
Wypełnienia inlay i onlay to rewolucja na rynku stomatologicznym! Te nowoczesne rozwiązania stanowią estetyczną i trwałą alternatywę dla zwykłych plomb. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto je wykonać!
Współczesna stomatologia jest tak rozwinięta, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Doskonałym tego przykładem są inlay i onlay – stosowane do wypełnienia ubytków w zębach. Nie dość, że prezentują się bardzo naturalnie i estetycznie, to na dodatek pozwalają wzmocnić naturalną strukturę zęba i umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu korony zęba uszkodzonego w wyniku dużych zmian próchnicowych.
Czym dokładnie jest plomba onlay i inlay? W jakich sytuacjach sprawdzają się te nowoczesne nakłady i wkłady koronowe? Czym różnią się od tradycyjnych plomb? Spieszymy z pomocą i wszystko wyjaśniamy!
Spis treści
Czym jest wkład inlay i nakład onlay?
Rozwiązania inlay i onlay to nic innego, jak uzupełnienia protetyczne, które odznaczają się większą trwałością i odpornością na ścieranie niż klasyczne plomby stomatologiczne. Dzięki temu, że są tak wytrzymałe, a dodatkowo nie są podatne na odbarwienia, mogą służyć nawet do 10-15 lat.
Użycie tych wypełnień daje bardzo naturalny efekt. Zwykle są stosowane w przypadkach rozległych ubytków próchniczych, po leczeniu kanałowym, uszkodzeniach mechanicznych, a także w przypadku dużego starcia zębów bocznych, będących skutkiem choroby okluzyjnej. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie pięknego uśmiechu i pełnej funkcjonalności w jamie ustnej.
Wkład inlay to uzupełnienie protetyczne, pokrywające powierzchnie żujące i stoki guzków zębowych. Wkleja się je w miejsce ubytku powstałego po wyleczeniu. Tego typu rozwiązanie jest idealnie dopasowane zarówno rozmiarem, jak i kształtem do powierzchni zęba.
Wyróżniamy wkład inlay kompozytowy oraz porcelanowy.
Z kolei nakład onlay jest stosowany przy bardziej rozległych ubytkach. Pozwala odtworzyć nie tylko samą powierzchnię żującą, ale także szczyty guzków, czyli to, co jest charakterystyczne dla kształtu górnych powierzchni zębów.
Onlay – tak samo jak inlay – może być kompozytowy i porcelanowy.
Jak wykonuje się inlay i onlay?
Wykonaniem wkładu inlay lub onlay zajmuje się protetyk. Cała procedura wymaga jednak wcześniejszego wyleczenia i oczyszczenia zęba. Dopiero później dobiera się odpowiednie wypełnienie. Całość odbywa się w ramach dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym.
W celu wykonania inlay lub onlay musi zostać pobrany wycisk uzębienia. W ten sposób przygotowane rozwiązanie będzie optymalnie dopasowane kształtem anatomicznym, jak również odcieniem do naturalnej tkanki zęba.
Na czas tworzenie wkładu w zębie umieszcza się tymczasowo wypełnienie klasyczne, a więc zwykłą plombę. Podczas drugiej wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz osadza przygotowany wkład inlay lub onlay.
Różnice między inlay i onlay a tradycyjną plombą
Inlay i onlay to rozwiązania pośrednie między zwykłym wypełnieniem a klasyczną koroną. Sprawdzają się w momencie, kiedy ubytek w zębie jest naprawdę duży i tradycyjna plomba okazuje się być niewystarczająca.
Przede wszystkim jednak inlay i onlay są wypełnieniami kosmetycznymi, wyróżniającymi się wysokim poziomem estetycznym. Praktycznie są nie do odróżnienia od pozostałych zębów. W przeciwieństwie do zwykłych plomb, które bazują na światłoutwardzalnym materiale, są bardziej trwałe, odporne na uszkodzenia, ścieranie, odbarwienia i wypłukiwanie.
Nowoczesne wypełnienia typu inlay i onlay lepiej zabezpieczają zęby – również przed nawrotem próchnicy – niż klasyczna plomba.
Ogromnym ich atutem jest to, że dają możliwość rekonstrukcji kształtu anatomicznego korony zęba, czego zwykła plomba nie robi.
Ile kosztuje wypełnienie inlay lub onlay?
Zastosowanie estetycznych rozwiązań inlay lub onlay jest droższe niż wypełnienie ubytku zwykłą plombą. Nie ulega jednak wątpliwości, że większe koszty są warte poniesienia, chociażby ze względu na trwałość i efekt wizualny.
Średni koszt za tego typu wypełnienie wynosi około 1000 złotych. Oczywiście inlay porcelanowy, tak samo jak onlay porcelanowy, zawsze będą droższe niż ich kompozytowe odpowiedniki.
I tak na przykład inlay i onlay kompozytowy to koszt rzędu 1000-1200 złotych. Za inlay lub onlay porcelanowy trzeba już zapłacić około 1500-1700 złotych. Ceny mogą się różnić w zależności od miasta, gabinetu i jego renomy.
Tego typu wydatek jest dla Ciebie zbyt duży? Nie rezygnuj z marzeń o zdrowym i pięknym uśmiechu! Rozwiązaniem jest program ratalny oferowany przez MediRaty. Dzięki niemu Twoje oszczędności pozostaną w nienaruszonym stanie, a procedura poprawiająca estetykę uśmiechu nie nadwyręży domowego budżetu.
MediRaty to pionier pożyczek medycznych. Dzięki usłudze możesz sfinansować 100% kosztów bez posiadania wkładu własnego. Cała procedura jest krótsza, prostsza i bezpieczniejsza niż w banku.
Artykuł partnera

Redakcja Imperium Kobiety
Zobacz więcej: Zdrowie