Jak prać firanki, żeby nie prasować?

Jak prać firanki, żeby nie prasować?

Pranie firanek to jedna z czynności domowych wymagających wiedzy i doświadczenia. Niewłaściwe postępowanie w trakcie prania może nieodwracalnie uszkodzić delikatny materiał. Niektóry tkaniny mocno się gniotą podczas prania, niezależnie od tego, z jakich surowców są wykonane zastosowanie kilku zasad, mówiących o tym, jak prać firanki, może zapobiec ich pognieceniu. Aby osiągnąć sukces, należy wykonać kilka kroków w odpowiedniej kolejności.

Jak prać firanki? – namaczanie

Niezależnie od tego, kiedy zdecydujemy się na pranie firanek w pralce i jaki program wybierzemy, trzeba pamiętać, że pierwszą czynnością powinno być namoczenie tkaniny w ciepłej wodzie, około 40 stopni Celsjusza, przynajmniej przez godzinę.

Jeśli tkanina jest mocno brudna, woda szybko zabarwi się na ciemniejszy kolor, w takiej sytuacji wodę trzeba wymienić i czynność namaczania wykonać jeszcze raz. Do wody przeznaczonej do namaczania można dodać niewielką ilość specjalnego środka do prania firan. Takie przygotowanie materiału jest sposobem na to, jak prać firanki w pralce, aby pranie było efektywne.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? – wybór materiału

Warto zastanowić się, jak prac firanki, aby nie uszkodzić materiału, a także, aby nie wymagały one prasowania po wyschnięciu. Okazuje się, że prasowanie nie musi być niezbędne, aby firanki prezentowały się elegancko i schludnie. Jak prać firanki, żeby nie prasować? To, w jakim stopniu firanki ulegną zagnieceniom w czasie prania, zależy głównie od rodzaju tkaniny, z której są wykonane.

Materiał tiulowy, bukla, żakard i kresz mają rzadki splot tkaniny, dzięki temu są mało podatne na wszelkiego rodzaju zagniecenia. Dokonując wyboru tkaniny na firany w sklepie, warto wziąć kawałek tkaniny w dłoń i ścisnąć, jeśli się pogniecie, to oznacza, że jest podatna na zagniecenia.

Pranie firanek w pralce – program i temperatura

Zastanawiając się, jak wykonać pranie firanek w pralce i jaki program wybrać, trzeba pamiętać, że temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, taka temperatura zapobiegnie zniekształceniom i odbarwieniom tkaniny. Często pralki automatyczne mają dedykowany program do tkanin delikatnych i firanek, jeśli takiego nie ma, trzeba wybrać pranie ręczne. Program przeznaczony do prania delikatnych tkanin ma zazwyczaj wolniejsze obroty i częściej pobiera wodę, dzięki temu materiał się nie gniecie. Delikatne tkaniny, z jakich są wykonane firanki, dużo łatwiej ulegają zagnieceniom.

jak wyprać firanki żeby nie prasować

Pranie firanek w pralce przy użyciu odpowiedniego programu daje możliwość ich rozwieszenia od razu po wyjęciu. Prasowanie w takim wypadku jest niepotrzebne, ponieważ tkanina prostuje się przy wysychaniu. Rozwieszenie firan na oknie bezpośrednio po wypraniu jest sposobem na to, jak prać firanki, żeby nie prasować. Tkanina nie powinna być zbyt wilgotna przy wieszaniu, ponieważ może ulec rozciągnięciu.

Jak wyprać firanki żeby się nie pogniotły? – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak prać firanki w pralce, żeby nie były pogniecione? Przed przystąpieniem do prania należy przestrzegać kilku zasad:

  • firanki przed włożeniem do pralki trzeba złożyć w kostkę, nie powinny zajmować więcej miejsca, niż 1/3 powierzchni bębna,
  • przed przystąpieniem do prania należy usunąć wszystkie profile mocujące i usztywniające pręty, tkaninę można umieścić w specjalnej siateczce,
  • nie należy łączyć białych firanek z kolorowymi, sposobem na to, jak wyprać firanki w pralce jest użycie specjalnych chłonnych chusteczek, które zapobiegają zafarbowaniu tkanin,
jak wyprać firanki żeby się nie pogniotły

Wykonując pranie firanek, warto zastanowić się ile obrotów można nastawić? Zazwyczaj wystarczy maksymalnie 400 obrotów, tkanina wówczas ocieka wodą i nie ulega wygnieceniu. Kilka minut po zakończeniu prania, firanki powinny poleżeć w bębnie pralki, aby ściekła z nich woda, jest to dobry sposób, na to, jak wyprać firanki, żeby się nie pogniotły. Rozwiązaniem na to jak wyprać firanki, żeby nie prasować, jest rozwieszenie ich od razu na karniszu. Kiedy kapie z nich woda, można podstawić miskę albo rozłożyć ręcznik. Z kolei, jeśli firanki wykonane są z naturalnych tkanin, należy je dokładnie złożyć i suszyć na suszarce.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom