Jak pozbyć się odcisku na stopie?

Jak pozbyć się odcisku na stopie?

Kiedy na stopach nosimy niewłaściwie dobrane obuwie, często dochodzi do nadmiernych ucisków powierzchni skóry. W konsekwencji powstają irytujące odciski, które są bolesne i czujemy się z nimi niekomfortowo. W tego typu sytuacjach powinniśmy możliwie najszybciej reagować. Czym są odciski na stopach i jakie rodzaje możemy wyróżnić? W jaki sposób z nimi walczyć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Odciski na stopach- czym są i jakie rodzaje wyróżniamy?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować odciski na stopach, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna reakcja obronna skóry, która powstaje na skutek nadmiernego tarcia lub ucisku. Z tego typu zjawiskiem mamy do czynienia najczęściej na podeszwach, pomiędzy palcami, a także na wewnętrznej stronie naszych dłoni.

Co zrobić z odciskiem na stopie?

Nie możemy jednak zapominać o tym, że odciski to zupełnie inne zjawiska, w porównaniu do brodawek czy też pęcherzyków. Odciski możemy podzielić na nagniotki i modzele. Te drugie najczęściej widoczne są na podeszwach i powstają ze względu na źle dobrane obuwie. Nagniotki natomiast przypominają kształt stożka- lokalizują się na palcach u stóp, ewentualnie pomiędzy nimi.

W jaki sposób walczyć z odciskami?

Odciski z pewnością nie należą do przyjemnych, dlatego też powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby się ich pozbyć. Warto więc skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań, o których piszemy nieco więcej w dalszej części artykułu. Zatem jak pozbyć się odcisków na stopach?

Preparat na odciski na stopach- skorzystaj ze sprawdzonych sposobów

Zastanawiasz się, jak usunąć odcisk na stopie? Zastanów się nad zakupem specjalnej maści, która dostępna jest właściwie w każdej aptece. Na rynku medycznym znajdziemy z reguły preparaty, które zwierają w składzie kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Ten pierwszy ma za zadanie rozpuścić zrogowaciałą warstwę naskórka- ułatwi to jego złuszczenie. Podobnie jest w przypadku kwasu mlekowego, który to zmiękcza zrogowaciały naskórek.

Jak usunąć odcisk na stopie?

Warto również wspomnieć o tym, że oba te składniki mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co zapobiega rozprzestrzenianiu się niektórych chorób skórnych. Co ciekawe, niektóre maści mogą działać przeciwzapalnie. Prawidłowe działanie medykamentu polega na tym, aby nakładać go jedynie na odcisk, nie na zdrową skórę. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której naskórek zostanie podrażniony, a w skrajnych przypadkach zostanie wywołana reakcja alergiczna.

Plastry na odciski pod stopą- czy są skuteczne?

Jak pozbyć się odcisku na stopie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – skorzystaj z plastrów. Z reguły nasączone są różnymi preparatami, które to mają za zadanie zmiękczyć skórę, co w znacznym stopniu ułatwi ich usunięcie. Pamiętajmy jednak o tym, że na rynku znajdziemy wiele różnych plastrów, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem.

W praktyce, ciekawym rozwiązaniem wydają się być egzemplarze hydrokoloidowe. Mają na celu osłabienie ucisku, a także osłanianie zgrubiałej skóry. Są również wodoodporne, jednocześnie gwarantują środowisko o odpowiedniej wilgotności. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że plastry na odciski stosuje się również zapobiegawczo. 

Co na odciski na stopie?

Domowe sposoby na odciski na stopach

Jednym z domowych sposobów odcisków na stopach jest skorzystanie z okładu czosnku i liści aloesu. Tego typu opatrunek powinniśmy zmieniać około dwa razy dziennie tak długo, aż twarde miejsce nie zostanie usunięte.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z aspiryny. Należy rozdrobnić ją w małej ilości wody, a następnie papkę umieścić na odcisku. Całość warto zostawić pod folią na 15-30 minut. Skuteczne są również skarpetki złuszczające. Zawierają mocznik i kwasy roślinne, co w konsekwencji prowadzi do zmiękczenia skóry stóp. Pamiętajmy jednak, by nosić odpowiednio dobrane obuwie, a także nie narażać naszej skóry na nadmierne otarcia. Jak głosi popularne powiedzenie, lepiej jest bowiem zapobiegać, niż leczyć.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zdrowie