połogu, czyli po ok. 6 tygodniach od porodu. Na tej wizycie lekarz sprawdzi, czy wszystko się prawidłowo wygoiło. Jeżeli natomiast dzieje się coś niepokojącego, to do lekarza należy się wybrać jak najszybciej, nawet w trakcie połogu.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Ciąża


Jak przygotować się do wizyty u ginekologa

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Jak się ubrać?

03 stycznia 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Wizyta u ginekologa bywa stresującym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli ma to być pierwsze takie badanie w życiu. Aby zminimalizować stres związany z taką wizytą, warto się do niej dobrze przygotować. Przed...
Czytaj dalej
Jak zrobić test ciążowy

Kiedy i jak zrobić test ciążowy?

06 stycznia 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Testy ciążowe od wielu lat stanowią najwygodniejszy i najprostszy sposób dla kobiety na sprawdzenie ciąży. Są niedrogie i ogólnodostępne, a w dodatku kupić może je każdy. Warto jednak pamiętać, że...
Czytaj dalej