
- przez Asia Kałętkiewicz
Po wyjęciu ubrań z pralki oczekujemy, że będą one czyste i pachnące. Niestety często zdarza się to, że pojawiają się na nich plamy, które wcześniej nie miały miejsca. Na bluzkach widać wówczas ciemne, szare czy rdzawe plamy. Co ważne, nie zawsze musi być to spowodowane wadą urządzenia. Dlaczego pralka brudzi ubrania? Może być parę przyczyn takiego zjawiska, a niektóre z nich możemy wyeliminować samodzielnie, bez korzystania z usług specjalisty.
Spis treści
Dlaczego pralka brudzi ubrania ?
Jeżeli nasza pralka brudzi pranie, musimy koniecznie dotrzeć do źródła problemu. Mogą być to:
- Zanieczyszczenia – znajdują się one zwłaszcza za gumową częścią nazywaną kołnierzem. Ta przestrzeń stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, a więc musimy ją regularnie czyścić. Ich duża ilość może skutkować pojawiającymi się na ubraniach przebarwieniami.
- Zbyt duża ilość proszku – zacieki na ubraniach mogą być też wynikiem zbyt dużej ilości dodawanego proszku do prania. Pralka nie jest wówczas w stanie skutecznie wypłukać detergentu z dozownika, przez co na ubraniach widoczne są brzydkie plamy.
- Brudny dozownik – zalegający proszek w dozowniku może wydzielać brzydki zapach, brudzić rzeczy czy gnić. Właśnie dlatego należy dbać o jego regularne oczyszczanie.
- Zbyt duża ilość ubrań w pralce- urządzenie nie będzie w stanie doprać garderoby, jeśli znajdzie się w nim zbyt duża ilość rzeczy.
- Zatkany filtr – filtr ochrania pompę odpływową przed zatkaniem. To właśnie na nim gromadzi się kurz, okruszki i wszelkie przedmioty z kieszeni. Jeśli dojdzie do jego zapchania, może on wydzielać przykry zapach, a nawet doprowadzić do zalania łazienki.
- Kamień w bębnie – pralka zostawia plamy na ubraniach nie tylko przez zanieczyszczenia odkładające się w bębnie, ale też kamień.

Dlaczego pralka brudzi ubrania na szaro?
Szare plamy na ubraniach po praniu są często wynikiem niewłaściwego użytkowania pralki. Mogą pojawić się na rzeczach przez zły wybór programu urządzenia, zbyt niską temperaturę prania, zły czas cyklu prania rzeczy czy też zbyt dużą ilość płynu do płukania tkanin. W przypadku tego typu plam, należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu ilości płynu do płukania do rodzaju wody i ilości brudnych ubrań.
Dlaczego pralka plami ubrania na rdzawy kolor?
Przyczyną tego rodzaju zabarwień na rzeczach jest rdza. Gromadzi się ona w bębnie urządzenia, przez co pogarsza jego wygląd, ale też sprawia trudności w wyczyszczeniu sprzętu. Jeżeli pralka brudzi ubrania rdzą, musimy przyjrzeć się jej wnętrzu. Rdza i kamień obecne na podzespołach sprzętu są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Warto więc pamiętać o profilaktyce, korzystając ze specjalnych środków odkamieniających i przeciwdziałających rdzy.

Pralka brudzi ubrania – jak sobie z tym poradzić?
Co zrobic gdy pralka brudzi pranie? Jeżeli pralka brudzi ubrania, warto nastawić pranie bez ubrań, dzięki czemu woda oczyści bęben. Wystarczy, że do dozownika wsypiemy opakowanie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego czy też 3 łyżki octu. Następnie nastawiamy temperaturę 90 stopni. Co ważne, wyłączamy wirowanie.
Oczywiście w przypadku sprzętów z funkcją “samooczyszczania”, wystarczy wybrać taką opcję. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu filtra. Znajduje się on na przodzie pralki, na dole za małą klapką. Przed tą czynnością wyłączamy pralkę z prądu. Następnie podstawiamy miskę czy ręcznik i odkręcamy korek. Wyciągamy filtr i dokładnie myjemy go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po czym filtr wkładamy do miski i zalewamy wrzątkiem z octem.

Czyścimy też komorę, w której jest on umiejscowiony, po czym osuszamy i zakładamy go z powrotem. Jeśli na bębnie widoczna jest rdza, wówczas korzystamy z odrdzewiacza. Czyścimy także dokładnie kołnierz pralki, jeśli to konieczne wymieniamy uszczelki przy łożyskach osi bębna. Ich zużycie skutkuje tym, że pralka brudzi ubrania smarem.
Pralka zostawia plamy na ubraniach – jak temu zapobiegać?
Musimy pamiętać, aby wstawiając pranie wybierać zawsze odpowiedni program. Dzięki temu ubrania się nie zniszczą, a przy tym będą zawsze świeże i czyste. Ponadto, dzięki temu możemy zadbać o urządzenie. Co ważne, po każdym ukończonym praniu wnętrze pralki musi wyschnąć, a więc należy zostawić otwarte drzwiczki.

Dozownik, jak i kołnierz urządzenia muszą być regularnie czyszczone. Co ważne, należy też co pewien czas sprawdzać stan uszczelek pralki. Warto też sięgać po specjalne preparaty przeciwdziałające osadzaniu się kamienia w bębnie. Pralkę powinno się czyścić raz na 2 miesiące, robiąc puste pranie z sodą i octem czy kwaskiem cytrynowym.

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Dom

Zmywarka Beko – błąd E01, E02, E03 i ER01. Jak je usunąć?

Ile prądu zużywa zmywarka? Czy jest energooszczędna?

Jak uszyć firanki z woalu, wachlarze i panelowe?