Zrób własną frywolitkę – oto czego będziesz potrzebować

Zrób własną frywolitkę – oto czego będziesz potrzebować

Tkanie i wyszywanie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu – możemy w ciszy się zrelaksować, zdobywając przy tym praktyczną umiejętność i tworząc niepowtarzalne, piękne ozdoby do własnego domu. Metod i możliwości jest bardzo wiele: wyszywanie serwetek, robienie na drutach, tkanie na krośnie tkackim. Dziś przedstawimy wam krok po kroku poradnik, dzięki któremu nauczycie się zrobić własną, śliczną frywolitkę!

Co będzie potrzebne do zrobienia frywolitki?

Frywolitka czółenkowa to rodzaj koronki artystycznej łączący delikatność z solidnym, silnym splotem. Idealnie sprawdza się jako forma biżuterii – frywolitkowy naszyjnik z koralikami to piękny, intrygujący dodatek, który każda z nas z użyciem odpowiednich narzędzi może zrobić sama w domu. Co więc będzie Ci potrzebne? Przede wszystkim – nici bawełniane. Do frywolitki zwykle używa się nieco innych, cieńszych nici. Ważny też jest ich splot – powinien być jak najbardziej ścisły. Przyda się również szydełko. Jeśli do swojego frywolitkowego wisiorka zamierzasz wplatać mniejsze lub większe koraliki, to przyda się nieco cieńsze szydełko. Jeśli Twój naszyjnik składał się jednak będzie tylko z nitki, to powinno Ci wystarczyć klasyczne, grubsze szydełko. Kluczowym narzędzie do robienia frywolitki jest czółenko. Drewniane lub plastikowe czółenko służą do nawlekania nici – to głównie nimi będziemy pracować podczas tworzenia frywolitki. Dodatkowo potrzebne będą nożyczki do przecinania nitki i, jeśli chcesz dodać je do swojej biżuterii, koraliki. Kiedy masz już wszystko, to czas zabrać się do roboty!

Frywolitka krok po kroku

Na czółenko nawiń swoją nitkę. Jeśli zamierzasz wplatać w swój wisiorek koraliki, to przyda się drugie czółenko – na nie nawiń koraliki. Końcówkę nitki złap między kciuk a palec wskazujący tak, aby wystawała krótka końcówka. Następnie owiń nitkę od tyłu o resztę palców, dookoła swojej dłoni. Chwyć otrzymaną pętelkę, nawiń nitkę na dwa palce dłoni, w której trzymasz czółenko, przełóż czółenko nad palcem ręki, w której trzymasz nitkę, a następnie pod nim – w ten sposób utworzyłaś początkowy supełek frywolitki. Kiedy masz już swój pierwszy supełek,  ponownie przełóż czółenko najpierw nad, a potem pod pętelką z nitki, naciągnij i stwórz kolejny, aby splot był zwarty. Luźny ogonek nitki, który zostawiliśmy na początku splatania, będzie nam służyć do zwiększania i zmniejszania oczka. Powtarzaj tę sekwencję ruchów, tworząc kolejne zwarte supełki. Gdy będziesz zadowolona ich ilości, zbierz dwie końcówki nitki między supełkami razem i zaciągnij nitkę: brawo, właśnie stworzyłaś pierwsze oczko swojej frywolitki! Jeśli chcesz nawlec na frywolitkę koralik, powtórz ruchy potrzebne do zawiązania na nitce supełka, jednak przed zaciągnięciem go nawlecz na nitkę koralik przy pomocy szydełka. Następnie zawlecz koralik i również zaciągnij wokół niego supełki: w ten sposób w środku kolejnego oczka znajduje się piękny, kolorowy koralik. Pracuj czółenkiem, tworząc kolejne oczka, dodawaj koraliki, a gdy będziesz już zadowolona ze swojej pracy, Przekładaj kolejno nitkę półsupełkami wokół powstałego wisiorka, aby stworzyć sznureczek, na którym będzie on wisiał. Możesz również urozmaicić go oczkami. Kiedy długość będzie wystarczająca, obwiąż sznureczek wokół swojego frywolitkowego naszyjnika i voila – możesz już nosić swoją biżuterię domowej roboty!

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom