Jak dobrać gotowe firanki?

Jak dobrać gotowe firanki?

Firanki pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale przede wszystkim dekoracyjną. Odpowiednio dobrane potrafią całkowicie zmienić wygląd wnętrza. O czym pamiętać wybierając gotowe firany?

Stylowo urządzony pokój to nie tylko meble, ale też odpowiednie dodatki, takie jak firany czy zasłony. Ważny będzie nie tylko wybór koloru firany, ale także np. materiału, z którego jest ona wykonana. Firanka musi też pasować do pomieszczenia oraz być odpowiedniej długości.

Jaki rozmiar firany będzie odpowiedni?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy firana powinna sięgać do ziemi czy też np. jedynie do wysokości parapetu. Firany do ziemi sprawdzą się dobrze w przypadku dużych okien, które zajmują przestrzeń od sufitu do podłogi np. drzwi wyjściowe na taras. Jeśli jednak tuż pod oknem znajduje się np. grzejnik, to należy wybrać krótką firankę, gdyż inaczej będzie się ona nieestetycznie marszczyć. W przypadku długich firan warto pamiętać o tym, aby kończyły się one nieco nad ziemią, najlepiej ok. 1-2 centymetrów. Firana będzie się wtedy lepiej układać, a także nie będzie się tak łatwo brudzić. Podobnie jest w przypadku krótkich firanek. Powinny się one znajdować ok. 2 centymetry nad parapetem czy np. grzejnikiem. Warto też jednak pamiętać, aby odległość nie była zbyt duża, za krótka firanka będzie się prezentować nieestetycznie. Aby właściwie określić długość firanki, trzeba precyzyjnie zmierzyć odległość od karnisza aż do podłogi. W obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę wielkość np. żabek, przyczepianych do firany i karnisza. Jeśli natomiast chodzi o szerokość firanki, powinna ona obejmować całe okno i kończyć się przynamniej kilka centymetrów poza nim. Poza szerokością okna musimy też uwzględnić dodatkową ilość na marszczenia, a także np. odpowiednie upięcie. Firanka musi swobodnie przysłaniać całe okno, a jednocześnie prezentować się estetycznie i stanowić dekorację pomieszczenia.

Jakie firanki wybrać?

Decydując się na zakup gotowych firan, trzeba też wcześniej zastanowić się, na jakim materiale nam zależy, czy firanka ma być wykonana z delikatnego, lekkiego materiału, dzięki czemu do pomieszczenia wpadnie dużo słońca czy też wolimy grubsze, ciemniejsze firany, które będą lepiej zasłaniać okno. Istotne jest też żeby zdecydować, czy firana będzie swobodnie zwisać czy też planujemy jej upięcie. Materiał, z którego firana jest zrobiona będzie tutaj bardzo ważny, nie każda bowiem firanka będzie się dobrze prezentować po upięciu. Kupując gotową firanę warto też zwrócić uwagę na sposób jej zawieszenia na tradycyjnych żabkach lub przelotkach. Co więcej, gotowe firany mogą mieć fabrycznie wykończone brzegi lub takie, które wymagają dodatkowego obszycia. Ważne będą też kwestie związane z czyszczenie firany. Możliwość prania firan w pralce będzie z pewnością sporym ułatwieniem. Gotowe firany z różnych materiałów można znaleźć na YourHomeStory. Kupując firankę warto też pamiętać o tym, że wygląd firany powinien pasować do stylu całego pomieszczenia i być z nim spójny np. jeśli chodzi o kolorystykę. Modne są romantyczne, pastelowe firany z woalu, satynowe, lekko błyszczące w stonowanych kolorach czy nieco bardziej wyraziste we wzory czy intensywne kolory. Jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń to dobrze sprawdzą się tutaj jasne firany, bez dużej ilości wzorów. Firany np. w odcieniu bieli, żółci czy beżu pięknie rozświetlą z kolei wnętrze. Trzeba pamiętać, że firana musi też pasować do zasłon. Jeśli planujemy powiesić zasłony wzorzyste lub w intensywnym kolorze, to firanki powinny być stonowane.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom