Kiedy i jak zrobić test ciążowy?

Kiedy i jak zrobić test ciążowy?

Testy ciążowe od wielu lat stanowią najwygodniejszy i najprostszy sposób dla kobiety na sprawdzenie ciąży. Są niedrogie i ogólnodostępne, a w dodatku kupić może je każdy. Warto jednak pamiętać, że tego typu testy nie są stuprocentowym potwierdzeniem dla stanu ciążowego, a wykonanie go powinno odbyć się w odpowiednim momencie, by jego wynik miał jakikolwiek sens i wiarygodność. Kiedy zrobić test ciążowy? Jak wygląda wykonanie tego typu testu i czy istnieje możliwość pomyłki? Oto najważniejsze fakty na temat testów ciążowych!

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy – wybierz najlepszy czas

Choć o sprawach związanych ze stosunkami płciowymi oraz jego następstwach od wielu lat wspomina się nagminnie, a edukacja szkolna obejmuje choć część tych tematów, o testach ciążowych nadal niewiele się mówi – każdy wie, czym jest, ale tak naprawdę tego typu testy wciąż pozostawiają wiele wątpliwości. Kiedy test ciążowy jest wiarygodny i jaki czas będzie najlepszy do jego wykonania?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że pierwsze objawy charakterystyczne dla ciąży pojawiają się dopiero około 4-6 tygodnia – w związku z tym na zdrowotne podpowiedzi na początkowym etapie ciąży nie ma co liczyć. Istnieją jednak pewne “zasady”, wobec których warto postępować, by pozytywny test ciążowy był w pełni wiarygodny:

  • nie powinno się wykonywać testu wcześniej, niż 7-8 dni po stosunku płciowym i owulacji – wówczas istnieje najwyższe ryzyko, że test może wyjść negatywny mimo ciąży.
  • najlepszym momentem na wykonanie testu będzie pierwszy dzień oczekiwanej miesiączki lub dzień po planowanym jej rozpoczęciu.
  • kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem? Teoretycznie nie ma to żadnej różnicy, jeśli wykonuje się go w najlepszym terminie. Według niektórych ekspertów warto jednak wykonywać go rano, bowiem wówczas stężenie gonadropiny kosmówkowej (hCG) w moczu jest najwyższe.
  • jeśli cykl miesiączkowy kobiety z natury jest nieregularny, powinno się odczekać kilka dni od dnia planowanej miesiączki i dopiero wtedy wykonać test.

Rodzaje testów ciążowych – jak je rozróżnić?

Na rynku farmaceutycznym istnieje naprawdę szeroki wachlarz wyboru testów ciążowych – ich typy rozróżnia się ze względu na sposób oddawania moczu do badania. Nie sposób więc określić jednoznacznie, jak zrobić test ciążowy, ponieważ każdy typ testu wykonuje się inaczej – wszelkie instrukcje użytkowania są jednak zawsze umieszczone na opakowaniu. Wśród testów ciążowych wyróżnia się:

  • test ciążowy płytkowy – w tym przypadku badanie wykonuje się za pomocą pipety – mocz oddany do naczynia należy nabrać do dołączonej do zestawu pipety i wkroplić go na wyznaczone pole.
  • test ciążowy strumieniowy – ze względu na swój wygląd nazywany jest potocznie “flamastrem” – aby wykonać test, trzeba ściągnąć nasadkę i oddać mocz na końcówkę absorbującą.
  • test ciążowy paskowy – ten typ testu wykonujemy za pomocą specjalnego paska testowego, który zanurzamy w uprzednio oddanym do pojemnika moczu.
Kiedy i jak zrobić test ciążowy?

Czy test ciążowy może się mylić?

Do najczęściej zadawanych pytań przez kobiety z pewnością należy to, czy test może wyjść negatywny mimo ciąży. Testy ciążowe, niezależnie od rodzaju, choć posiadają wysoki stopień wiarygodności – nigdy nie dają stuprocentowego wyniku. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, m.in. nieprawidłowym wykonaniem oraz zbyt wczesnym sięgnięciem po test ciążowy. Należy więc pamiętać również o wizycie u ginekologa, który po dokładnych badaniach potwierdzi lub zaprzeczy wynikowi testu.

Test ciążowy – wynik, czyli jak działa test ciążowy?

Wyniki testu ciążowego bardzo łatwo jest odczytać. Warto jednak pamiętać, by odczekać odpowiednią chwilę czasu, by wynik był jak najbardziej wiarygodny. Pozytywny test ciążowy oraz ciąża jest wtedy, gdy w okienku do tego przeznaczonym ujawnią się dwie kreski – jedna intensywna w obszarze (C) oraz jedna przy oznaczeniu (T). Gdy kreska znajduje się tylko przy literze (T), wówczas wynik testu może być negatywny. 

Ile kosztuje test ciążowy w aptece?

Test ciążowy – cena 

Wśród dostępnych na rynku testów istnieje naprawdę wiele rodzajów oraz producentów, odpowiedzialnych za ich dystrybucję – to, ile kosztuje test ciążowy jest więc zależne od punktu sprzedaży oraz firmy produkującej. Testy ciążowe nie są jednak drogie. Ich ceny zazwyczaj oscylują w granicach 5-20 złotych.

Pozostaje tylko pytanie, gdzie kupić test ciążowy? Tak naprawdę obecnie tego typu testy można dostać wszędzie – poza aptekami, pojawiły się w supermarketach, drogeriach, a nawet na stacjach benzynowych. Dostępność jest więc naprawdę spora.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Ciąża


Jak przygotować się do wizyty u ginekologa

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Jak się ubrać?

03 stycznia 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Wizyta u ginekologa bywa stresującym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli ma to być pierwsze takie badanie w życiu. Aby zminimalizować stres związany z taką wizytą, warto się do niej dobrze przygotować. Przed...
Czytaj dalej
Kiedy do ginekologa z podejrzeniem ciąży

Ciąża i ginekolog – kiedy iść, karta ciąży i jak często wizyta u lekarza?

03 stycznia 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Ciąża to jeden z najbardziej stresujących okresów w życiu każdej kobiety, zwłaszcza tej, która w ciąży jest po raz pierwszy. Najczęściej pierwsza ciąża to wielka niewiadoma dla nich, pojawia się masa...
Czytaj dalej