Jak wymierzyć firany? Jaka szerokość firanki?

Jak wymierzyć firany? Jaka szerokość firanki?

Mierzenie firan wcale nie jest trudne. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Firany są najpopularniejszym sposobem dekoracji okien. Podkreślają styl aranżacyjny oraz zapewniają poczucie prywatności. Jak wymierzyć firany by pasowały idealne? Jest to zależne od ich rodzaju. Firany mogą być zawieszone do parapetu, kończyć się tuż nad podłogą układając się w fałdy. Zmierzone bardzo dokładnie, będą prezentować się idealnie.

Jak dobrać szerokość firany?

Podstawowe pytanie, to jak wymierzyć firany? Do mierzenia firany potrzebna będzie miara. Najlepiej by była stalowa, gdyż krawiecka może się okazać za krótka. Ustalając szerokość firanki uwzględnia się szerokość okna i karnisza. Na tej podstawie ustala się wymiar firanki. Szerokość firanki a szerokość okna – to dwa różne wymiary. Ważną kwestią jest intensywność marszczeń, jaką chcemy uzyskać.

jak dobrać szerokość firany

Zatem jak mierzyć szerokość firanki? Założywszy, że chcemy uzyskać marszczenie 2:1 szerokość karnisza mierzymy razy dwa. Jest to standardowe marszczenie. Dla przykładu mając 2 m karnisza, szerokość firany będzie równa 4 m. Chcąc uzyskać gęstsze marszczenie mnożymy wymiar karnisza pomnożyć razy 3 lub 4. Teraz już wiesz, jak obliczyć szerokość firanki. Gęste drapowanie jest gwarancją większej dozy prywatności w każdym domu.

Jak kupić firany na okno?

Długość firany jest zależna od rodzaju jej mocowania. W przypadku żabek wysokość mierzy się od ich połowy do pożądanej długości. Natomiast jak mierzyć firany na przelotkach? Firany wieszane na przelotkach mierzy się od górnej krawędzi drążka karnisza do określonego punktu. Trzeba również dołożyć około 3 cm zapasu na wykończenie. W przypadku parapetu najlepiej by kończyła się około 2 cm powyżej lub 15 cm poniżej parapetu. Oczekując efektu miękko układających się fałd na podłodze, to dobrze jest zrobić 20 cm zapasu.

ile firany na okno

Kupując firany z metra dobrze jest zakupić taśmę marszcząca. Ułatwi ona tworzenie fałd, które są estetyczne i równe. Występują one w kilku wariantach. Na przykład taśma kontrafałda, taśma naprzemienna czy też taśma ołówkowa. Jest to kwestia indywidualnych upodobań. Niezależnie od wyboru trzeba jej kupić tyle samo, ile wynosi szerokość firanki. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku posiadania karniszy na żabki.

Ile firany na okno? Jak zmierzyć firany?

Jeśli wiadomo już jak obliczyć szerokość firany, to zakup będzie prosty. Należy wiedzieć jak kupować firany gotowe i materiał do uszycia. Zarówno w jednym i drugim wypadku liczą się szczegółowe wymiary. Trzymając się wymiarów uzyskamy firany idealne. I takie, które podkreślają styl aranżacyjny w mieszkaniu.

Ile metrów firany na okno kupić? Każda firana ma określoną wysokość na beli. Natomiast szerokość firan kupuje się z metrażu. Jeśli posiadasz karnisz o długości 300 cm, to trzeba to pomnożyć razy 2. Wynik to 600 cm i jest to szerokość firany. Maksymalna długość beli to z reguły 280 cm i jest to nasza długość firany. W przypadku długości nie potrzebujemy zapasu na obszycie boków, ponieważ materiał jest już zakończony. 

jak obliczyć szerokość firanki

Jakie są zalety posiadania firan na oknach?

Firany posiadają wiele zalet. Między innymi można wymienić:

  • można je zastosować we wszystkich dostępnych pomieszczeniach,
  • dostępne są standardowe wymiary firan i nie tylko,
  • mają niezwykłe właściwości aranżacyjne, podkreślają styl panujący w danym pomieszczeniu,
  • dają ogromne poczucie komfortu i prywatności we własnym domu,
  • mieszkanie staje się przytulniejsze,
  • długie firany w salonach doskonale chronią przed słońcem i wścibskością sąsiadów,
  • szeroki wybór wzorów pozwala na dobór pod względem swoich indywidualnych upodobań.

Jakie firany lepiej wybrać? Firany z metra czy gotowe?

Szerokość firan jest zależna od okna i karniszy. Są zwolennicy gotowych firan oraz tacy, którzy wolą kupować je z metra. Co jest lepsze? W zasadzie jest to kwestia indywidualna. Z pewnością w obu przypadkach istnieję pewne udogodnienia. Firany metrażowe doskonale sprawdzają się w niestandardowych wymiarach okien. Cena również jest bardziej komfortowa. W drugim przypadku są od razu gotowe do zawieszenia. Nie trzeba ich zanosić do zakładu krawieckiego. Decyzja należy do konsumenta.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom